צומחים בג'ונגל

m2 summer
צומחים בג'ונגל
למידה יומיומית קצרה אך קבועה תסייע לצמצם פערים, לשפר ציונים במועדי ב' ואולי אפילו לעלות הקבצה בשנה הבאה. החודשיים של החופש הגדול הם מקפצה מצוינת להשלמת פערים

הרב יובל אלימלך, מנהל אמי"ת בר אילן נתניה

"דווקא בג'ונגל גדלים עצים גבוהים". מימרה זו מיוחסת לרב יצחק הרצוג, שהיה הרב הראשי לישראל. הוא בוודאי דיבר על הצד הסמלי של המצב, אך אני מבקש לשאול ממנו את המטפורה ולראות את החופש הגדול כג'ונגל (הרי באיזה שהוא מקום הוא אכן ג'ונגל).

כשהייתם תלמידים דיברו אתכם רבות על הג'ונגל. על הסכנות שאורבות לנו בחופש, על ההתמודדויות הערכיות שהוא מזמן לנו, על בעיית השעמום שעלולה חלילה להוביל אותנו לבחון את הגבולות שלנו ועוד. הנושאים האלה חשובים וחיוניים כדי לעבור את החופש בשלום, אבל אני רוצה שלא רק נעבור אותו אלא גם נצמח ממנו. אני מבקש לכוון זרקור דווקא על העצים הגבוהים שצומחים בג'ונגל, לעלים הרחבים המאפיינים את עצי הג'ונגל.

אני מבקש להזמין אתכם לפרוץ את הגבולות שלכם, לערער על היכולות שהפגנתם בשנה שחלפה, לבדוק את כישורי הצמיחה שלכם. אני מבקש להזמין אתכם לגדול בחופש הגדול.

מחקרים מוכיחים שיש בנו, בני האנוש, נטיות מולדות, ואחת מהן היא הרצון להצליח. כולם רוצים להצליח. לאחד זה בא בקלות ואת האחר זה מאתגר, אך אף אחד לא רוצה לוותר ולהיות לא מוצלח. להצלחה, כמובן, פנים רבות ומגוונות, אך היא צריכה להיות נוכחת בסדר העדיפויות שלנו.

החיים שלנו הם לימוד אחד גדולכולנו למדניםנולדנו ללמוד ולהתקדםיש מי שצריכים ללמוד להתגבר על פחדיםלמתן כעסיםיש מי שצריכים ללמוד להיות מסודריםלנהל את הזמן ניהול מיטביויש מי שצריכים להשקיע בלימודים קונבנציונליים

בחופש אתם בעלי הבית של הזמן הפנוי שלכם. נהלו אותו מתוך אינטרס מודע לעצמכם. תעשו חיים, נוחו, בלו עם חברים, נסו דברים חדשים (חיוביים כמובן) אבל במסגרת! גמישה, אך מסגרת של שגרת חופש. אל תבזבזו את משאב הזמן על שינה ובטן-גב. יצרו ממנו משהו.

אחת המשימות שיכולות לתרום לכם להצלחה היא למידה. כן, כן, ללמוד בחופש. למידה היא אחד המפתחות החשובים ביותר לחיים משמעותיים. נשמע כמו טיפ לחנונים? אז נשמע. החיים שלנו הם לימוד אחד גדול. כולנו למדנים. נולדנו ללמוד ולהתקדם.

יש מי שצריכים ללמוד להתגבר על פחדים, למתן כעסים, יש מי שצריכים ללמוד להיות מסודרים, לנהל את הזמן ניהול מיטבי, ויש מי שצריכים להשקיע בלימודים קונבנציונליים (מתמטיקה, אנגלית, תנ"ך וכו').

איך לומדים בכיף?

ראשית, מבינים שהלימוד הוא צורך, ועם צרכים לא מתווכחים. שנית, זוכרים שהוא חלק מהמסע שלנו להצלחה, ועולים על דרך הקייזן (שיטה יפנית להשגת הצלחה גדולה ומתמשכת באמצעות צעדים קטנים ועקביים).

 1. קובעים זמן ללמידה

מחליטים מראש על זמן למידה גם מבחינת היום והשעה וגם מבחינת משך הלמידה. הזמן צריך להיות קבוע מחד גיסא וגמיש מאידך גיסא. כלומר, אם קבעתם ביום ראשון חצי שעה מחמש, ובדיוק החבר'ה קופצים לאחד החברים לראות סרט, אל תשכחו לייצר חלופה הוגנת. לא לוותר אלא להרוויח זמן אחר.

 1. מחלקים למנות קטנות

שינוי גדול אפשרי דרך צעדים קטנים, לכן מחלקים את היעד למנות קטנות – חושבים בקטן. מחלקים את כלל החומר ליחידות קטנטנות. מוכח כי צעדים קטנים עוקפים את התנגדות הטבועה במוח לקראת התנהגות חדשה.

 1. מתחילים במשימה שההצלחה בה בטוחה

בוחרים להתחיל במשימה אפשרית. לפתור תרגיל אחד באלגברה, ללמוד ארבע מילים חדשות באנגלית, לשנן כמה פסוקים בתנ"ך וכן הלאה על זו הדרך. כך מייצרים הצלחות שיובילו לעוד ועוד.

 1. אוספים הצלחות וחוגגים

מכינים רשימת הצלחות, ועם כל הישג נוסף מגדילים אותה. תולים אותה במקום נראה לעין, וחוגגים.

 1. מתגמלים את עצמנו

גמולים קטנים הם דרך נהדרת לעודד, לעורר את המוטיבציה הפנימית ולהניע לפעולה.

 1. תרגול-תרגול-תרגול

התרגול יוצר את ההרגל, מטמיע את השינוי המבוקש. גם בתפילה אנו מבקשים "ותרגילנו בתורתך", שנהיה מורגלים בתורה.

וזכרו, גם מסע של אלף קילומטרים מתחיל בצעד אחד (לאו טוסו). אז תהיו גדולים. בהצלחה.

=

מלאכת מחשבת
כמה שעות לימוד בכל שבוע יכולות לגרור סיפוק אדיר בסוף החופש בידיעה שאפשר להתחיל את השנה מנקודת מוצא אחרת לגמרי – הצלחה

מיטב הודיה רובינשטיין, בוגרת כיתה י"ב, קדומים

החופש הגדול בשבילנו, בני הנוער, הוא חלון הזדמנויות. אפשר לנצל אותו למנוחה, לים, לחברים ולטיולים עם המשפחה, ואפשר לנצל אותו גם כדי להגיע לשנה הבאה קצת יותר מוכנים ואולי משופרים.

בחופש שבין כיתה י"א לי"ב, במקום להקדיש 100 אחוזים מהזמן לכיף ולמנוחה, בחרתי לנהל את הזמן כך שאוכל להפיק מהחופש גם תועלת. שלב העלייה מי"א לי"ב הוא שלב שמצד אחד חיוני לנצל למנוחה ולצבירת כוחות לקראת השנה האחרונה ללימודים וסיום הבגרויות אחרי שנה לא פשוטה, ומצד אחר זה בדיוק הזמן להשלים פערים ולחזק נקודות חלשות שזיהינו בתקופת הבגרויות.

לאורך כל שנותיי בתיכון היה מקצוע אחד שמעולם לא אהבתי, ולכן גם לא השקעתי בו. אני מדברת על מתמטיקה. כן, כן, אותה המתמטיקה ששר החינוך אוהב כל כך ורוב בני הנוער שונאים ומסתבכים אתה. ככה מצאתי את עצמי בסוף כיתה י"א בוחרת לקחת את המקצוע הזה כפרויקט לקיץ כדי לחזק אותו ולשפר את הציונים שלי לקראת השמינית.

חשבתי והגעתי למסקנה שכל דבר אפשר לשלבותכלסיש בחופש הגדול די זמן להצליח לשלבידעתי שאם אעשה לעצמי סדר נכון בראש ואבצע את הבחירות שלי בלי שמשהו יבוא על חשבון משהו אחראצליח לעשות הכול

עכשיו השאלה המתבקשת היא: איך עושים את זה? על מה מוותרים? הרי יש הרבה דברים שאני רוצה לעשות בחופש הגדול נוסף על תרגול במתמטיקה, ואני צריכה את המנוחה הזאת, אז איך אני משלבת חופש עם עבודה קשה במתמטיקה?

חשבתי והגעתי למסקנה שכל דבר אפשר לשלב, ותכלס, יש בחופש הגדול די זמן להצליח לשלב. ידעתי שאם אעשה לעצמי סדר נכון בראש ואבצע את הבחירות שלי בלי שמשהו יבוא על חשבון משהו אחר, אצליח לעשות הכול.

התחלתי להתכונן לחופש הזה כבר באמצע השנה ובניתי לוח חופש: סימנתי תאריכים למחנות, להתנדבויות ולפעילויות שארצה להשתתף בהן, ושיבצתי בלוח. כמו כן שיבצתי לפחות פעמיים בשבוע ארבע שעות שאני מקדישה ללימוד מתמטיקה.

אני יודעת שזה נראה לוח חופש מבאס: במקום ללכת לים או לצאת לטיול אני יושבת לחרוש, אבל בסוף, כשהרגשתי על עצמי את התוצאות, למדתי איזה סיפוק אדיר זה גם ליהנות וגם לשקוד על משהו הרבה כל כך, ובסוף להצליח. במבט לאחור אני לא מצטערת אפילו לא לשנייה: הידיעה שגם נהניתי בחופש וגם למדתי גרמה לי לסיפוק אדיר בלי שמץ של תחושת פספוס על פעילויות שהחמצתי.

הנה הטיפים שלי לחופש גדול מוצלח גם מבחינה חווייתית וגם מבחינה לימודית:

 1. להציב יעדים ומטרות (לבחור מקצוע שמתמקדים בו).

 2. לתכנן את החופש מראש.

 3. להרכיב לוח חופש מפורט ככל האפשר כדי שהדברים יהיו ברורים.

 4. ליצור הפוגות בין הלימוד להנאות והבילויים.

 5. לזכור כל הזמן מה המטרה שבחרנו.

 6. לדעת שבסוף חופש כזה יש סיפוק אדיר.

 7. לא לשכוח שזה חופש. נכון שצריך ללמוד, גם לבלות ולנוח כמו שצריך.

 

 


אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תודה מקיר תזעק

  הטור של סיון רהב...

שני חזיונות על בית המקדש

  חזון בית המקדש של...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם