Print this page

רבנים נגד הטרדות מיניות

5 dont touch

הרב רן כלילי

"דַּבְּרוּ אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וַאֲמַרְתֶּם אֲלֵהֶם" (ויקרא טו, ב). מאמר זה חריג בכל התורה כולה: "דברו", ושוב "ואמרתם". רק בפרשת זב וזבה הדגיש ה' למשה לדבר ולחזור ולדבר. מדוע? מפני שבאופן טבעי אנו חשים חוסר נוחות לעורר בבית המדרש שיח בעניינים צנועים, "והיינו סבורים שיותר טוב למעט הדיבור והלימוד בהם", ובאמת אין לחשוש מכך "משום שבאמת בלימוד התורה אין יוצא רע והיא איילת אהבים ויעלת חן" (הנצי"ב שם).

אחד הנושאים שנדחקים הצדה בבית המדרש הוא נושא ההטרדות המיניות, ולא בכדי, שהרי אנו מחנכים לצניעות ולמיעוט העיסוק בנושאים מעין אלו. ואולם התורה לא הסתירה את סיפור סדום, את סיפור דינה, את סיפור אשת פוטיפר ואת סיפור פילגש בגבעה. היא לא הסתירה אותם לא רק מפני שמעשים אלו קרו בעבר ויקרו בעתיד, אלא מפני שעם ישראל וחכמי התורה בפרט צריכים להיות בחוד החנית של המלחמה בתופעות אלו הן מפני שמדובר באיסורים חמורים של עריות, הן משום ההשלכות החברתיות והאישיות החמורות שמעשים אלו גורמים: הפגיעות והנזק של הנפגעים, הרס המשפחות ועזיבת הדת. כך אמרה התורה: "כִּי כַּאֲשֶׁר יָקוּם אִישׁ עַל רֵעֵהוּ וּרְצָחוֹ נֶפֶשׁ כֵּן הַדָּבָר הַזֶּה" (דברים כב, כו).

חוסר הלימוד יוצר בורות גדולה בעניין. לדוגמה, רוב הציבור חושב שנשים מוטרדות יותר מגברים ואינו יודע שבגילים צעירים בנים ובנות מוטרדים באותה מידה; רוב הציבור חושב שהטרדות נעשות על ידי אדם זר, ואינו יודע שרוב מוחלט של המטרידים הם אנשים מוכרים: בני משפחה, מחנכים, מדריכים, שכנים, מעסיקים וכיו"ב; רוב בני האדם חושבים שההטרדות נעשות בלילה חשוך בקרן רחוב צדדית ואינם יודעים שרובן נעשות במקומות הנחשבים בטוחים, כגון בבית, בבית הספר או בעבודה; רוב בני האדם חושבים שהטרדות נעשות על ידי אדם מבוגר ואינם יודעים שיש הטרדות גם בין בני אותו גיל.

הבורות יוצרת הדרכות חינוכיות מוטעות שאינן מאפשרות לצמצם את הבעיה. אנו אומרים לילדים: "אל תדבר עם אדם זר", וחושבים שהצלנו אותו. אנו אומרים לילדים: "אם קרה לך משהו רע ספר לנו", ואיננו יודעים שרוב ההטרדות מבלבלות את הילד והוא אינו יודע אם זה טוב או רע, אם זה אסור או מותר ואם הוא מרגיש בנוח או לא.

חוסר השיח יוצר מצב שגם כשהכתובת על הקיר איננו מגלים את הפגיעה אף שיש סימני התנהגות שאמורים לעורר חשד. כך הרבה מאוד מהפגיעות אינן חד-פעמיות אלא חוזרות ונשנות.

הבורות משפיעה גם על טעויות רבות הנעשות בעת שאנו נחשפים למקרה. האם אנו יודעים כיצד לפעול? האם המחשבה 'להרחיק את הפוגע' או 'לקרוא לו לסדר' מספיקה, או שמא ללא טיפול אמתי אנו מזמינים במו ידינו את המקרה הבא? מה עושים כשיש חשש שהצפת הבעיה תפרק את המשפחה? האם לקהילה יש תפקיד ויכולת לסייע?

מלבד זאת, האם אנו נוקטים את פעולות המנע הנדרשות? כמו כל ארגון, גם קהילה חייבת ליצור לעצמה קוד אתי למוגנות קהילתית, למנות ממונה שהתמחה בתחום ושאפשר לפנות אליו במקרי הטרדה. רב הקהילה צריך להיות המוביל בתחום המוגנות הקהילתית ולהנהיג את קהילתו אל מול כל האתגרים.

הצפת נושא ההטרדות המיניות אינה קלה לעיכול, אך עם הזמן אפשר לחוות את דברי המדרש (ויקרא רבה יט, ג): "שחורות כעורב – פרשיותיה של תורה, אף על פי שנראות כאילו הן כעורות ושחורות לאומרן ברבים, כגון הלכות זיבה ונגעים, נידה ויולדת, אמר הקב"ה: הרי הן עריבות עלי".

אני פונה לרבני קהילות: הבה נקבל אחריות ונתמקצע בנושאים אלו! נלְמד אותם בעצמנו ונלַמד אותם בצניעות ובטהרה שאין כמותם כדי להוסיף טהרה וקדושה בישראל!

הרב רן כלילי, רב קהילת שבת אחים בשוהם, עבר קורס ייחודי במסגרת מרכז ברקאי לרבני קהילה לטיפול ולמניעה בנושא הטרדות מיניות בקהילה

אולי יעניין אותך גם