Print this page

סודות ההנקה

m 18 hanaka
מלמדים אותנו שהנקה וחלב אם זה הכי טוב, הכי טבעי ושכל אחת יכולה. זה נכון בדרך כלל אבל לא מדויק, ומי שלא מצליחה להיניק נושאת אתה ברוב המקרים תחושת כישלון ורגשות אשם * איך להיניק נכון? עד כמה נוראים הם תחליפי החלב? האם העצות המוכרות באמת כדאיות? מורה נבוכים למינקת המתחילה

כנרת דרור

כבר בהיריון תכננת להיניק, ועכשיו שילדת, בשעה טובה, את ודאי שואלת את עצמך: איך אדע מה התינוק צריך? בכל כמה זמן הוא אמור לינוק? האם יש לי די חלב? זה אמור להיות כואב? כמה זמן אורכת הנקה? זה הגיוני שאני לא ישנה כל היום והלילה?

נכון, רוב הנשים רוצות להיניק הנקה מלאה, אך פחות מ-50 אחוזים צולחות את תחילת הדרך. רוב הנשים מיניקות שבועיים ואחר כך משלבות תחליפי חלב או עוברות לתמ"ל, ועם החזרה לעבודה הרוב מפסיקות להיניק. בסופו של דבר רק 9 אחוזים מהנשים מיניקות הנקה מלאה.

חלב אם

חלב אם הוא המזון המדויק בעבור תינוקך. הוא חומר חי ודינמי, הוא מכיל ויטמינים, נוגדנים, שומנים ועוד חומרים טובים ורבים המותאמים במיוחד בעבורו. ייצור החלב ומרכיביו משתנים במהלך היום בהתאם לצורכי התינוק: זו מערכת משתנה הניזונה מדרישות התינוק ומתנאי הסביבה, לדוגמה: במזג אוויר קר יעלו אחוזי השומן בחלב, בהיעדר הנקה יתמעטו כמויות החלב ועוד.

להנקה יתרונות רבים פרט להזנה, כגון התפתחות המוח והראייה, ויסות הבליעה והנשימה ועוד. מצד האם, מחקרים מראים כי ההנקה תורמת לבריאות האם ומפחיתה את הסיכון לחלות בסרטן.

תחליפי חלב

תחליפי החלב נועדו לסייע לנשים שאינן יכולות להיניק. היום אנו משתמשים בתחליפים מכל מיני סיבות, חלקן נוחיות. תחליפי החלב מכילים ויטמינים ותוספים שמטרתם לספק את הערכים התזונתיים הנדרשים לגוף, וההבדל העיקרי בין חלב אם לתמ"ל הוא שהחלב הוא חומר חי ודינמי ואילו מרכיבי התמ"ל אינם משתנים. תחליף החלב יכיל תמיד את אותם הרכיבים.

עוד הבדל הוא הכמות: בהנקה התינוק קובע את כמות החלב שיינק, ובתמ"ל הכמויות נקבעות על פי טבלת כמויות מומלצות. יש סוגי תמ"ל לפגים (הדורשים מרשם רופא), כאלה המותאמים לאלרגים למרכיבי חלב, דלי לקטוז, על בסיס צמחי או חלבי, בכשרות רגילה או מהדרין. יש תינוקות שמעדיפים תמ"ל מסוים ויש בררנים פחות.

ממוצע העלייה במשקל באכילת תמ"ל גבוה יותר מממוצע העלייה של יונקים, ואחוזי הסוכר בפורמולה גבוהים יותר. יש שיטות שונות המאפשרות הזנה באמצעות תמ"ל באופן המדמה הנקה, וכך נשמר הרווח ההתפתחותי של ההנקה.

אני רוצה שההנקה תהיה מסודרת – אפשר? יש נשים שזה עובד אצלן כמו שעון...

הנקה על פי דרישה היא העיקרון המנחה אותנו בייצור חלב המותאם לצורכי התינוק. הנקה במרווחים מוגדרים מראש של שלוש שעות מותאמת ללוח זמנים אך לא בהכרח מותאמת לגוף. הנקה על פי שעון עלולה לפגוע במנגנון הרעב והשובע.

איך יודעים שהתינוק באמת רעב?

ראשית, לומדים עם הזמן, ולכן חשובה הקרבה לתינוק. שנית, גם כשמכירים היטב יש סיכוי שנטעה – זה בסדר, זה אנושי. שלישית, יש סימנים – צקצוקים מתוך שינה, חוסר שקט אצל התינוק והתחלת טפטוף חלבאצל האם. בכי הוא סימן מאוחר לרעב; הוא מגיע כ-40 דקות אחרי שהתינוק מראה סימן ראשון לרעב. אל תחכי לו.

למה חשוב שתהיו קרובים?

בלי להיכנס לדיון על ביות מלא, חלקי, לא בכלל ואולי אפס הפרדה, יש דברים שחשוב שתדעי כדי שתוכלי לבחור. קרבה בין האם לתינוק מייצרת חיבור והיקשרות (bonding), וכן היא מייצרת אוקסיטוצין, 'הורמון האהבה', החיוני למהלך הלידה ואחר כך לייצור החלב. היא שומרת על חום הגוף של התינוק, על רמות סוכר מאוזנות ועוד, והיא מאפשרת לך ללמוד את התינוק.

אמירה רווחת על ימי האשפוז במחלקת יולדות היא: "תנוחי, יהיה לך מספיק זמן בבית לטפל בו". נשים רבות מרגישות אבודות עם השחרור הביתה; לפתע הן מוצאות את עצמן עם יצור שפגשו אחת בשלוש שעות ועכשיו הן צריכות למלא אתו 24 שעות רצופות לבדן. פתאום התינוק המתוק נעשה צרחן והזמן הפנוי מתמלא עיסוק מתמיד שלא מאפשר ארוחה אחת רצופה. מה השתנה? מבחינת התינוק לא השתנה דבר, הוא בכה גם כשלא היה לידך ודרש קרבה בדיוק באותה מידה, רק שלא ידעת.

החלב של הימים הראשונים (קולוסטרום) – בהתחלה כמעט אין, לא להיבהל

גם את שמעת את המשפט "היא בוכה כי היא רעבה, אין לך חלב, תני לה בקבוק"? הנה כמה עובדות על שלושת הימים הראשונים אחרי הלידה:

קולוסטרום הוא הנוזל המיוצר בשבועות הראשונים של היהריון והוא מזון-על סמיך ובגוון צהוב המיוצר בכמויות קטנות. הוא ה'חלב' ביומיים הראשונים! נפח קיבת התינוק מוכפל בימים הראשונים, ביום הראשון נפחו כ-10 מ"ל, ביום שלישי – כ-25 מ"ל וביום השביעי – כ-55 מ"ל.

חלב המעבר מגיע ביום השלישי לאחר הלידה, והוא נוזלי ומעט צהבהב. ביום הראשון בדרך כלל ההנקה תהיה רגועה, ואם הינקת בחדר הלידה ייתכן שהתינוק ילך לישון לכמה שעות. אם לא הינקת בחדר הלידה מכל סיבה שהיא, חשוב שהתינוק לא יעבור 12 שעות ללא הנקה (אף שייתכן שתשמעו על 24 שעות). ככל שחולפות יותר שעות ואין יציאה של מקוניום (צואת תינוק) עולה הסיכוי לצהבת יילודים.

ביום השני התינוק צמוד אלייך, יונק ללא הפסקה ואינו שבע רצון. את חושבת שהוא נרדם, מניחה אותו בעריסה והוא מתעורר ורוצה לחזור לינוק. זאת הפיזיולוגיה שלו. כמות החלב מיוצרת על פי דרישת התינוק, והוא בונה את ייצור החלב ליום השלישי.

היום השני הוא יום מעייף ופעמים רבות מתסכל – וחשוב שתהיה לך עזרה. ביום השלישי מגיע החלב. זהו יום של שינוי הורמונלי שמביא אתו פעמים רבות ירידה במצב הרוח. זה טבעי. חשוב שלא לדלג על הנקה ולעשות פעולות נוספות כדי שלא ליצור גודש.

יציאות הן המדד לכך שהתינוק מקבל די חלב! צואת התינוק אמורה להתחלף מצבע שחור לחרדל.

זה לא מצליח לי – איפה אני טועה?

לא תמיד ההנקה מצליחה. לפעמים בהנחיה מקצועית היא תעלה על דרך המלך ולפעמים לא. זה לא הופך אותך לאם טובה פחות או את הגוף שלך ללא פונקציונלי. יש נשים (מעט) שלא ייצרו כמויות חלב בהתאמה לצורכי התינוק מכל מיני סיבות, אך כדי להחליט שזאת הבעיה נדרש מעקב מקצועי.

יש תינוקות שלהם מבנים אורתודנטיים המשפיעים על ההנקה: לשון קשורה, לסת אחורית, חיך גבוה או שסוע. כל אלו יכולים ליצור פצעים, חיבור לא מוצלח, היעדר וקום ועוד.

תינוקות במשקלים שמתחת ל-3 ק"ג, פגים, תינוקות שלהם בעיות בריאות (גם כאלה שאינן מאובחנות), עשויים להתמודד עם ההנקה בפחות הצלחה מאחרים. העיקרון המנחה אותנו תמיד הוא 'להאכיל את התינוק' – זה הדבר החשוב ביותר.

כמה זמן צריך להניק?

אין תשובה מוחלטת לשאלה; משך ההנקה תלוי בך. יש נשים שמניקות למרחקים ארוכים, יותר משנה ומשנתיים, יש נשים המניקות הנקת טנדם – הנקה של שני ילדים – אחד תינוק והשני בוגר, יש מי שתסיים את ההנקה עם החזרה לעבודה ויש מי שתמשיך לשאוב במהלך העבודה.

המלצת משרד הבריאות היא מעבר למוצקים בגיל חצי שנה, ומעבר זה הוא תחילתה של גמילה. גם כאן יש תינוקות שישמחו לשלב בין מוצקים לחלב אם ויש תינוקות שיעדיפו להמשיך בהנקה מלאה.

יש טענה כי הנקה לאחר גיל שנה היא העדפה של האם וקושי שלה להיפרד מתקופת הינקות, אך מחקרים מראים כי להנקה לאורך זמן תועלת גם ברמת ההתפתחות וגם ברמת התזונה. אם הנקה לאורך זמן מתאימה לאם ולתינוק ומתאפשרת בתנאי המשפחה, זהו רווח נקי לכולם.

מה אתי?

בזמן ההנקה הגוף שלך עובד שעות נוספות. הוא הופך את המזון שלך לחלב, הוא קשוב לצרכים של התינוק באמצעות הקשר שנוצר ביניכם בגוף ובנפש, שעות השינה שלך מתמעטות, החיים הופכים עמוסים. חשוב שתשמרי עלייך בשבילך ובשביל כולם.

תזונה נכונה היא מגוונת וצבעונית. חשוב שלא לאכול מתוקים כדי לסתום את הרעב אלא אוכל מזין ובריא הכולל את כל אבות המזון: פחמימות, חלבונים ושומנים. אם אפשר שיהיה מוכן מראש במקפיא ובמקרר – מצוין. קטניות, סלטים, ירקות מבושלים, מרקים, לחם מקמח בריא, כל מה שאת אוהבת ומזין. זה לא הזמן לדיאטה – חשוב לזכור זאת.

מיתוסים?

יש כל מיני מיתוסים על מאכלים ומשקאות מרבי חלב, אך הם מיתוסים על פי רוב, והדבר היחידי שהם מרבים הוא את רמות הסוכר או השומן בגוף. לדוגמה, בירה שחורה מייצרת קנדידה אבל לא חלב...

שתיה – הנקה בדרך כלל גורמת צמא. הקפידי לשתות ואל תרבי בקפאין.

מנוחה – השעון שלך הוא התינוק. לכו לישון יחד, אל תקפלי כביסה במקום.

זמן של פנאי – הקשיבי לצרכים שלך, פגשי חברה, צאי להפסקה ולריענון, האזיני למוזיקה, קראי ספר טוב – כל אלו ועוד ייתנו לך כוח להמשיך בחיוך וסבלנות.

לפעמים ההתחלה מבהילה, אך ככל שעובר הזמן הדברים בדרך כלל מתיישבים.

*

הנקה כמו כל דבר אחר דורשת לימוד והיכרות, ניסוי וטעייה ודיוק. ייעוץ מקצועי והכנה להנקה יכולים לסייע לך לצלוח את ההתחלה המורכבת לפעמים. יש נשים שנתקלות במורכבויות בילד השלישי, כי כל ילד מביא אתו משהו אחר; אל תהססי להיעזר גם אם את בעלת ניסיון.

כמו כל דבר, גם הנקה היא בחירה. יש מי שתעדיף שלא להיניק ויש מי שתרצה לשלב הנקה ותמ"ל. חשוב שתעשי מה שאת מרגישה אתו בנוח. רגשות עוברים בחלב, ואם הנקה היא מטרד בעבורך, תינוקך יחוש בכך.

יש מי שאינה מצליחה להיניק מכל מיני סיבות, בשל המבנה האורתודנטי של התינוק או בשל מבנה הגוף שלה. זה לא גורע מהאהבה ומהאימהות גם אם לעתים נדמה שנשים שאינן מיניקות מרגישות טובות פחות. עם האימהות נולדים רגשות האשם, ולפעמים נדמה שתמיד אפשר יותר טוב, שזה אף פעם לא מספיק. חשוב שתבחרי במה שטוב לך כדי שתוכלי להעניק את הטוב ביותר לתינוקך.

כנרת דרור- פרי בטן. הריון, לידה, הנקה

www.pribeten.co.il 050-5614754

אולי יעניין אותך גם