חזון ירושלים

m 6 hazon
עיר משגשגת עם איכות חיים, גם לצעירים

עופר ברקוביץ, יו"ר "התעוררות" ומועמד לראשות עיריית ירושלים

m Ofer Berkovitch

״ירושלים עבורי היא לא רק עיר, היא לא רק מקום לגור בו. ירושלים היא סיפור קסום ונפלא...היא זיכרון העבר - אבל היא גם חלום העתיד. היא עיר אבותיי, אך גם עיר ילדיי ונכדיי״ כך אמר בעבר נשיא המדינה רובי ריבלין וביטא היטב גם את תחושותיי. אני אוהב את ירושלים אהבת נפש. נולדתי בה, גדלתי בה, הקמתי בה את משפחתי. אני מתפלל שגם נכדיי יטעו בה שורשים ויהיו חלק מן המרקם העצום והנפלא שלה. לכן, בחזוני, ירושלים של עוד 30 שנה היא עיר שבה לכל גווני הציבוריות הישראלית יש בית ומקום. רק כך ירושלים תשמור על עוצמתה וחוסנה, כעיר ציונית ומשגשגת, כבירת ישראל הנצחית.

בחמש השנים האחרונות עשינו בירושלים מהפכה בתחום הטכנולוגי. פיתחנו את האקו סיסטם העירוני והגדלנו את מספר החברות הטכנולוגיות מ 200 ל 512. הישג מדהים לכל הדעות אך לא מספק. בחזוני בעוד 30 שנה ירושלים חייבת להיות מודרנית תוססת מעניינת וחזקה מבחינה כלכלית לצד יכולת תחבורתית מתקדמת. ירושלים תהיה מעצמת היי-טק וזה יקרה בזכות מנהלת השיווק הבינלאומית, שתביא חברות בינלאומיות לפעול מתוך ירושלים ואשר ייצרו מסה קריטית של אלפי מקומות עבודה איכותיים. המאבק שאנו מנהלים כיום על העברת משרדי הממשלה לירושלים יסתיים בהצלחה והעיר תהנה מכ-10,000 משרות של המגזר ציבורי ולהכנסה של כ-382 מיליון ₪ בשנה לקופה העירונית. לצד הר חוצבים יקום כפר הייטק נוסף בזכות חיזוק האקו-סיסטם העירוני לכלכלה יצירתית, אשר יעלה את אחוז ההון האנושי בתחומי ההשכלה הטכנולוגית. זה יקרה כי השכלנו לפתוח את התחומים הללו גם בפני תלמידי בתי הספר ובמיקוד על המגזר החרדי והערבי.

גם בתחבורה הציבורית נצעד קדימה - הרכבת הקלה שפועלת כיום היא רק יריית הפתיחה. בעוד 30 שנה ירושלים תהיה העיר המתקדמת ביותר מבחינה תחבורתית עם רכבת מהירה לת״א וליישובים בצפון ובדרום. עוד שלושה קווי רכבת קלה שירשתו את כל אזורי התעסוקה ושכונות העיר והכל לצד שאטלים ופתרונות חניה מתקדמים.

ירושלים סובלת מהקפאה עמוקה. אלפי משפחות צעירות רוצות לבנות כאן את ביתם אך נאלצות לעזוב את העיר באין היצע מספיק. המציאות הזאת צריכה להשתנות וזה יקרה בזכות שורה של צעדים כמו בניית 2 שכונות חדשות, קיצור הבירוקרטיה, שחרור הנכסים הנטושים לשוק ע״י החלת הארנונה ועוד

ירושלים מפגרת כיום אחרי ערים רבות בתחום השירות לתושב כמעט בכל פרמטר אבל זה ישתנה. אני אופטימי חסר תקנה. בשנים הקרובות תעלה איכות החיים וסטנדרט השירות לתושב, ובעוד 30 שנה יהיה בעיר מערך שירות עירוני משופר, תקציבי שירותי ניקיון מוגדלים ושטחים ירוקים נרחבים; שיפוץ והקמת מבני חינוך חדשים וחיזוק ההנהגה השכונתית במנהלים הקהילתיים.

 

בגלל המגוון

ירושלים סובלת מהקפאה עמוקה. אלפי משפחות צעירות רוצות לבנות כאן את ביתם אך נאלצות לעזוב את העיר באין היצע מספיק. המציאות הזאת צריכה להשתנות ואני בטוח שתשתנה - בהוספת עשרות אלפי יח״ד חדשות. זה יקרה בזכות שורה של צעדים כמו בניית 2 שכונות חדשות – לציבור הכללי והחרדי, קיצור הבירוקרטיה, שחרור הנכסים הנטושים לשוק ע״י החלת הארנונה, בניית מאות יחידות דיור להשכרה ועוד.

אבל החדשנות והמגוון האדיר יוכל להתקיים רק אם נשמור על ירושלים של כולנו - ירושלים שאליה עולים לרגל, בגלל הקדושה, בגלל התרבות, ובגלל היסטוריה. בגלל מגוון ניחוחות טעמים ותרבויות לצד סגנונות קולינריים שונים. בגלל המפגש בין מזרח ומערב. בגלל תרבות תורנית חזקה לצד תרבות חילונית חזקה.

ירושלים לא תהיה רק עיר של מסורת וכח כלכלי אלא גם עיר של צדק ושל אחריות חברתית מפותחת. עיר של כבוד הדדי בבסיס החיים המשותפים. ועיר שבה חינוך של ילד אחד לא יבוא על חשבון ילד אחר, תוך שימור הסטטוס קוו.

הרב קוק נהג לומר כי קדושת ארץ ישראל ייחודית מאחר ויש בה חלק מכל ארצות העולם, והיחידה המכילה בתוכה את כל חלקי ישראל. אל מול כל הפסימיים והחוששים לצביונה אבטיח כי לא ניתן לדבר לפגוע בייחודיות העצומה הזו. נמשיך לדאוג לירושלים– כבירת ישראל הציונית, עיר של שגשוג וצמיחה, של שכנות טובה. ירושלים של יהדות וכבוד והדדי, ירושלים של כולנו.

 

---

קדושתה של ירושלים היא האטרקציה האמתית

פיני עזרא, חבר מועצת העיר מסיעת 'ש"ס ירושלים'

m ezra

ירושלים עיר הבירה, עיר הקודש של העם היהודי, שבה נמצא כיום שריד בית מקדשנו הכותל המערבי ובה ישכון בקרוב ממש בית מקדשנו ותפארתנו שלו אנו מצפים ומתפללים שלוש פעמים בכל יום "וְתֶחֱזֶינָה עֵינֵינוּ בְּשׁוּבְךָ לְצִיוֹן בְּרַחֲמִים" - מתייחדת כיום במגוון האוכלוסיות הגרים בה. מגזר יהודי שמורכב מחילונים, דתיים, חרד"לים והחרדים לגווניהם ולזרמיהם, וכן המגזר הערבי. זה מה שמייחד את העיר ירושלים והופך אותה לצבעונית, מעניינת ומורכבת בהרבה פרמטרים.

החזון שלנו לירושלים מתפתח ממש בימים אלו. רובע העסקים בכניסה לעיר יוביל את ירושלים קדימה בכל התחומים, ירושלים תהיה בירת ההיי-טק של ישראל. בעוד 30 שנה ירושלים תוביל בכל התחומים, כמובן עם בואו של מלך המשיח ובניית בית מקדשנו ותפארתנו.

מבחינה סוציאלית, ירושלים נמצאת כיום במקום נמוך במדרג. לצערי רבים מתושבי העיר מעוטי יכולת, ומחובתנו להנגיש לתושבים את המגיע להם במחירים נוחים ונכונים. תקוותי שבעשורים הבאים ירושלים תהיה הגבוהה ביותר במדרג, כיאה לעיר הבירה.

ירושלים היא לא תל-אביב

כל עיר בישראל המעוניינת להביא אליה תיירים, צריכה לייצר פעילויות ואטרקציות מיוחדות. ירושלים עיר הקודש אינה כזאת; תיירים המגיעים לעיר באים לחזות בשריד בית מקדשנו הכותל המערבי ומבקרים בעיר העתיקה ובאתרי המורשת, כל הפעילויות האחרות הן תוספת לבסיס שהוא אתרי הקודש והמורשת. ירושלים אינה תל-אביב, הייחודיות של ירושלים היא השוני והייחודיות שבה שאין בשום עיר אחרת בעולם. יש מי שחושב שירושלים זקוקה לדברים קוטביים וקיצוניים שיביאו מבקרים לעיר - ולא היא, צריך לקחת את מה שמיוחד בירושלים ולהדגישו ככל האפשר. הבסיס לכול הוא שירושלים היא עיר הקודש.

יש מי שחושב שירושלים זקוקה לדברים קוטביים וקיצוניים שיביאו מבקרים לעיר - ולא היא, צריך לקחת את מה שמיוחד בירושלים ולהדגיש אותו ככל האפשר. הבסיס לכול הוא שירושלים היא עיר הקודש

בנושא התחבורה - ירושלים חלוצה בתחום התחבורה בתוואי הרכבת הקלה שיצרה מהפכה בעיר, ואנחנו רק בתחילת הדרך. קווים נוספים נבנים ומתוכננים, והם ירשתו את כל העיר וייתנו מענה מקיף. בכל זאת אנו רואים פערים בחשיבה, איך לתכנן נכון את הרכבת כך שתענה לכל הצרכים ולכל הקהלים בירושלים, שם אנו עובדים במקצועיות וחושבים מה נכון וטוב לתושבי העיר. פתרון הרכבת הקלה מיועד לעשרות השנים הבאות ולא לשנים הבודדות הקרובות, מסלולי הרכבת שייפרשו בכל ירושלים ייתנו מענה לאלפי העולים לבית המקדש בגישה נוחה ומהירה.

בנושא תכנון ובנייה - ירושלים נמצאת כיום במצוקה אדירה מבחינת בינוי. אם נמשיך בקצב הזה ירושלים תתבגר אט אט, והדבר יפגע בעיר בהרבה פרמטרים - הן בעסקים, הן בתרבות והן בחינוך. מתפקידנו לפעול לתכנון ואישור בינוי נרחב כמה שיותר ובפרט בעבור הזוגות הצעירים במחירים נוחים, מה שיגרום להם להישאר בעיר, יְפתח את העיר בעשורים הבאים, ומובן שתוספות הבנייה והרחבת גבולות העיר ייתנו מענה להלנת העולים לבית מקדשנו בביאת המשיח.

ככל יהודי באשר הוא, אני מצפה לבואו של משיח צדקנו ולבניית בית המקדש שיגרום לכל עם ישראל להתאחד כאיש אחד בלב אחד.

 

---

 

עדיין לא מיצינו את הפוטנציאל

 

דב קלמנוביץ', משנה לראש עיריית ירושלים

 m kalmnuwitz

במחקרים ובסקרים שהוזמנו בקרב אנשים מכל העולם, עולה כי יותר אנשים מכירים את ירושלים מאשר את מדינת ישראל. ה"מותג" ירושלים חזק ומוכר יותר מהמותג ישראל, וכחלק מפעילותי בתיק התיירות שעליו אני מופקד, פעלנו על פי ממצא זה על מנת למשוך תיירים לעיר.

מבחנים רבים צפויים לירושלים ב-30 השנים הבאות, בכמה מישורים ובכמה רמות. תחילה, המבחן המדיני. ירושלים לא נמצאת רק על ראש שמחתנו, אלא גם על ראש אויבינו. ההכרזה מאיראן על "מיליון איש הצועדים לירושלים" אינה אמירה בעלמא, יש בבסיסה הצבת חלום דתי אסלאמי המעמיד את ירושלים כמוקד קונפליקט לא רק מול הפלשתינים באזורנו, אלא מול כל העולם המוסלמי.

האתגרים שיש לירושלים אינם רק מכיוון מדינות העולם. ירושלים צריכה להתמודד גם עם אתגרים מבית. לצערי, למרות ההכרזות על כך ש"ירושלים היא הבירה הנצחית של העם היהודי", רבים מתושבי ישראל לא רואים בירושלים את לבה הפועם של המדינה - לא כלכלית, לא תרבותית ואף לא תיירותית. העיר משנה את הרכב אוכלוסייתה וחווה ירידה במצב הסוציו-אקונומי המחייבת את הממשלה להגדיל את המענקים לבירה מדי שנה.

לא נעלמה מעיניי המחשבה שכל יום עתיד להיבנות בית המקדש, משאת נפשנו, שיצריך היערכות פיזית והתמודדות עירונית עם האתגר הגדול של הפיכתה של ירושלים למוקד עלייה המוני של יהודים ואחרים. הפרויקט הלאומי הזה יקדם את העיר למקומות שאף אחד לא יכול להעלות על הדעת, אפילו בדמיונו הפרוע

כגודל המבחנים כך מתעצם החלום והיכולת לשנות ולהשפיע. תושבי העיר ניחנים בחוסן עצום ובאמצעותו הם מתמודדים הן עם הטרור הן עם שאר האתגרים. כדי לחזק את בירתנו על הממשלה לנקוט כמה צעדים מידיים:

הצבת יעד לאומי להגדלת אוכלוסיית העיר לכמיליון תושבים ואף יותר, הסרת ההקפאה המדינית ובניית שכונות חדשות במערב העיר ובמזרחה, תוך ביסוס הריבונות בכל השכונות.

הכפלה ושילוש של אזורי התעשייה, תוך מתן תמריצי תעסוקה ומענקים בתחום המיסוי, לצד ניצול תשתית התעבורה המדהימה שנבנתה לעיר בשנים האחרונות יקפיצו את ירושלים מעלה. לאחרונה, זכינו לראות את חידושו של כביש 1 המוביל לבירה לצד העבודות על הרכבת ה"כבדה" שתיחנך בעוד חצי שנה. כל אלה מקרבים את ירושלים למרכז הארץ, ובמינוף נכון של הפוטנציאל התחבורתי ברור שאפשר לקדם את הכלכלה בעיר.

לא נעלמה מעיניי המחשבה שכל יום עתיד להיבנות בית המקדש, משאת נפשנו, שיצריך היערכות פיזית והתמודדות עירונית עם האתגר הגדול של הפיכת ירושלים למוקד עלייה המוני של יהודים ואחרים. הפרויקט הלאומי הזה יקדם את העיר למקומות שאף אחד לא יכול להעלות על הדעת, אפילו בדמיונו הפרוע.

אם נרצה אין זו אגדה. אני מאמין גדול בעיר שלנו ואני בטוח שהתכניות שמניתי הן בנות השגה, וכהוכחה אביא דווקא דוגמה אחת: שוק מחנה יהודה

השוק הירושלמי הטיפוסי, שעניי ירושלים וותיקי העיר אהבו להגיע אליו לקנות תוצרת יפה ובזול, הפך בשנים האחרונות להרבה יותר משוק. אבי ז"ל נהג לקנות בשוק ולבקש ממני שאתלווה אליו. עברנו בין הדוכנים, קנינו מטעמים לשבת וכנראה לעולם לא אשכח את הריחות ואת האווירה המיוחדת בשוק. מאז שאבי נפטר לא הגעתי לשוק. באחד הימים, אחד מלקוחותיי ביקש שניפגש בשוק מחנה יהודה. השבתי לו בפליאה: "אתה רוצה שנעשה עסקים או קניות?" ככה מצאתי את עצמי, דור שביעי לירושלמים, נפגש בפעם הראשונה בחיי פגישה עסקית באמצע השוק הירושלמי הנודע.

בעוד 30 שנה תהיה ירושלים הסטארט-אפ הבא של הערים המתחדשות בעולם. יבוא יום ועוד נעשה על זה אקזיט.

 

 

--

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תן לי את היום הזה

  הטור של סיון רהב...

בג"ץ והחמץ

  דברים שאמר ראש ישיבת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם