Print this page

לרמטכ"ל, שלום

 3 letter
מכתב לרמטכ"ל הנכנס אביב כוכבי

איתמר סג"ל, פורום רבנים במילואים

לכבוד אלוף אביב כוכבי, הרמטכ"ל הבא של צה"ל.

בראשית דבריי אברך אותך לרגל המינוי החדש בברכת הצלחה רבה.

אין חדש תחת השמש. זה היה כך בעבר, וזה יהיה כך בעתיד. זה ודאי היה נכון בימי הציונות ובראשית ימי המדינה, והוא הדין, וקל וחומר, גם היום. שום חייל לא יסתער בקרב בגלל העלאה במשכורת או בשביל סיכת לוחם חוד. שום חייל לא בוחר בחיי שטח מפרכים בעבור אתנן של תואר ראשון חינם עם שחרורו משירות החובה.

חייל יילחם בגבורה על ארץ ישראל אם יחדלו להתייחס אליה כעניין פוליטי עניין "הנתון במחלוקת ציבורית" או סתם כ"שטחים", וילמדו אותו מהו ערכה האמיתי של ארץ ישראל.

חייל ימסור נפשו על עם ישראל אם יחדלו להתחבא מאחורי המושג המטשטש של "צבא העם", ויבררו בעבורו באופן מעמיק מהו עם ישראל, מהי שליחותו בעולם ומה ייחודו, ולשם מה הוא בכלל זקוק לצבא.

חייל יילחם בגבורה באויב אם יחדלו למלא את מוחו בספקות, בדילמות ובשאלות צדקת הדרך, וישובו לדבר איתו על מושגים פשוטים של רע וטוב, אויב ואוהב, מלחמה והכרעה, תוך שינון דבריו של דוד המלך, "ארדוף אויביי ואשיגם, ולא אשוב עד כלותם".

ערכי שוויון, הכלה, קבלת האחר, ליברליזם, דמוקרטיה, הומניזם, פלורליזם וכל שאר המילים הגבוהות - כולם חביבים, כולם אהובים, אבל לא כך מנצחים במלחמה. מלחמה, בכל מדינה ומדינה, מנצחים באמצעות רוח קרב, ביטחון ואמונה בצדקת הדרך, וחינוך למסירות נפש. בעם ישראל, רוח הלחימה זקוקה גם למנה כפולה של חיבור למורשת אבות, חיבור למלחמותיהם של אברהם ודוד על הארץ הזאת, והבנה מדוע דווקא הארץ הזאת. על החייל לשמוע על כמיהה לארץ, כמיהה בת מאות שנות דורות הגלות, על הניסיונות להגיע אליה תוך מסירות נפש בים וביבשה, להיאחז בה, ולהיקבר דווקא בה.

קודמך, אולי כוונתו הייתה רצויה, אך הוא פגע ברוח היהודית בצה"ל, הרוח החיה והפועמת באופני המלחמה. ענף תודעה יהודית נסגר, הועבר לאחריות אכ"א ומאז כמעט אינו פעיל. בלחץ כוחות בצבא ומחוצה לו, צומצמה פעילות הרבנות הצבאית. המסרים המעצימים, אלו שבכוחם להניע חייל למסור נפשו בשדה הקרב, טושטשו עד לבלי הכר, לבלי ידע חייל על מה, על מי ומדוע בכלל הוא אוחז בנשק

קודמך בתפקיד, זכויות רבות לו בשדה הקרב ובתכנון המערכה. איננו מבינים כמוך וכמוהו בבניין הכוח וּודאי לא בהפעלתו. אנשים רבים הסבורים שהם מבינים הכול, האשימו אותו ויאשימו אותך ברפיון ידיים במערכה בעזה או ביהודה ושומרון, אף שכולם יודעים שהאחריות הכמעט בלעדית מוטלת על הרשות המבצעת, ממשלת ישראל, שריה, יועציה וכמובן העומד בראשה.

אבל זאת כן נאמר, וחובה שייאמר: קודמך, אולי כוונתו הייתה רצויה, אך הוא פגע ברוח היהודית בצה"ל, הרוח החיה והפועמת באופני המלחמה. ענף תודעה יהודית נסגר, הועבר לאחריות אגף כוח אדם ומאז כמעט אינו פעיל. בלחץ כוחות בצבא ומחוצה לו, צומצמה פעילות הרבנות הצבאית. המסרים המעצימים, אלו שבכוחם להניע חייל למסור נפשו בשדה הקרב, טושטשו עד לבלי הכר, לבלי ידע חייל על מה, על מי ומדוע בכלל הוא אוחז בנשק, ולמה לכל הרוחות הוא מאבד את עלומיו או מפסיד קריירה בטוחה במחפורות החול בעוטף עזה או בתרגילי הגדוד.

זה נכון, וכדאי שתדע מראש. ארגוני הקרן הקיצוניים לא יניחו לך אף לא לרגע אחד. הפורום החילוני ושות' לא ייתנו לך מנוח. בסיוע כתבי הבית שלהם בתקשורת, הם ידאגו לספק לך בפריים טיים באופן קבוע מראות זוועה בדמות מזוזות חדשות, נוהלי כשרות או הכנסת ספר תורה שנעשתה בבסיס פלוני, שומו שמיים, ממש לאור היום. אבל דע לך, הם מיעוט. הם מיעוט שמנסה ליצור מצג שווא של פילוג בצה"ל, של רבנות שכופה עצמה על החיילים, ועל גדודי חילונים שנאנקים תחת עוּלה של מדינת ההלכה הצבאית. הם מיעוט שפחות אכפת לו מערך הניצחון, מכיוון שהם אינם מאמינים בזכותו של עם ישראל על מלוא רוחב ארצנו ורבים מהם פועלים ומאמינים במדינת כל אזרחיה. הם הבינו היטב עד כמה עם ישראל אוהב את צה"ל, והחליטו לשנות את צה"ל, כדי לשנות כך את עם ישראל. אל תירא מהם ומהמונם.

בהצלחה לך, הרמטכ"ל הנכנס כוכבי. בנה את הכוח, השב את הרוח, והכרע את האויב.

צילום: קובי גדעון, לע"מ

 

אולי יעניין אותך גם