Print this page

ספר שנותן לנו רווח להתבונן

sivan kavuaa

סיון רהב מאיר

1.

מזל טוב, ספר חדש! אחרי בריאת העולם בספר בראשית ויציאת מצרים בספר שמות – היום מתחילה הקריאה בספר ויקרא. מילות הפתיחה של הספר הן: "וַיִּקְרָא אֶל מֹשֶׁה וַיְדַבֵּר ה' אֵלָיו מֵאֹהֶל מוֹעֵד לֵאמֹר". משה לא נכנס לאוהל מועד בביטחון עצמי, הוא מחכה שיקראו לו. הנה התיאור שמופיע במדרש: "כל תלמיד חכם שאין בו דעה, נבלה טובה ממנו. צא ולמד ממשה אבי החכמה, אבי הנביאים, שהוציא את ישראל ממצרים ונעשו נסים על ידו, ועלה לשמי מרום, והוריד התורה, ונתעסק במלאכת המשכן – אף על פי כן לא נכנס לפנים עד שקרא לו, שנאמר: ויקרא אל משה".

כלומר, לפני שהספר החשוב מתחיל ללמד אותנו דברים, אנחנו לומדים על דרך ארץ: גם אם אתה משה רבנו, תישאר עניו. אל תקפוץ לתוך אוהל מועד.

2.

בשבוע כל כך דחוס ועמוס מבחינת חדשות, פוליטיקה ואקשן, מצאתי בתחילת הפרשה ביטוי יפה של רש"י: "רווח להתבונן". בתחילת ספר ויקרא מסופר שבהוראות שקיבל משה מאלוקים היו גם שתיקות והפסקות. רש"י כותב: "ולמה היו הפסקות משמשות? לתת רווח למשה להתבונן בין פרשה לפרשה ובין עניין לעניין".

בספר 'טורי זהב' נאמר שזה נכון לא רק בין משה לאלוקים אלא גם היום, אצלנו: "שלא יסמוך אדם על חריפותו, ויאמר 'ממהר לקבל אני', ועל כן יעשה הפסקה בלימוד". כלומר, לא לרוץ בין מסר למסר אלא לעצור ולחשוב. נדמה לי שזה דבר שאנחנו זקוקים לו היום הרבה. לעצור רגע בשטף המטלות ולחשוב מה עברנו. להפנים חוויות. לא לעשות הכול במקביל, במולטי-טסקינג, אלא לתת לעצמנו בין לבין "רווח להתבונן".

3.

למה צריך בכלל להתעכב על דברים שעשינו שלא בכוונה? בפרשה מופיעה ההוראה הזאת: "דַּבֵּר אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל לֵאמֹר נֶפֶשׁ כִּי תֶחֱטָא בִשְׁגָגָה". הרב זאב קרוב ז"ל כתב על הנושא הזה: "אנשים חוטאים לפעמים בשגגה, ואומרים: אופס, בטעות, לא שמתי לב. למה הם אשמים? למה התורה עוסקת בהם ובעונש שלהם? יש כאן מסר: לפעמים אנחנו מדלגים על שלב הפקת הלקחים. המשפט 'לא התכוונתי' או 'לא ידעתי' כאילו פוטר אותנו מאחריות. הפרשה מבקשת שנעצור ונחשוב: למה הטעות הזו קרתה? איך יתכן שבלי להתכוון, פגענו במישהו? אולי לא נזהרנו מספיק וצריך להשתדל יותר? 'נפש כי תחטא בשגגה' – זו הזמנות נהדרת ללמידה, להתקדמות, לא לוותר לעצמנו. נכון, כולנו טועים, אף אחד לא מושלם, אבל אף אחד לא יתקדם אם לא ישים לב גם להרגלים רעים, לחוסר שליטה עצמית, לרשלנות, לרגעי ה'שגגה' בחיינו".

4.

בכל שנה בפרשת ויקרא אני נזכרת בשבת ההיא. שבע שנים חלפו מאז רצח אודי ורותי פוגל וילדיהם יואב, אלעד והדס. זה קרה בליל שבת פרשת ויקרא, פרשה שעוסקת בקרבנות, ולמחרת, בהלוויה הכואבת, דיברו כולם על קרבנות הציבור היקרים האלה. טלי בן ישי, אימא של רותי, מגדלת עם בעלה הרב יהודה את שלושת הילדים תמר, רועי וישי. טלי נשאה באחד מאירועי הזיכרון נאום חזק, והנה רק קטע קצר ממנו:

"מהר מאוד הבנתי שהחסר הוא ענק, אבל אסור לי שלא לראות את ה'יש' הענק עוד יותר. להרשות לעצמי לבכות מגעגועים מטורפים, ורגע לאחר מכן להודות ועוד פעם להודות על הילדים המקסימים של אודי ורותי שחיים אתנו, ויגדלו ויתבגרו עם כוחות מיוחדים בעזרת השם. הבנתי שעליי לחיות את כל העולמות, לחיות את העולם הזה עם כל העצמה – לבשל, לסדר, לקנות, לשתול פרחים, להתפעל מריחות נעימים של האביב, לתכנן את החופשה המשפחתית כמה חודשים מראש, לארגן את החתונה של בתנו הקטנה. אבל גם לחיות את העולם הבא. איך? לדעת שיש קשיים וצריך להתמודד, לדעת לא לוותר על ערכים גדולים כמו טוב, יושר, כמו משמעות גדולה. לדעת שאני כאן בעולם הזה ולנצל כל דקה, ולדעת שיש תחיית המתים. ותחיית המתים היא לא שם רחוק, איזה חזון שלא יודעים בכלל מתי הוא יקרה. תחיית המתים היא לא לאפשר למתים להיות מתים. אנחנו כאן בעולם הזה מחיים אותם מכל רגע. עצם נוכחותנו, עצם הופעתנו זה להחיות אותם.
קרבנות הטרור, קרבנות המלחמה – כך לרוב נקראים כל אלו שנהרגו על קידוש השם. הם נהרגו לא בגלל שרצו לפגוע באודי ורותי, אלא בגלל שרצו לפגוע בעם ישראל. כן, הם קרבנות, אבל מלשון קרבה וקירוב. לא רק הם קרבנות, גם אנחנו שנשארנו כאן, שסוחבים משא כבד כל הזמן, שמרגישים שונים, שכבר לא כל כך מתעסקים בדברים פעוטים – אנחנו גם קרבנות. אבל לא קרבן שמביא למסכנות, לוויתור על החיים, אלא קרבן שמרגיש קרוב, קרוב לאהובים שלנו שעברו לעולם שכולו טוב, קרוב למי שקשה לו, קרוב לחיים האמתיים".

אולי יעניין אותך גם