מערב פרוע בנוסח באר שבע

5 darom
הסרטון שפתח את מהדורות החדשות לא נלקח מסרט פעולה אלא ממציאות החיים בדרום * הנתונים מלמדים שהפשיעה בדרום בעלייה, במיוחד בעיר הבדווית רהט, והמגמה מדאיגה * המשטרה חייבת להתעסק בנושאים האלה גם אם הם לא בראש סדר העדיפויות של התקשורת

גיל ביתן – תא ישראלים, אוניברסיטת בן-גוריון

רעולי פנים יוצאים מגג רכבם ויורים בנשק חי תוך כדי נסיעה מופרעת בכבישים המובילים לבאר שבע. אל תטעו, זו אינה סצנה סטייל 'דעא"ש הפקות' אלא צילום של אירוע אמתי שמתרחש בחצר האחורית של מדינת ישראל. הזוי.

נתונים שהתפרסמו על הפשיעה ב-25 הערים הגדולות בישראל מגלים לנו כי במקום הרביעי והלא מכובד כעיר שאינה בטוחה 'זכתה' העיר באר שבע, שבה 52 מקרי פשיעה ל-1,000 נפש ויותר מ-4 אחוזי עלייה בתוך שנתיים (!), בעוד במחצית מהערים שנבדקו חלה דווקא ירידה במספר מקרי הפשע.

יתרה מזאת, שלא במפתיע, העיר שחל בה השינוי השלילי הגדול ביותר היא העיר הבדווית היחידה – רהט. בתוך שנתיים בלבד עלה שיעור הפשיעה ב-18 אחוזים. בלתי נתפס. רבים ממקרי הפשיעה במגזר הבדווי אינם מדווחים כלל, ונתון זה יכול לנפח את אחוזי הפשיעה עשרות מונים.

התקשורת חגגה על התמונות מ'חתונת השנאה', שבה נערים שרו ורקדו עם סכינים ורובים. חיש מהר הגיעו צווי המעצר וכתבי אישום, אף שלא נורו יריות ולא נשקפה סכנה לחיים של אף אדם אחד. מנגד, ההתייחסות לפשיעה הבדווית? כאילו אינה קיימת כלל. ואיפה המשטרה בכל הסיפור? לפי הדיווחים האחרונים השקיעה המשטרה כמה עשרות מיליוני שקלים בחקירות נתניהו. כמה כסף השקיעה המשטרה במיגור הפשיעה בדרום? להערכתי מיליונים יחידים, אם בכלל

 

אם לא די בכך, יש משבר אמון חריף בין המדינה למגזר הבדווי. 50 אחוזים בממוצע משיעור השטחים הבדווים אינם מוכרים ונתבעים על ידי המדינה, וכן שיעור האבטלה במגזר עומד על כ-30 אחוזים. בקיצור, הבלגן חוגג מכל הכיוונים.

חיי אדם אינם עסיסיים?

שני גורמים משפיעים מאוד על דעת הקהל הישראלי ועל ביטחונו, ולהם מופנות טענותיי: התקשורת והמשטרה.

בנוגע לתקשורת, זוכרים את 'חתונת השנאה'? החתונה שבה נערים שרו ורקדו עם סכינים ורובים? התקשורת חגגה באותם ימים. שיכרון הניצחון שלה הורגש בכל מקום, וחיש מהר הגיעו צווי מעצר, כתבי אישום וכו'. בחתונה לא היו יריות ולא נשקפה סכנה לחייו של אף אדם אחד, לפחות לא באופן מידי (דבר שאינו נותן לגיטימציה לפעולה עצמה).

מנגד, מהי ההתייחסות לפשיעה הבדווית? דממה. כאילו אינה קיימת כלל. עד מתי התקשורת תשחק בחיי אדם למען אלוהי הרייטינג הקדוש והעליון? חייהם של יותר ממיליון תושבים נתונים בסכנה מידית, אך התקשורת בשלה, תמיד תעדיף להתעסק במה שעסיסי יותר.

נעבור לנאשמת הבאה והמרכזית – המשטרה. מילא התקשורת, אבל איפה המשטרה בכל הסיפור? לפי הדיווחים האחרונים השקיעה המשטרה כמה עשרות מיליוני שקלים בחקירות נתניהו. בצדק? אולי. אבל כמה כסף השקיעה המשטרה במיגור הפשיעה בדרום? להערכתי מיליונים יחידים, אם בכלל.

הבעיה העיקרית היא כאשר המשטרה פועלת ומתנהגת לפי אותן גחמות של התקשורת, לפי אותם אינטרסים צרים, נמוכים ורדודים, ולא למען תועלת הציבור גרידא.

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך,

לפני שיהיה מאוחר מדי ולפני שתסיים את תפקידך, מקד את כוחותיך והנחה אותם לפתור את בעיית הפשיעה בדרום. נכון, זה מעניין פחות, עסיסי פחות ומרומם פחות את קרנה של המשטרה, אבל הגענו לנקודה שהצעד הבא יהיה רצח המוני ברחובות עיר. משחקי הכוח והפופוליזם של התקשורת עלולים לפגוע באזרחים רבים. מורשתך תיזכר לטובה אם תפעל עכשיו בתקיפות וביעילות. בכוחך להביא פתרון הסוגיה הקשה.

הלוואי שביום חמישי הקרוב בשעה 21:00 בערב יתארח המפכ"ל אצל אילנה דיין בתכנית 'עובדה' כדי לעדכן על מה שנעשה לתיקון המצב בדרום.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
צאצאי יהודים במדינת היהודים

  הרב חיים אמסלם על...

הצילו את מדינת היהודים

  מאמר מאת איתמר סג"ל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם