תורה שיש לה בית אב

390 4 zuhar

בנימין שיינברג

תארו לעצמכם שר אוצר שמציג רפורמה כלכלית ומעיד על עצמו: "קיבלתי המון תמיכה מאנשים ברחוב לצד ביקורת כואבת מכלכלנים ואנשי מקצוע". האם זה רציני? קל יותר לזכות באהדת ההמון, שלא בהכרח מבין את פרטי הדברים ולא תמיד רואה את התמונה הגדולה, אך אם רוב מוחלט של אנשי המקצוע נגדך, כדאי שתחשוב פעמיים.

לצערי, במילים דומות תיאר הרב רפי פוירשטיין עצמו את התגובות למיזם הכשרות של צהר. במכתב ששלח לרבני צהר כתב כך: "ימים גדולים ועם זאת מבלבלים עוברים על רובינו. גלי אהדה שלא ייאמנו מכיוון הציבור הדתי, המסורתי והחילוני, ומצד שני ביקורת חשובה וכואבת מרבותינו."
מצד שני? האם שני הצדדים באמת שווים בעיניך?

לעומת ההתנגדות הנחרצת מצד גדולי ישראל זכה המיזם לתמיכה 'מהצד השני' – ארגונים רפורמיים וקונסרבטיביים ועמם ארגוני 'חופש דת' בירכו על המהלך של צהר וראו בו צעד לפירוק 'המונופול האורתודוקסי' והחלשת הרבנות הראשית. אינני חושד לרגע שיש שיתוף פעולה או שיתוף מטרות בין צהר לארגונים האלה, אך האם התגובות הנלהבות האלה לא אמורות להדליק נורה אדומה

לאורך ההיסטוריה היהודית תלמיד חכם לא היה חושב לפרסם ספר בלי לקבל עליו 'הסכמות'. זהו שילוב של ענווה והבנת האחריות עם ההכרה שתורה שבעל פה עוברת מדור לדור במסורת. אי אפשר לוותר על ההשתלשלות איש מפי איש ולנסות להמציא את הגלגל מחדש, לא כל שכן כאשר עוסקים בהלכות ציבור, ביזמה שעתידה להשפיע על כלל הציבור הישראלי ולשנות את מפת הכשרות בארץ. מתבקש לגשת אל זקני הדור, אלו שמשקיעים את מיטב שנותיהם בלימוד התורה ובהנהגת הציבור, ולקבל את הסכמתם למהלכים דרמטיים שכאלה.

בפועל, לא רק שאין הסכמה, יש התנגדות נחרצת. הרב יעקב אריאל, לשעבר נשיא צהר, מתנגד. הרב משה ביגל, לשעבר ראש מערך הכשרות של צהר, מתנגד. רק לפני ימים מספר כתב הרב דב ליאור מכתב חריף ובו מחאה נגד "רעיון העוועים של ארגון צהר להקים כשרות אלטרנטיבית ולמרוד בסמכות הבלעדית של הרבנות הראשית מיסודם של גאוני עולם ובראשם מרן הרב קוק זצ"ל". ואלו רק כמה דוגמאות. אילו רוב מוחלט של זקני הדור היה מתנגד למעשיי, הייתי עוצר וחושב מחדש.

לעומת ההתנגדות הנחרצת מצד גדולי ישראל זכה המיזם לתמיכה 'מהצד השני' – ארגונים רפורמיים וקונסרבטיביים ועמם ארגוני 'חופש דת' בירכו על המהלך של צהר וראו בו צעד לפירוק 'המונופול האורתודוקסי' והחלשת הרבנות הראשית. אינני חושד לרגע שיש שיתוף פעולה או שיתוף מטרות בין צהר לארגונים האלה, אך האם התגובות הנלהבות האלה לא אמורות להדליק נורה אדומה?


מקהילה לממלכה

אנשי ארגון 'השגחה פרטית', שמשמש למעשה בסיס לארגון הכשרות של צהר, דיברו לא פעם על 'המודל הקהילתי' שפועל בהצלחה בקהילות יהודיות בחו"ל. לשיטתם, אם בארצות הברית אפשר לתת כשרות בלי רבנות ראשית, למה שזה לא יקרה בארץ?

ובכן, זה בדיוק ההבדל. כאן בארץ איננו אוסף של קהילות יהודיות. למקרה שמישהו פספס, קרה כאן משהו במאה ועשרים שנות ציונות. עם ישראל עבר שלב – מקהילות לממלכה. המאבק התרבותי הגדול שמתחולל סביב שיבת ציון נוגע לשאלת אופי הממלכה. האם היא עוסקת רק בענייני החול או גם בקודש? האם המסגרת הלאומית נועדה לטפל רק בחיים הפיזיים שלנו ולשמש מקלט בטוח לעם היהודי, או שבמסגרת התחייה הלאומית גם התורה קמה לתחייה והופכת מתורה של יחידים לתורה של עם?

זו הייתה מטרת הרב קוק בהקמת הרבנות הראשית: לא רק לוודא שיותר יהודים יאכלו כשר או יינשאו כדת משה וישראל; זה חשוב כמובן, אך לא בשביל זה צריך רבנות, ואולי יש דרכים טובות יותר לעשות זאת. המטרה העיקרית היא הטבעת חותם הקודש על התחייה, הצהרה שהתורה היא חלק בלתי נפרד מהגדרתה של מדינת ישראל. לכן יש התנגדות עזה כל כך לרבנות הראשית בקרב אלו החפצים להפריד דת ממדינה.

נכון, יש ליקויים ברבנות הראשית ובהם יש לטפל, אך לא נוכל לוותר על העיקרון – חיבור דת ומדינה כפי חזונו של רבנו הגדול, מרן הרב קוק.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם