Print this page

האורות עוד כאן

 7 sivan

סיון רהב מאיר

1. אחרי החגים שמח ומועדים לשגרה. הנה שלוש עצות שכתב הרב יוני לביא, לימים הראשונים של אחרי החגים:

* לזכור שהשגרה היא העיקר, ולשמוח לקראתה. החודש האחרון היה גדוש בימים וברגעים מיוחדים וקיצוניים, אבל רוב החיים אינם תפילת נעילה. התמהיל המדויק והנכון בעבורנו כולל הרבה מאוד "אפור", הוא מתחיל כעת והוא חשוב וקדוש לא פחות. הנביא זכריה כבר אמר: "מִי בַז לְיוֹם קְטַנּוֹת", כלומר, לא כדאי לזלזל ולבוז לימים "קטנים".

* האורות של חגי תשרי לא נעלמו. גם אם אנחנו מתוסכלים ולא מרגישים כלום, קיבלנו מטען רוחני גדול בחודש האחרון. כל המצוות והמנהגים משפיעים, והאוצר הזה הפך להיות חלק מאיתנו. אפילו אם כרגע הדבר אינו גלוי על פני השטח, הוא ספון בנשמה ויקרין את אורו לאורך כל השנה.

* להכין כלים ל"אורות" של החגים. המנהג לבנות סוכה מיד אחרי יום כיפור הוא עיקרון יסודי לחיים: צריך תמיד לחפש דרכים מעשיות וברורות לבטא את הרצונות הטובים שלנו. כדאי לחפש משהו פרקטי ולדאוג ליישם אותו: לקבל החלטה אחת טובה וקטנה, להחליט על מעשה קבוע שנדבק בו מעתה, לקבוע לימוד חדש וכו'.

נחיתה קלה. שנה טובה.

2. מרבים לדבר על לחץ חברתי שמשפיע עלינו. על השפעה סביבתית והיסחפות אחרי חברים או טרנדים. האם יכול להיות שזהו בעצם חטאו של אדם הראשון, החטא הראשון של האנושות כולה? הנה טקסט נפלא של הרב קוק על פרשת השבוע החדשה, פרשת בראשית: "חטא האדם הראשון, שנתנכר לעצמיותו, שפנה לדעתו של נחש, ואיבד את עצמו, לא ידע להשיב תשובה ברורה על שאלת 'אייכה', מפני שלא ידע נפשו, מפני שהאניות האמיתית נאבדה ממנו".

מעבר למילה העברית המרתקת (תפיסת האני – כלומר ה"אניות") יש פה קביעה שההיסחפות אחרי הנחש, כלומר אחרי גורם חיצוני, מובילה אותנו למצב של חטא, שאחריו אנחנו לא יודעים להשיב על השאלה הבסיסית "אייכה". במקום אחר כתב הרב קוק שהשכחה העצמית הזאת היא ה-בעיה של היחיד וגם של העולם כולו: "כששוכחים את מהות הנשמה העצמית... הכול נעשה מעורבב ומסופק. והתשובה הראשית... היא שישוב האדם אל עצמו, אל שורש נשמתו, ומיד ישוב אל האלוקים, אל נשמת כל הנשמות... ודבר זה נוהג בין באיש יחידי, בין בעם שלם, בין בכל האנושיות, בין בתיקון כל ההוויה כולה, שקלקולה בא תמיד ממה שהיא שוכחת את עצמה". זו רק טעימה מהקריאה הגדולה של הרב קוק לשוב את עצמנו, אל המקוריות שבתוכנו, קריאה שמהדהדת בעולם מאז בריאתו.

3. העולם רק נברא, הכול חגיגי ומצוחצח – ואז, במפתיע, מתרחש בפרשה הרצח הראשון בהיסטוריה. מלחמת האחים הראשונה היא מלחמת אחים כפשוטו. היא מתנהלת בין שני אחים ביולוגיים, קין והבל.

למה קין רצח את הבל? התורה לא מגלה. שימו לב לפסוק המסתורי שמתאר את מה שקרה שם: "וַיֹּאמֶר קַיִן אֶל הֶבֶל אָחִיו... וַיָּקָם קַיִן אֶל הֶבֶל אָחִיו וַיַּהַרְגֵהוּ". מה אמר קין? מה בדיוק קרה בהיותם בשדה? יש מדרש מפורסם שבו חז"ל מנסים להצביע על הסיבות לרצח הזה: בהתחלה כתוב שם שהם רבו על קרקעות, כסף ובגדים (כלומר על רכוש, אף שכל העולם היה של שניהם!), אחר כך עולה ההשערה שהם רבו בחלקו של מי ייבנה בית המקדש (שוב, בעוד העולם כולו ריק כמעט מאנשים) או שרבו על אישה שנולדה יחד איתם. אלה שלוש סיבות בסיסיות לאלימות, לאורך כל ההיסטוריה: כסף, אמונה, ויחסים בין המינים. אנחנו רגילים לשמוע על "רצח על רקע רומנטי", "על רקע לאומני", "על רקע פלילי", כאילו יש הצדקה למעשה כזה.

פרשנים רבים טוענים שלא סתם הפסוק שמתאר את הרצח הראשון הוא סתום. הפסוק לא מספק הקשר וסיבה, כי לא משנה מה הייתה הסיבה. אין סיבה ואין הצדקה למעשה רצח, מהרצח הראשון בהיסטוריה ועד לרצח במהדורת החדשות האחרונה.

4. מתחילים מבראשית. לשבת הנוכחית אפילו קוראים "שבת בראשית". כך אמר עליה האדמו"ר הרב יוסף יצחק שניאורסון: "השבת המכונה 'שבת בראשית' משפיעה על כל השנה כולה. כל ימי השנה, ימי החול והשבתות והחגים, וגם האירועים הפרטיים בחייו של היחיד ומאורעותיו, כולם מקבלים אור וחיות משבת בראשית". בשבת בבוקר קוראים את הפרשה הראשונה בתורה, שבה הכול נברא: העולם, השמש והירח, בעלי החיים, האדם וגם יום המנוחה השבועי – השבת.

נעמה הנקין ז"ל, שבימים אלה מלאו שלוש שנים להירצחה בפיגוע עם בעלה הרב איתם, הותירה שירים נפלאים ורגישים. הנה שיר אחד פרי עטה, ששמו "נס". הוא מתאר את הרגעים המופלאים האלה שבהם יורדת השבת על העולם, רגעים שהם באמת סוג של נס. הם מתוארים לראשונה בפרשת השבוע, ומאז חוזרים על עצמם בכל שבוע מחדש: "ותמיד בסופו של דבר / תסתלק החמה מראשי האילנות / והחשכה יורדת, ובאורח פלא מגלגלת אור גדול / תמצא אותנו, עדר של ילדים אבודים לפעמים / נעמדים בתור, לקבל מנה של נשמה יתרה. ותמיד בסופו של דבר / תגיע שבת / ותאסוף אותנו אל חיקה / כל אחד מהמקום שהגיע עדיו בששת ימי המעשה / להבדיל בין קודש לחול". שבת שלום.

אולי יעניין אותך גם