"נו, מה עם ילדים?"

 12 ruach mofa
שתי חברות לקשיים בתחום הפוריות מתמודדות עם היחס של החֶברה ושל "הנשמות הטובות", וגם בתוך הזוגיות. צופיה לקס ואבישג זכריה נכנסות היטב לדמויות, אף שלא חוו את הקושי בעצמן, ומשקפות את המציאות שרבים מאיתנו לא שמים לב אליה מספיק

נעמה דקל

הן שתי חברות: צופיה - ממתינה לילד, בעיצומם של טיפולי פוריות. ואבישג, "שוגי", שיש לה ילד בן 8, והיא עובדת קשה להביא את הנשמה הבאה לעולם.

הן הכירו על הספסל בחדר ההמתנה לאחות במרפאת פוריות. זה התחיל מ"את פה לשאיבה או הזרעה?" והמשיך בחברות שמנסה לתמוך היכן שאפשר. הן מתייעצות זו עם זו, משתפות, פורקות, עצובות, כועסות ושמחות יחד.

בהצגה החדשה של צופיה לקס, "חשופה לרוח", יחד עם אבישג זכריה, מוצגות תמונות בחייה של מתמודדת עם "אתגר הפוריות", שנמצאת בסחרור של חלום שנרקם כל חודש מחדש אבל נשבר לרסיסים, כי גם הפעם לא יהיה היריון. ההצגה נוגעת בקשיים הנפשיים, ברצון ובכמיהה, בקשיים הפיזיים ובהקרבה הגדולה. וגם בקושי החברתי, מול כל נותני העצות הקרובים והרחוקים, מול המשפחה וגם בתוך התא הזוגי.

שתי השחקניות המופלאות לא חוו בחייהן האישיים דבר מכל המתרחש על הבמה, או כמו שצופיה מגדירה את זה - "הייתי עקרה שבועיים" וזהו, הגיע הילד הבא. להצליח להתחבר לכאב ולמורכבות של אחרות, בלי שחווית אותה בעצמך, זה כישרון גדול

שתי השחקניות המופלאות לא חוו בחייהן האישיים דבר מכל המתרחש על הבמה, או כמו שצופיה מגדירה את זה - "הייתי עקרה שבועיים" וזהו, הגיע הילד הבא.

להצליח להתחבר לכאב ולמורכבות של אחרות, בלי שחווית אותה בעצמך, זה כישרון גדול. האוטנטיות מצליחה לעבור. העובדה שהן בחרו לדמויות את שמותיהן שלהן, כבר נותנת הרגשה של הזדהות. הן לא מהוססות בתוך הדמויות אלא בטוחות בעצמן ובאמירה שלהן.

אז איך נולדה הצגה כזו?

לקס מספרת שלכבוד יום הולדתה ה-40 היא ביקשה מהמשפחה מתנה: לארגן אירוע לנשים שמתמודדות עם מחלות כרוניות, במקום לעסוק בחגיגה רק לעצמה. היא כתבה בפייסבוק פוסט פתוח על התכנון, ובין כל הפונות היו גם נשים בטיפולי פוריות. "פתאום הבנתי שיש כאן משהו שהוא כרוניקה", היא אומרת, והראש היצירתי התחיל לעבוד - יש כאן אוצר שלם של רגשות, קונפליקטים, סיטואציות.

היא חברה לבת הדודה שלה, אבישג, ויחד יצאו למסע של איסוף חומר ומידע מנשים שמוכנות לשתף, ואפילו הגיעו ללוות טיפול פוריות. "כאן הרגשתי שחטפתי כאפה לפנים. אני נשואה כבר 22 שנים, האם עצרתי פעם להסתכל ימינה ושמאלה על אנשים שסביבי, חברי משפחה, חברות?"

ההצגה שצופיה ואבישג מעלות עוסקת גם בזה, ביחס של הסביבה. אחד הקטעים הוא שיר בסגנון ראפ בשם "תצאו לי מהרחם": הן נפגשות עם כל מיני "נשמות טובות", החל בדודה הרחוקה והנוברת, ממשיך בשכנה שהיא אימא מקטרת ועייפה, וכלה בנהג מונית טיפוסי שחושב שהיא בהיריון. זהו שיר חזק, בועט, נוגע בהומור שחור ציני בדיוק בנקודות הכואבות. אגב, הוא נמצא גם ביוטיוב, מוזמנים להתרשם.

אחד הקטעים היותר מטלטלים בהצגה הוא מריבה בין בני זוג. המריבה נשמעת רק בסאונד, כאשר ההתרחשות על הבמה היא אישה שאורזת את כל חפציה, נראת כמתכוננת לטיול, אבל אולי בורחת מהחיים? דיאלוג אמיץ וישיר.

האפקטים בתאורה, בשילוב עם הסימבולים של התפאורה ובליווי פסקול מהוקצע עושים גם הם את תפקידם ליצירת תמונה שלמה. ההצגה בנויה קטעים-קטעים, ונפשי שלי כבר קצה בסגנון כזה; אבל בהחלט אפשר לשמוע את אנחות הרווחה בין קטע לקטע, את השיחות והלחשושים הקטנים. בסך הכול הצגה שכזו באה לתת פה להרבה נשים מתמודדות, וגם לאפשר למעגלים הקרובים והרחוקים, שאמורים להעניק תמיכה בהתמודדות כזו, להציץ קצת ולראות חלק מהמתרחש. לעורר מודעות חברתית לנושא.

בפרוספקט של ההצגה נכתב "ההצגה מיועדת לגברים, לנשים ולבעלי לב אוהב". לקס, שכבר 15 שנה מופיעה לפני נשים בלבד, הבינה שיש כאן צורך לאפשר גם לגברים לצפות ולהבין, לכאוב ולהשתתף. הבקשה הגיעה מהזוגות מאותגרי הפוריות בעצמם - והיא ואבישג נענו לבקשה, מתוך תחושת שליחות.

ההצגות הקרובות:

23.10 אודיטוריום עפרה. 25.10 בית מוריה, באר שבע. 28.10 זר'אר בכר, ירושלים. 20.11 כוכב יעקב. לפרטים ולרכישת כרטיסים: אתר טיקט-ליין

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם