דיפלומטיה ציונות

 

s3diplomaDollarphotoclub 85614661

 וייל רוט

מנכ"ל המרכז לקידום יחסי ישראל אירופה

אחרי אינסוף מפגשים דיפלומטיים בארץ ובעולם, וויל רוט משוכנע שהמפתח ליצירת אופק מדיני אמתי הוא בלקיחת אחריות ישראלית על יהודה ושומרון ועצירת המסרים הכפולים בכל הקשור למדיניות שלה בכל הקשור לעתיד המדיני כאן

בשבוע שעבר ליוויתי שתי משלחות של פרלמנטרים בארץ, מגרמניה ומבריטניה. התחלנו שטחה של מדינת ישראל. נסענו לצפות בארגון הסורי ג'בהת א-נוסרה ממרומי רמת הגולן, וסקרנו את האתגר שיש לישראל ברצועת עזה בשיח ביישוב כרם שלום. אבל הנקודה שבה אפשר היה לראות את 'קליק' החיבור עם מדינת ישראל, דרך הבנת חשיבות ארץ ישראל, היה במהלך הסיורים ביהודה ושומרון.


דויטש שפרכן על כוס תה עם חלב בפדואל

תמיד כשאני מגיע ארצה עם משלחות מזג האוויר מסרב להראות ש"אפשר לראות מכאן את החרמון". מפדואל למשל אפשר לראות את כל גוש דן פרוס למערב ואת "הרי החושך" המובילים לירדן בצד השני. כשעמדתי שם עם חברי הפרלמנט הגרמנים הראיתי להם איפה הם נחתו, את המלון שלהם בתל אביב וכמה צר מרחב התמרון הישראלי בין "הנהר לים". כשנסעתי עם המשלחת הבריטית מירושלים לכיוון יריחו, אפשר היה לראות היטב כמה קרובה בירת ישראל לגבול עם ירדן. או כמו שסר אמפי אמר: "אתה יודע שאחת הסיבות שמלך ירדן היקר לא נכנס למלחמה אתכם ב-73' הייתה שהבירה שלו הייתה כל כך קרובה לגבול". הלקח הירדני גרם למשלחת הבריטית להבין מעט יותר את הקושי לחלק שטח אדמה כל כך קטן בין כל כך הרבה גורמים. שתי המשלחות יצאו מהארץ עם הבנה גבוהה יותר בנוגע לאתגרים שישראל צריכה להתמודד אתם במציאות ולא בתעמולה הפרו-פלשתינית שהם שומעים באירופה. ההבנה מה עומד מאחורי הדרישה לפלשתין בין "הנהר לים" עזרה לסתום את הגולל על הדרישה האמתית של הפלשתינים ועוזריהם ביבשת.


מטורס ועד שערי וינה

קל להסביר לחברי פרלמנט שמגיעים ארצה ורואים את המצב, שיהודה ושומרון חייבים להיות חלק מישראל. לרוב אפילו לא צריך להגיד להם. כמו שחבר הפרלמנט האירופי מרקוס פרצל אמר: "ממבט על המפות אני אפילו לא מצליח להבין איך ויתרתם על סיני, שלא לדבר על לוותר על העומק המדיני האחרון שלכם דרך מסירת שטחי יו"ש". אבל רוב הפרלמנטרים לא מגיעים לארץ. והמציאות הפוליטית שם איננה שונה מזה של כל פרלמנטר בעולם: מה ציבור המצביעים שלי רוצה.


האסלאמיזציה הגוברת של אירופה מציפה שני טרנדים עיקריים בקרב פרלמנטרים. תומכי התפיסה הרב-תרבותית ידאגו לאינטרסים של בלוק ההצבעה האסלאמי, שהוא מרכיב חשוב בבחירות עבור הבלוק הפוליטי שלהם. הם לעד יהיו ניטרליים עד אנטי-ישראליים. מצד שני, עם עליית "דור הלאום" הדורש לשמר את התרבות היהודית והנוצרית של אירופה, נוכל לזהות שהם לעד יהיו ניטרליים עד מאוד פרו-ישראליים. "האם שערי וינה ייפלו?" היא השאלה שכורכת בתוכה את פוטנציאל ההצבעה הגדול ביותר לטובת ישראל. כי באירופה ישראל היא עניין של ימין ושמאל. השרה וולשטרום משוודיה שייכת לממשלת שמאל רדיקלית, שרת החוץ האירופית פדריקה מוגריני שייכת לבלוק הסוציאל-דמוקרטי (שמאל אירופי) והולנד וממשלתו מייצגים ממשלת שמאל. לכולם יש מחויבות לבוחרים שלהם, אבל גם לבלוק המרכז וימינה יש מחויבות לבוחרים שלהם. וישראל היא קלף פוליטי שאפשר להזיז אותו לטובתנו אם נדע לתמרן נכון בפרלמנטים.


הבעיה מתחילה בגמגום הישראלי בבריסל

"בבוקר מגיע אלינו ח"כ ממפלגת העבודה ואומר לנו שהאינטרס הישראלי הוא לסגת לגבולות 67'. בצהריים מגיע ח"כ מ'יש עתיד' ומדבר על חילופי שטחים. בערב מגיעים אלינו חברי כנסת מהקואליציה שלכם, שמסבירים לנו מדוע על הצורך בעומק ביטחוני לישראל ושמירה על ישראל עם יהודה ושומרון. הבעיה היא לא הפלשתינים, הם יודעים מה הם רוצים. הבעיה היא שכל ח"כ שלכם שמגיע לפה אומר לנו דברים שונים לחלוטין וטוען שהוא מייצג את הציבור הישראלי". את הדברים הללו אמר לי חבר בוועדת החוץ בבונדסטאג (הפרלמנט הגרמני). הייתי במספר רב של מפגשים של ועדות החוץ, כספים וביטחון בפרלמנט האירופי. שליחי הציבור הישראלים טוענים שהם מדברים בשם כלל עם ישראל, אך מביעים מסרים שונים לחלוטין. חוסר הקוהרנטיות המחפיר הזה חושף הבפני פרלמנטרים את ההבנה ש"הישראלים לא יודעים מה הם רוצים". מתוקף זה "אם הם לא יודעים מה הם רוצים, אנחנו נעזור להם להבין מה רוצים הבוחרים שלנו וקבוצות האינטרסים המשפיעות עלינו בנוגע לסכסוך". מצב כזה לא יכול להימשך! בעיקר כשמדובר על הריבונות שלנו. ערעור על ריבונותה של ישראל ביו"ש הוא ערעור מצד גורמים אנטי-ישראליים על ריבונותנו על הארץ בכלל. זה לא סלוגן, זו המציאות בפרלמנטים השונים ביבשת. אמירה ברורה של ישראל בדבר סיפוח של יהודה ושומרון יכולה לבטל בהינף יד את הגמגום המכרסם תחת יסודות הביטחון המדיני שלנו. כשעמדת ישראל תהיה מוצקה בנוגע לשמירה על השטחים שלנו, חברי פרלמנט בעולם יוכלו לדעת היטב מה מגבלות התמרון שלהם בנוגע לסכסוך. תמרור אזהרה ריבוני הוא סממן ברור של גבולות שיח בנוגע לסכסוך הפלשתיני-ישראלי.


הגיע הזמן להגיד את האמת!

אין לנו הרבה מה להפסיד אם נדע להגיד בקול רם ש"יהודה ושומרון הם חלק אינטגרלי מישראל, הן מתוקף זכותנו על חבלי ארצנו והן מתוקף החלטת הריבון להפוך אותם לכאלו". הרי הגורמים האנטי ישראליים ימשיכו להיות כאלה. אבל מסר אחיד וברור יוכל לאפשר לנו להילחם בצורה יעילה יותר על הקולות הניטרליים ולשמר את הקולות הפרו-ישראליים לצדה של ישראל. בצורה זו נוכל להתחיל לייצר מאבק מסודר ומקצועי על שמה הטוב של מדינת ישראל בעולם, תוך שמירה על עם ישראל במולדתו. רק כך נוכל לחמש מחדש את העשייה המדינית של ישראל בעולם ברוחה המתחדשת של הדיפלומטיה הציונית, כזו ששמה את ישראל בחיבוק מלא של העולם במשך עשורים ויכולה להחזיר אותנו למקום הזה. אבן הפינה לשינוי זה מתחיל בהחלת ריבונות ישראלית ביהודה ושומרון.

ה-IEFC הוא גוף דיפלומטי פרטי הפועל בפרלמנטים השונים באירופה כדי לחזק את הקשר בין נציגי הציבור הישראלים לעמיתיהם ביבשת

 

אולי יעניין אותך גם

 • מה לעשו"ת?

  הרב אריאל בראלי

 • מתקן החלומות

  1sipur orbach


  שמריהו

  בן צבי

   

 • בשביל להתחבר צריך להשקיע

  אם הכתב הנכבד מודה שהיה אצל ר' נחמן כשתי דקות ולא הצליח להאריך בתפילה אצל הבעש"ט הקדוש, באמת איך יוכל להבין את המשמעות של קברי צדיקים גדולים כאלו?

   

   

 • מבעד לזכוכית – מכתב מאמא אוהבת לילד מעונה

  המון כותרות, המון אירועים, זמן שעובר, ואנחנו צועדים עם המשבר. אולי שכחתם, אולי הדחקתם ואולי זה כבר לא מעניין, אז סליחה אם אני מפריעה - אבל כאמא אני עדיין מרגישה צורך לכאוב ולשתף, ואולי עדיין יש מי שישמע.

כתבות אחרונות

Prev Next
מסילות התשובה

  מאמר מאת הרב המקובל...

היתר פשוט

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם