שירות במבחן

5 sherut
לא עסקנים ופעילי ציבור הם שהקימו את מפעל השירות הלאומי אלא נשים צעירות בוגרות החמ"ד שרצו להיות שותפות בבניין המדינה. משרד האוצר משתלט על מכרזי עמותות השירות הלאומי, על הנהלים שלהן ועל משאביהן ורוצה לקבוע את אופיו במקום הגורמים המקצועיים. הסכנה: המפעל כולו עלול לדעוך

צבי במברגר, מנכ"ל עמינדב

מה קרה בזמן האחרון שכולם נזעקים "השירות הלאומי בסכנה"? על מה הצעקה?

כאשר אין חשיבות לליווי המתנדבות והמתנדבים, כאשר נוטלים מארגוני השירות הלאומי את היכולת לשפר תהליכי רישום והדרכה, כאשר פוגעים בדירות השירות, כאשר מצמצמים את תפקיד העמותות לחברות השמה וכוח אדם בלבד, פוגעים בדי-אן-איי של מפעל השירות הלאומי. זה קורה כשמשרד האוצר משתלט על המכרזים, על הנהלים וכמובן על המשאבים, זו תוצאה של נטרול אנשי המקצוע במשרדי הממשלה ושל זלזול בתפקידן הציבורי והמקצועי של עמותות השירות הלאומי.

צמיחתו של השירות הלאומי באה מהשטח, מלמטה, מנשים צעירות בוגרות החמ"ד. הציבור הציוני-דתי, שמצד אחד נשמע להוראות הרבנים שאין מקומן של בנות בצבא ומצד אחר ראה צורך והכרח להיות שותף בבניין החברה והמדינה. השירות הלאומי כפי שהוא היום, על כל עשייתו המגוונת, הוא יציר כפיהן של עשרות אלפי בנות הציונות הדתית לדורותיהן

אכן מפעל גדול ומיוחד הוא השירות הלאומי: מפעל שהתחיל לפני יותר מארבעים שנה עם כמה עשרות בנות הפך המיזם המרכזי של בנות הציונות הדתית, הפועל בכל תחומי החברה ומשפיע על כל תחומי החיים במדינת ישראל. בכל בית ומשפחה יש בת ואמא ולפעמים גם סבתא שעברו את חוויית השירות הלאומי, וכל דור הוסיף משלו עד שהוא נעשה למפעל הגדול ביותר בישראל שנשים עומדות במרכזו.

מהו מקור ההצלחה של השירות הלאומי? מניין הוא שואב את כוחו, מי מדרבן אותו לצמוח ולהתפתח? לא החלטות ממשלה ולא חוקים בכנסת יסדו את השירות הלאומי, גם לא בזכותם של עסקנים ופעילי ציבור הוקם השירות הלאומי.

צמיחתו של השירות הלאומי באה מהשטח, מלמטה, מנשים צעירות בוגרות החמ"ד. הציבור הציוני-דתי, שמצד אחד נשמע להוראות הרבנים שאין מקומן של בנות בצבא ומצד אחר ראה צורך והכרח להיות שותף בבניין החברה והמדינה. השירות הלאומי כפי שהוא היום, על כל עשייתו המגוונת, הוא יציר כפיהן של עשרות אלפי בנות הציונות הדתית לדורותיהן. הן ששרטטו את אופיו, הכתיבו את הכללים ואת התנאים, נרתמו למשימות החברתיות, הקימו גרעיני משימה, השתתפו בהקמת הגרעינים התורניים, הלכו לעיירות פיתוח ולשכונות מצוקה, יסדו מיזמים לקשישים ולעולים חדשים ופתחו סניפי תנועות נוער בכל אתר ואתר. הן שמפיצות יהדות במרכזים להעמקה יהודית ועוד ועוד, והנייר יכלה טרם נספיק לתאר את העשייה ולו במעט.

כוחו של השירות הלאומי הוא בתחושת השליחות של הבנות ובערכי ההתנדבות; יופיו של השירות הלאומי הוא במסירות לפעמים חסרת הגבולות של המתנדבות; עתידו של השירות הלאומי טמון בפיתוח תכונות אלו, ודעיכתו חס ושלום תהיה אם נכבה אותן.

עמותות השירות הלאומי שהוקמו במגזר הדתי ומונהגות על ידי אנשי חינוך ומנהיגי ציבור הם הכלי שמאפשר להביא לידי ביטוי את העשייה של המתנדבות, לתת את הליווי המקצועי והרוחני, להציע וליזום רעיונות ולהפעיל את כל המערכת הארגונית והכספית המורכבת. הניסיון והמומחיות המקצועית שצברו העמותות מושקע כולו ביזמות, בפיתוח השירות הלאומי ובשכלולו.

מה קורה היום? שורת החלטות שהתקבלו במשרד האוצר לא יאפשרו את המשך העשייה כפי שהייתה. אנו רגילים שהאוצר מקצץ, נכון שהתקציב יהיה מוגבל תמיד, אבל איננו יכולים להשלים עם מצב שהאוצר, שאינו מומחה בעניין, יקבע את אופי השירות הלאומי בניגוד לגורמים המקצועיים.

בזמן האחרון החליט משרד האוצר, שלא כמה שהיה מקובל עד היום, שהוא שינהל את המכרז החדש לחלוקת התקנים הממשלתיים בין עמותות השירות הלאומי, משל היו רכש של כיסאות או שולחנות ולא גופים מקצועיים וערכיים. דרישות המכרז ואופן חלוקת התקנים מהווים פגיעה ביכולת הביצוע של העמותות ובמשמעות הערכית של תפקידן.

דוגמה בולטת במיוחד היא בעניין דירות השירות הלאומי: לשיטת האוצר, שיעור מזערי של בנות – כ-10 אחוזים – יוכלו לגור בדירות שירות. האם אפשר לתאר את עצמת השינוי בכל אופי השירות, במסירות ובתחושת השליחות, בתוכניות ובמיזמים, כשהבנות כבר לא יעברו להתגורר שנה מלאה במקום השירות? מי שהעז לכתוב בדו"ח מפורט ש-90 אחוזים מהבנות לא יקבלו מקום בדירת שירות הוכיח שאינו מבין כלום במתרחש בשירות הלאומי. נכון, בהתערבותו של השר הממונה אורי אריאל נקבע השיעור על 50 אחוזים, אך גם פשרה זו איננו יכולים לקבל. האם נכון לכבות את תחושת השליחות של הבנות? מי תישאר בבית? למי נגיד לא? האם נשלים עם צמצום ואולי חיסול עשרות מיזמים נפלאים דווקא במקומות שצריכים את המתנדבות?

בנות רבות עושות שירות משמעותי ונפלא וממשיכות לגור בביתן. הן עושות זאת על פי בחירתן ובהתאם לאפשרויות ההתנדבות שבאזור מגוריהן. טוב ומעולה לשרת ולגור בבית, אך אין זה תחליף לאלפי הבנות שמגשימות את עצמן בשירות משמעותי מחוץ לבית ולמשימות המיוחדות שאפשר לעשות רק בחיבור והשתלבות עם מקום השירות. כמה נפלאה היא הניידות החברתית של השירות הלאומי.

בעמותות השירות הלאומי ערים לביקורת עליהן, בעיקר על תהליך ההרשמה ועל סוגיות בליווי הבנות. רצון אמתי ומאמצים רבים נעשים כדי להשתפר, אולם חשוב לדעת את האמת: חלק מהכשלים אינם בגלל כישרון ארגוני מוגבל בעמותות אלא בגלל המשאבים שהוקצבו לתהליכים אלו במסגרת התקציב שניתן לעמותות. לא נוכל לקבל שאין זה מתפקיד העמותות לפתח מיזמים ולהשקיע משאבים בליווי המתנדבים. אדרבה, עיקר כוחנו הוא בהענקת הכוח למתנדבות ולמתנדבים לפעול ולהצליח.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תכלה שנה וברכותיה

  מאמר לראש השנה מאת...

לתת לכולם להיות שותפים

  מאמר לראש השנה מאת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם