היא נפלאת בעינינו

m 3 Elyashiv knohl

 

הרב ד"ר יהודה ברנדס

ביום חמישי ד' באייר תש"ח נפל כפר עציון ונפלו לוחמיו. "מלכה נפלה". למחרת, ביום שישי ה' באייר תש"ח, הוקמה מדינת ישראל, וגוש עציון כולו נפל. שארית המתיישבים והלוחמים נפלו בשבי הירדני, ובהם אחד ממקימי הקיבוץ ומנהיגיו, דב קנוהל. בעת היותו בשבי נולד בנו, מרדכי אלישיב.

הבן שנולד בין חורבן לתקומה היה ממקימי כפר עציון המתחדש אחרי מלחמת ששת הימים, וכעבור שנים היה לרבו של הקיבוץ. ביום שישי האחרון, ה' באייר, כשהוא והמדינה בני 70, נטמן הרב אלישיב קנוהל באדמת כפר עציון, בגוש עציון הבנוי, הפורח והמשגשג, כשאלפי קרובים, ידידים ומעריצים מלווים אותו בדרכו האחרונה ולבם מלא תהייה ופליאה על גבורות ה' וחסדיו, על עמו ועל עבדיו. היא נפלאת בעינינו.

כשהייתי רואה על צג הסלולרי את שמו הייתי מכריז בשמחה: "הרב אליושיב מתקשר, איזו זכות!" הרב אליושיב שלנו היה רחוק מגינוני כבוד וממעטפת של גבאים ומשמשים, ולכן צריך היה להזכיר ולהכריז שלא חבר בעלמא מעבר לקו. בכל זאת, הרי זה הרב אליושיב בכבודו ובעצמו.

לכבודו של הרב ולעילוי נשמתו אחזור כאן בשינויים המתבקשים על דברים שכתבתי כשיצא ספרו השני, 'ואכלת ושבעת', שיש בהם כדי להסביר מעט מה היה טיבו של הרב אלישיב שלנו.

הציונות הדתית הולכת בדרכה של האישה השונמית, שאמרה "בתוך עמי אנכי יושבת". בשאיפה לבנות עם בארצו ולהיבנות בה, השיח ההלכתי שלה משלב ישן עם חדש, מחויבות ונאמנות גמורה למסורת בית אבא ולכל רבדיה של הספרות ההלכתית לדורותיה, עם שותפות, אחריות ומעורבות בכלל האומה. לא כפשרה וויתור לתרבות הכללית אלא כערך אמוני ותורני

 

הלכה ציונית-דתית? יש דבר כזה

האם יש הלכה ציונית-דתית? יש מי שיאמר שאין כי התורה אחת היא, ניתנה לכל ישראל בהר סיני. אמת דבריו, אלא שהתורה ניתנה ב-70 פנים, והיא מתפרטת והולכת לפי עדות וקהילות. תורה אחת היא, אך יש הלכה לספרדים והלכה לתימנים והלכה לאשכנזים, וההלכה האשכנזית עצמה נפרטת למנהג יוצאי גרמניה ולמנהגי החסידים ולפסיקה המתנגדית. הספרדים, אף על פי שכולם 'יוצאים ביד מרן', הרי הם נחלקים למנהגי מרוקו ואלג'יר ותוניסיה ומצרים ובגדד וכן הלאה. בתוך המגוון הזה קובעת לה מקום גם ההלכה הציונית-דתית.

על שלושה דברים ההלכה הציונית-דתית עומדת: על השפה, על הסגנון ועל התוכן.

השפה – היא העברית המודרנית. כידוע, שפה אינה רק כלי אלא היא עצמה חלק מן התוכן. העברית המתחדשת נחשבת בעיני אחדים (חסידי סאטמר למשל) שפה לועזית. בעיני תלמידי הראי"ה זוהי לשון הקודש: לשונה של התחייה הלאומית בארץ ישראל בדור האחרון. היא שפה של כלל ישראל, המתיכה יחד עולים וותיקים, עדות שונות וגלויות שונות שנקבצו יחד בארץ ישראל. זו דרכה של שפת ההלכה הציונית הדתית; אין היא מבקשת להעלים את מנהגי העדות, אבל היא שואפת לשלום הדעות ולכבוד הדדי, וככל האפשר גם לצמצום הפערים המיותרים שאינם נוגעים לגופי הלכה. הרב אלישיב דיבר, לימד וכתב את ספריו בעברית מודרנית, וביטא בכך רוח של תחייה תורנית-הלכתית ורוחנית בארץ ישראל.

הסגנון – הציונות הדתית הולכת בדרכה של האישה השונמית, שאמרה "בתוך עמי אנכי יושבת". לא לשונה בלבד אלא כל אורחות חייה מיוסדות על השילוב עם החברה הכלל-ישראלית. בשאיפה לבנות עם בארצו ולהיבנות בה, השיח ההלכתי שלה משלב ישן עם חדש, מחויבות ונאמנות גמורה למסורת בית אבא ולכל רבדיה של הספרות ההלכתית לדורותיה, עם שותפות, אחריות ומעורבות בכלל האומה. לא כפשרה וויתור לתרבות הכללית אלא כערך אמוני ותורני. הרב הגיב לשאלות המתחדשות בכל עת ובמיוחד לאלו המתחדשות בארץ: בקיבוץ ובמושב, בצבא וביישוב הקהילתי, בחקלאות ובתעשייה, ופניו אל החברה כולה: זו השומרת מצוות וזו שאינה שומרת אך מבקשת לכבד את המסורת.

התוכן – בכל פינה ופינה של ההלכה יש לציונות-הדתית אמירה משלה. בחלק מהמקרים מדובר בהלכות שהתחדשו בשל השינויים החברתיים והציבוריים המתחייבים משיבת העם לארצו ומכינונה של המדינה. בחלק האחר אלו הלכות הנובעות מתפיסת החברה המודרנית וחידושיה כגורם הלכתי מחייב. לדוגמה: הלל ביום העצמאות ותפילה לשלום המדינה ב'אורח חיים'; אוצר בית דין והיתר מכירה בהלכות שמיטה ב'יורה דעה'; רגישות לכבוד הנשים ולזכויותיהן בהלכות כתובות וגיטין ולקליטת העלייה בהלכות הגיור ב'אבן העזר'; חובת השירות הצבאי או הלאומי ואיסור השתמטות ממסים ב'חושן משפט' וכן חיי השיתוף של הקיבוץ. האחריות לפרהסיה הדתית ולנגישות לתורה ומצוות לכלל החברה הישראלית מחייבת שיקולים הלכתיים שמביאים בחשבון את צרכיה של חברה שלמה החיה והפועלת בעידן המודרני, ואינה מאפשרת התמקדות בהלכה פרושית וחסידית המתאימה לחוג מצומצם של נזקקים לכשרות של בד"ץ מהודר בלבד.

מה' באייר תש"ח לה' באייר תשע"ח

הנהגתו של הרב אלישיב קנוהל הראתה את אופייה הייחודי של רבנות ציונית-דתית. לא הייררכי ולא כופה אלא דמוקרטי, מאיר פנים, מסביר ומנמק, מתייעץ ומשתף וגם מתחשב בצורכי הדור ובציבור הנזקק להדרכתו ולעצתו.

כך הנהיג הרב אלישיב את קהילתו בכפר עציון וכך הוביל את מיזם הנישואין של 'צהר'. לא פלא שהיה אהוב ומקובל על בני קהילתו, לא פלא שמיזם הנישואין של רבני 'צהר' שינה את יחס החברה הישראלית לנישואין בדרך הרבנית המסורתית.

מתוך התודעה הזאת חיבר הרב אלישיב את ספריו 'איש ואשה' בהלכות שבינו לבינה ו'ואכלת ושבעת' בהלכות כשרות. לא פלא שהספרים הפכו רבי מכר בציבור הציוני-דתי.

ברצף המאורעות של סוף השבוע האחרון: האזכרה לחללי הגוש עם שאר חללי צה"ל, החגיגות והטקסים של יום העצמאות וההלוויה של הרב אלישיב למחרתו, בה' באייר, נתקיים בנו "טוב ללכת אל בית אבל מלכת אל בית משתה באשר הוא סוף כול האדם, והחי יתן אל לבו".

ההלוויה טעונת הסמליות של הרב שנסתלק בעיצומם של חיי עשייה ויצירה, על סף הגיעו לגיל שיבה, בלב ימי השמחה והעצב, עוררה ביתר שאת את הפליאה על הנהגת ה' את עולמו: הפליאה על החורבן והתקומה, על השביה ועל השיבה, על השילוב המופלא של תורה ועבודה ודרך ארץ שקדמה לתורה, הפליאה על המעברים החדים מזיכרון לחגיגה, משמחה לצער. הפליאה על חייו ועל סופו של האדם. "מאת ה' היתה זאת, היא נפלאת בעינינו".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תפילה על האומות

  הרב אורי שרקי בתפילה...

רב קהילה

  קבלו אותם: הרבנים שכאן...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם