עצמה רבה והולכת

4 rabanim
עצמה רבה והולכת – רשמים מהוועידה השנייה של רבני הציונות הדתית

ארנון סגל

כצופה מהצד ראיתי את הרב שמואל אליהו עולה לבמה בכנס רבני הציונות הדתית שהתקיים בשבוע שעבר, מחבק את הרב יעקב מדן ומנשק את ידו. הרב מדן בתגובה נישק את ידו של הרב שמואל אליהו. ההתרחשות הזו, אם מישהו עוד היה זקוק להסברים, הבהירה היטב את ממדי 'הפילוג בציונות הדתית' שנהוג להרבות עליו בדיבור בשנים האחרונות ובכלל. הערב הזה היה מפגן מרהיב ומרגש של אחדות, עצמה של יחד, של אהבה ושיתוף פעולה ואמונה גדולה בדרך. זו הפעם השנייה שמתקיים כנס רבנים שכזה. הפעם הקודמת הייתה לפני חמש שנים ונעשתה ביזמת הרב זלמן מלמד. בוועדה המארגנת ישבו גם בפעם הזאת רבנים מכל הקשת, מהרב חיים נבון ועד הרב שמואל אליהו והרב יהושע שפירא.

יותר מאלף רבנים השתתפו בכנס, שכונה 'עין בעין' והתקיים בבנייני האומה בירושלים ביום חמישי שעבר. השיח הציבורי בימים שקדמו לכנס עסק בעיקר סביב, איך לא, העובדה שמדובר בכנס המיועד לגברים בלבד. אמנם בכוונת היוזמים לקיים גם כנס מקביל לנשים, אבל העובדה הזו לא סיפקה את הגורמים המוחים. בכניסה לבנייני האומה התקיימה במקביל לכנס הפגנה זעירה של נשים מהחוגים הפמיניסטיים, שמחו על 'הדרת הנשים'.

"מתחילת הדרך היה ברור שזה כנס לרבנים כפי שעולם התורה מגדיר את המושג 'רבנים'", מנמקים הגורמים העומדים מאחורי הכנס. "כל מי שמשמש רב, אפילו בלי סמיכה רשמית לרבנות אלא רק מעצם תפקידו מלמד ומפיץ תורה – הוזמן להגיע".

הרב שמואל אליהו: "אנחנו צריכים להבין שאנחנו באמצע מהלך אלוקי, חצי מלאכה לפנינו. יש צורך להביא חצי מעם ישראל שבגלות. יש צורך לעורר את לבבות חצי עם ישראל שנמצא פה. אנחנו נדרשים להמשיך ולהוביל. בשביל להוביל צריכים אחדות. כולם יודעים שעתיד ההובלה נתון ביד הציבור שנמצא כאן, חוץ מאתנו"

 

"היו ניסיונות לכופף אותנו", מודה אחד היוזמים. "היו ניסיונות ליצור לנו תכתיבים פוליטיים. למשל, ניסו לגרום לעיריית ירושלים שלא לתקצב את הכנס. ניסו להכתיב לנו להעמיד בראשו אישה כמנחה ושנשים ישבו עם הרבנים סביב השולחנות. הרבנים עמדו בתוקף נגד הנסיונות האלה".

איך אתה מסביר את ההתנגדות העזה לכנס במתכונת הזו?

"יש מי שמזהים את הציונות הדתית ואת ההנהגה התורנית שלה ככוח אידאולוגי משמעותי, ומכאן הניסיון להתנכל לנו ולשים לנו רגליים".

לכנס הגיעו גם רבנים מחוגי הר המור, כדוגמת הרב שלמה אבינר והרב יגאל לוינשטין. הרב צבי טאו, לעומת זאת, בחר שלא להגיע. גם מהצד השמאלי של מפת הרבנים, יש לציין, נרשמה התייצבות יפה.

בחלקו הראשון של האירוע ישבו המוני הרבנים סביב שולחנות עגולים וליבנו סוגיות שונות, מ'שמחה ואש בעבודת ה'' ועד דיון בנושא פוסט-מודרניזם או בעניין הרפורמים והקונסרבטיבים. כל רב היה צריך להירשם מראש לשולחן שדנו בו בנושא הקרוב ללבו. היוזמים מתכננים לרכז בהמשך הדרך את החומרים הכתובים שעלו בסיכומי הדיונים השונים ולנסות על פי הסיכומים האלה לצאת לדרך חדשה ומשותפת.

מצגת שהוקרנה באירוע הביאה את תוצאותיו של סקר שבישר שבעוד רק שיעור של 11 אחוזים מהציבור היהודי בישראל מגדירים עצמם דתיים-לאומיים, הרי שכ-29 אחוזים מקרב הציבור היהודי בישראל משייכים את עצמם לציונות הדתית. כלומר, רבים מאוד מזוהים עם דרך הציונות הדתית, הרבה מעבר לממדיו הצרים הרשמיים של המגזר. החוקרים שזיהו את התופעה השוו את היקף ההשפעה של הציונות הדתית לתנועה הקיבוצית בשנותיה הראשונות של המדינה. גם בימים ההם הייתה התנועה הקיבוצית מיעוט קטן מבחינה מספרית, אולם השפעתה היתה רחבת היקף ורבים ראו את עצמם שייכים לה.

הרב חיים דרוקמן, נשיא ישיבות בני עקיבא, הגיב לטענות על מחלוקות קשות בין הרבנים: "הלב נפעם מהציבור היושב כאן. יש ערך אדיר כשאנחנו מרוממים את שמו יחדיו. אנחנו מודעים גם לחילוקי דעות שקיימים בנו, איננו מתעלמים מהם, ואך על פי כן, למרות כל חילוקי הדעות, המאחד הוא מעל ומעבר לחילוקי הדעות. מתעלמים מהדברים היסודיים ביותר שבהם אנחנו מאוחדים".

הרב שמואל אליהו נדרש למשימות שבהמשך הדרך: "אנחנו צריכים להבין שאנחנו באמצע מהלך אלוקי", הסביר. "חצי מלאכה לפנינו. יש צורך להביא חצי מעם ישראל שבגלות. יש צורך לעורר את לבבות חצי עם ישראל שנמצא פה. אנחנו נדרשים להמשיך ולהוביל. כולם יודעים שעתיד ההובלה נתון ביד הציבור שנמצא כאן, חוץ מאתנו. בשביל להוביל צריכים אחדות. אנחנו נדרשים להוביל בעצמה, להביא את הרוח ואת האמונה ולהמשיך את הדרך, לדעת שמי שהביא אותנו עד לכאן ימשיך ויביא אותנו לקיום שאר הנבואות במהרה בימינו".

בסיום הערב היה אפשר לצפות במאות רבנים רוקדים במעגל אחד גדול, ממש כמו במחול המתואר בסוף מסכת תענית, זה שעתיד הקדוש ברוך הוא לעשות לצדיקים באחרית הימים.

צילום: אריה מינקוב

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם