על חיות וחיות אחרות

m 5 abu

אשר בן אבו 

"בואו נסתדר כולנו בחצי מעגל כדי שנוכל להיטיב לראות את הקרנף הגיאורגי", הגברתי את קולי כדי שכולם יוכלו לשמוע אותי. אשתי המפתחת בטן בימים אלו, מעולפת מחום, ובתי האדומה כעגבנייה ארצישראלית ניסו להסתדר בחצי מעגל אך ללא הועיל. "אבו בוא פשוט נגיע למקום מוצל, אולי לביתן הזוחלים או ליינות ביתן", אמרה אשתי בשארית כוחותיה. "אל דאגה, אל ביתן הזוחלים נגיע מייד כשנאגף את הגן ממזרח בואכה ארץ הלמורים", עניתי. "לא רבים יודעים אבל עד לפני מאה שנים הלמורים הארצישראליים היו בסכנת הכחדה טוטאלית", הוספתי מידע משלי על המידע הרשום בשלט ההסברה. "אם אנחנו לא הולכים למקום עם צל ברגע זה אתה תהיה בסכנת הכחדה". מדריך טיולים טוב צריך לדעת להיות דינאמי בהתאם לצורך הקבוצה שלו. וגם ידעתי שכמוני נשארו אולי שניים-שלושה פרטים בארץ ישראל אז הכחדה לא באה בחשבון. הלכנו לביתן הזוחלים.

"אם זה היה תלוי בי הייתי קורא לזה ביתן הרובצים חה חה!", הצחקתי את כולם. חוץ מאת אמציה יו"ר איגוד הזוחלים הארצי שהיה מופקד על הביתן. אמציה אמר לי שהזוחלים לא "רובצים" אלא "מתכנסים" לתוך עצמם על מנת לשמור על חום גופם. "אז שיצאו החוצה, תאמין לי איזה חום יוואראדיקה חה חה!", הצחקתי את כולם. חוץ מאת אמציה שבמאמצים גדולים הצליח להרגיע את עצמו ולא לכנות אותי בשמות גנאי, על שחיללתי את קדושת המקום. אשתי, מנגד, עלעלה בפרוספקט המתאר חיות שנכחדו מן העולם, ואני מהנגד השני, הבנתי את הרמז. הלכתי להיטפל לילדה. "יסמין תראי הנה נחש! איך עושה נחש?" "האו!" ענתה הילדה בצייתנות. אז נזכרתי שהילדה אף פעם לא ראתה נחש במציאות אלא רק שמעה עליו מאיתנו ההורים. הבעיה היא, שהדבר שמונח כרגע מולה הוא לא בדיוק המראה הקלאסי של נחש אלא גוש שחור, ומה שנקרא "מכונס לתוך עצמו". אם אני ארגיל את הילדה שזה נחש, אז בכל פעם שהיא תראה גללי פרה היא תצביע ותעשה "הסססס! הססס!". אם כך מוטב שנתגלגל לאזור של חיות פחות מכונסות ויותר חיות, סך הכול יש סיבה למה קוראים להן חיות. כשיצאנו יכולתי להישבע ששמעתי את אמציה מקלל אותי בלחשננית.

"זאב! זאב!" צעקתי מבעד לכלוב. "מה אתה עושה?" שאלה אשתי. "מה אני עושה? אולי מפעיל את השכל הגאוני שלי? הרי ידוע בעולם שמי שצועק 'זאב, זאב' בסוף באמת בא זאב". "סבבה אבל זה הכלוב של הקופים", היא ענתה. בחיי יש כל כך הרבה קופים. חצי מגן החיות זה קופים. יש קוף ארוך זנב, קוף מקוצר זנב, קוף מקוצרר זנב, קוף פלטופ. אני אומר למה לא לייצר סוגה אחת של קופים ולרוץ על זה. כמה מקום זה היה חוסך, חצי מהגן היה אפשר לעשות חניה מקורה ואנשים לא יצטרכו לחנות בחוות האלפקות כמו שאנחנו עשינו.

לבסוף הגענו אל המקום השווה באמת - אזור הטורפים. "אם זה היה תלוי בי הייתי שם פה את אשתי שבמצבה המתקדם היא טורף מסוכן חה חה!" הצחקתי את כול - אשתי נתנה לי כאפה מצלצלת. ניסינו לראות איזה אריה או לפחות יגואר, אבל מתברר שכמו הזוחלים גם הטורפים התכנסו לתוך עצמם. מה נסגר עם כל ההתכנסויות האלו פנימה? כאילו כל החיות עושות עבודה על המידות או מה. "האו!" נשמע קול צפצפני מוכר. "לא חמודה זה לא כלב, זה בקושי קרקל", עניתי לילדה. "האו! האו!" היא ממשיכה לנבוח. הסתכלתי לראות מה משבש את דעתה של הילדה ואז ראיתי כלב קטן קשור ברצועה. "האו! האו!" הילדה נתמלאה אושר. ידעתי שאין כמו ביקור בגן החיות כדי לשמח את הילדה בחודש אוגוסט חם.

לתגובות ושעות האכלה: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם