איך נפלו פטריוטים?

390 3 lahatabistan

דבריו של הרב יהושע שפירא על מחלת הלהט"ביסטן עוררו דיון בפאנל 'הפטריוטים' בערוץ 20 * הרב יהושע שפירא עונה ל'פטריוטים' שהם בכלל לא הבינו על מה הוויכוח

הרב יהושע שפירא

בעקבות הסערה שעוררו דבריי על מחלת הלהט"ביסטן שהולכת ומתפשטת התקיים דיון מיוחד בתכנית 'הפטריוטים' בערוץ 20. מיד אחרי שהובא קטע קצר מהדברים החל דיון מהיר בין חברי הפאנל, שעסק בין השאר בשאלה איך כיניתי את הלהט"ב "חולי הולך ומתפשט". כל מי שיקשיב לדבריי יזהה מיד את חוסר הבנת הנשמע שעליו התבסס הדיון. המילים "חולי הולך ומתפשט" לא נאמרו על תופעת הלהט"ב עצמה אלא על סתימת הפיות שחברי קהילה זו ותומכיהם יוצרים.

להט"ביסטן היא מחלה של שיח תרבותי 'נאור'. כוחנות עד כדי דיקטטורה עריצית כלפי כל מי שלא מיישר קו עם מזימתם ההרסנית לקעקע את המושג משפחה בישראל היא מחלה. כן, סתימת פיות היא מחלה. ובמקרה של להט"ביסטן, המחלה לצערי "הולכת ומתפשטת" בקצב מסחרר.

הדוגמה שהבאתי עסקה בקולות בתוכנו שטענו שהתדמית של הציונות הדתית היא הומופובית. לדעתי הטענה הזאת היא חלק מהתפשטות המחלה. אנחנו לא הומופובים, אנחנו לא פועלים מתוך פחדים ופוביות, זהו שקר של תרבות להט"ביסטן; אנחנו מדברים מתוך עולם ערכים שניתן לנו בסיני, שאורו אלוקי-נצחי למעלה מכל שכל ומוסר אנושי.

אבל הפלא הוא לא על המחלה אלא על 'הפטריוטים'. פטריוטים בדרך כלל הם אנשים גיבורים, וכיצד קורה שבאולפן שיושבים בו טובי העיתונאים, שאינם מהססים מדי יום ביומו להביע עמדה אמיצה נגד המוסכמות בתקשורת, עיתונאים שלוחמים באומץ נגד סתימת פיות, ובשתי מילים "עיתונאים פטריוטים", כיצד הם ממהרים לתת פרשנות שגויה לגמרי לדבריי ולדון בשאלה אם נכון שרב יכנה להט"ב מחלה ו"למה הרב מדבר לא יפה"?

ובכן, האם לדעתי להט"ב היא מחלה? לא, אני לא רופא. אני רב. לצערי, גם על המערכות שצריכות להגדיר מה נקרא מחלה ומה נקרא נורמה מחלת הלהט"ביסטן מהלכת אימים. אני, בתפקידי כרב, עונה תשובה ערכית. אני עונה את מה שעונה התורה, ובעניין הזה יש בתורה הכרעה ברורה. נכון, יש כמה אנשים שמתעקשים לסלף פסוקים כמו "בצלם אלוקים עשה את האדם" ולמתוח קו בינם ובין תופעות שהתורה שללה מכול וכול. אבל התורה נצחית ואנו מאמינים שלא תהא מוחלפת.

האם לדעתי להט"ב היא מחלה? לא, אני לא רופא. אני רב. לצערי, גם על המערכות שצריכות להגדיר מה נקרא מחלה ומה נקרא נורמה מחלת הלהט"ביסטן מהלכת אימים. להט"ביסטן היא מחלה של שיח תרבותי 'נאור'. כוחנות עד כדי דיקטטורה עריצית כלפי כל מי שלא מיישר קו עם מזימתם ההרסנית לקעקע את המושג משפחה בישראל היא מחלה. אנחנו לא הומופובים, אנחנו לא פועלים מתוך פחדים ופוביות, זהו שקר של תרבות להט"ביסטן; אנחנו מדברים מתוך עולם ערכים שניתן לנו בסיני, שאורו אלוקי-נצחי למעלה מכל שכל ומוסר אנושי.

ממקומי כרב אני יכול לספר שהקדשתי המון שעות בחיי כדי להקל מסבלם של אנשים שתחום הבחירה החופשית שלהם הוא גם בעניין של יחס נכון בין המינים. הקדשתי שעות על גבי שעות מתוך הזדהות עמוקה עם הכאב כדי להקשיב, להסביר, ללמוד וללמד שהבחירה של נזר הבריאה קיימת, אפילו אם היא לעתים קשה ביותר, גם בנושא הזה.

מהיכן באה הטעות של 'הפטריוטים' הלוחמים בתקשורת נגד התעמרות התקשורת בציבור הדתי-ימני בישראל? אולי התשובה היא שאחרי שיאיר לפיד, בחוסר הבנת הנשמע שלו, מיהר להצהיר שאיני ראוי לחנך תלמידים ולכהן כראש ישיבת הסדר, קשה לראות את המציאות נכוחה? לא, זאת לא תשובה מספקת בנוגע לעיתונאים פטריוטים.

פטריוטיות היא גבורה ונאמנות. כיום יש שני סוגי גבורה הכרחיים, ובציונות הדתית, לצערי, יש פער מובנה בין שני הסוגים האלה: יש גבורה ימנית-לאומית – ארץ ישראל, ביטחון, כלכלה ועוד מגוון נושאים חשובים שנמצאים על סדר היום, ולהתמודדות נכונה עם סוגיות אלו בתקשורת הקיימת נדרשת גבורה. אך יש גבורה נוספת, חשובה לא פחות, והיא במישור היהודי-תורני. המצע (המצוין) של האיחוד הלאומי (שמערב השקתו נלקחו דבריי) נכתב בדיוק כדי לצמצם את הפער הזה. נכון, אנחנו נגד כפייה. אנחנו לא סבורים שדרכה של תורה היא שעלינו להתערב ולחטט בחיי הפרט. אבל אנחנו כן שותפים מלאים למרחב הציבורי של המדינה היהודית.

איך תיראה הציבוריות במדינת ישראל? זו שאלה שמעסיקה אותנו בכל יום. האם משפחה בישראל היא אבא, אמא וילדים, או חלילה הרכב אחר? רשות הרבים של המדינה היהודית שייכת לכולנו ואנחנו דואגים לחוסנה היהודי. בתי המשפט כיום, בדורסנות שיטתית, מנסים לקעקע את הערכים שבהם מאמינים אזרחי המדינה היהודית. ללא שום חוק, ללא שום מצע, כמה שופטים קובעים איזה חוק הוא חוקי ואיזה חוק נוגד את תפיסת עולמם האישית.

כשאנו מוותרים על הפטריוטיות היהודית ומתמקדים אך ורק בזו הלאומית, הדיון על גבולות השיח הופך מהר מאוד להערות על ש"הרב לא מדבר יפה", "דברים מגעילים" וש"במסגרת חופש הביטוי אפשר להעיר גם לרב שפירא". פתאום הפטריוט הפך ללוחם מטעם האו"ם.

האם דמותה היהודית של המדינה אינה מצריכה פטריוטיות? כאן, לצערי, מסמן הלהט"ביסטן את ההצלחה הגדולה שלו. הגבורה הלאומית שלנו מבלבלת אותנו. ההזנחה של הפטריוטיות את הגבורה היהודית מאפשרת את ההתעללות בבית המדרש של המכינה הקדם-צבאית בעלי, את המשך שיעוריו (לאחר מאבק ציבורי ממושך) של הרב פרץ איינהורן בבסיסי צה"ל ב"תנאים מגבילים", את הדחתו של הרב צבי קוסטינר מלהיות הרב של קורס הרבנים הצבאיים, ולכולנו ברור שעוד היד נטויה. הדרך היחידה לעצור את מחלת סתימת הפיות היא לקום בפטריוטיות עקבית, בגבורה יהודית, ולומר בקול אמת של תורה מהי.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תרופה של פעם בשנה

  הטור של סיון רהב...

מחשבות מתחת לסכך

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם