מיתוסים על היריון ולידה

m 8 miyus
האם בהיריון צריך לאכול בשביל שניים, עד כמה מסוכן העובש שממלא את ברווזי הגומי באמבטיה ומה הסגולה שמועילה יותר ללידה קלה – ריבת אתרוגים או חתיכת אפיקומן? * בדקנו את המיתוסים הידועים והאם כדאי לנפץ אותם

הדסה בן ארי

1. מיתוס: בהיריון צריך לאכול בשביל שניים

לא נכון. אלא אם כן את רוצה להיראות גם אחריו כמו שניים (וכמה צריכה לאכול מי שיש לה שלישייה?). צריך לאכול בשביל אחת, וצריך לאכול טוב, בריא ומשביע. לא מומלץ לאכול ארוחות גדולות כי הן מכבידות על המערכת ומעודדות צרבות. איך יודעים מתי לאכול וכמה? אוכלים בכל פעם שמרגישים רעב, ומפסיקים כשמתחילים לחוש שובע.

2. מיתוס: אסור לשתות קפה בהיריון כי הקפאין עובר לעובר

לא מדויק. כל מאכל ומשקה עובר לעובר; יש עוברים שרגישים יותר לקפאין ויש עוברים שרגישים לו פחות. גם לאחר הלידה יש תינוקות שאינם יכולים לסבול קפה בהנקה. כל חומר ממריץ עשוי להשפיע על העובר (קפה, סוכר, קולה); אם אישה שותה קפה ומרגישה אחריו הרבה תנועות עובר יכול להיות שיש קשר בין הדברים, אבל רק מוניטור יוכל לראות את ההשפעה באופן מובהק. ההמלצה היא להמעיט בצריכת קפאין, ורוב המומחים יגידו ששתיים-שלוש כוסות קפה ביום לא יזיקו לעובר.

3. מיתוס: כדאי להשמיע לעובר מוזיקה קלאסית; היא מפתחת את מוחו וגורמת לו להיות רגוע יותר

נכון. עוברים מגיבים למוזיקה והם מתחברים למה שהם שומעים. נשים הרות מוזיקאיות יכולות לספר על מערכת יחסים שיש בין המוזיקה לעובר, אבל זאת לא בהכרח מוזיקה קלאסית! אם האם לא סובלת מוזיקה קלאסית, זה כנראה לא יעשה טוב לעובר. מה שיעשה לאמא שלו נעים – יהיה נעים גם לו. לאחר הלידה, כשהתינוק צריך הרגעה, יש סיכוי טוב שהמוזיקה ששמע ברחם תעזור לו להירגע.

4. מיתוס: בהיריון אסור להיכנס לג'קוזי

לא נכון. ההנחיה היא שאסור לשהות במים חמים יותר מדי כי הם מורידים את לחץ הדם ומעלים את הדופק של האם ושל העובר. כשחום הגוף עולה הלב מתאמץ יותר, וכשהדופק של האם מואץ מעבר הדם לעובר מואט. אסור לרחוץ באמבטיות חמות מדי ואין לשהות בסאונה; מותר לרחוץ במים חמים בטמפרטורה של 37 מעלות. העיסוי שבג'קוזי ממריץ, וזו עשויה להיות אחת הבעיות בהפעלתו, אך אישה הרה (שלא בסיכון) בהחלט יכולה לשהות בו כל עוד היא מרגישה טוב והדופק שלה אינו גבוה. הבעיה המרכזית בג'קוזי היא שבצינורות הפנימיים שלו יש מרבצי חיידקים, ולכן במרכזי הלידה בבתי החולים לא מפעילים אותם אלא משתמשים בהם רק כבאמבטיה.

5. מיתוס: צורת הבטן מלמדת על מין הילוד: בטן גדולה ורחבה מרמזת על בת ואילו בטן מחודדת מרמזת על בן

לא נכון. אלא אם כן יש לך כישורים של אולטרסאונד. יש נשים שהבטן שלהן שפיצית ויולדות בנות, ויש נשים שהבטן שלהן רחבה ויולדות בנים. בהחלט יכול להיות שהמיתוס הזה היה נכון בעבר, שאז נשים היו פעילות יותר פיזית ומבנה האגן שלהן היה שונה. היום אנחנו יושבות רוב היום מול המחשב ומושפעות פחות מעבודה פיזית, ולכן קשה להאמין שהדבר הזה נכון בימינו. ברפואה הסינית, אגב, מזהים את מין העובר לפי מהירות הדופק.

6. מיתוס: ריבת אתרוגים ושאריות מהאפיקומן של פסח הן סגולה ללידה קלה

מי יודע? כשמגיעים לשלב הלידה הפעילה זה הזמן ללכת על הסגולות האלה. הסגולה של האתרוגים מיוחסת לגאון רבי רחמים נסים יצחק פלאג'י, ובצדקתה העידו חכמים רבים ובהם הרבנית בת שבע קנייבסקי, שפרסמה אותה בקרב חשוכות בנים ונשים הרות. המקור של סגולת האפיקומן הוא בספר רפאל המלאך אות לב. מצד שני, כל כך הרבה לידות הסתבכו אחרי אכילת אתרוגים ומצות שקשה לענות כן או לא.

7. מיתוס: תינוק לא רגוע: עד גיל ארבעה חודשים זה בגלל גזים, משם והלך זה כבר בגלל השיניים

לא מדויק. מגיל שבועיים פחות או יותר עד שהתינוק בן שלושה חודשים הוא עשוי לסבול מגזים שמפנים את הצואה מהגוף, מכיוון שמערכת הפריסטלטיקה אינה עובדת עד גיל שלושה חודשים. גזים הם תופעה טבעית, אבל הם אינם אמורים להכאיב לתינוק בכל שעות היום. בדרך כלל לכל תינוק יש שעות קבועות משלו. איך מזהים שכואב לו? הוא אדום בשעת מאמץ, יש כיווצים בבטן ומיני רעשים ויש גם בכי מסוים לכאב הזה. מה עושים? פעולות שמסיחות את הדעת: טיול בחוץ, עיסוי וכיווץ הרגליים אל הבטן, אמבטיה חמה, תכשירים טבעיים להקלה – שיש להשתמש בהם בקביעות ולא רק בעת התקף. כדאי לשים לב למזון מסוים שהאם אוכלת ועשוי להשפיע על התינוק וכן ליום שאחרי חג ושבת, שבהם אוכלים הרבה יותר והדבר משפיע על התינוק.

8. מיתוס: התינוק בוכה בהנקה – אין לך חלב

לא נכון. אם התינוק שוקל 8 קילו אחרי שבועיים, גם אם הוא בוכה תהיי בטוחה שיש מספיק חלב. אם מדובר ביומיים-שלושה הראשונים לחייו ודאי לא מדובר בחוסר בחלב, כי אז אין חלב לאף אחת (רק קולוסטרום). תינוקות בוכים מכל מיני סיבות. כואב להם, הם רוצים להיות על הידיים, הם רוצים תמיכה. אם התינוק אכל ארוחה מלאה שאמורה להשביע אותו, סביר להניח שהוא בוכה מסיבה אחרת (וזה בהנחה שהתינוק עולה במשקל כמו שצריך). לפעמים דווקא יש יותר מדי חלב. חשוב לדעת שלתינוק יונק יש קפיצות גדילה בזמנים מסוימים, והן מאופיינות בהנקה מסביב לשעון ובחוסר שביעות רצון של התינוק לפרק זמן של 24 שעות, ואז מגיעה כמות גדולה יותר של חלב. תינוק שאוכל מבקבוק בדרך כלל מקבל את המנה שהוא צריך.

9. מיתוס: מיילדות לא אוהבות דולות

נכון. רוב המיילדות חושבות שדולות לא למדו מספיק, לא עושות מספיק ומרוויחות הרבה כסף, אבל למעשה הדולה מלווה את היולדת בזמן ההיריון ונמצאת בכוננות מתמדת, ואם פורטים את עבודתן לשעות מתברר שעסק הדולות לא ממש משתלם.

10. מיתוס: חובה להרתיח מוצץ שנפל לרצפה

נכון. לפי משרד הבריאות יש לעקר מוצץ לפני תחילת השימוש וכן בכל פעם שהוא בא במגע עם משטח לא סטרילי. איך מחטאים? במים רותחים או בסטריליזטור. חשוב לשים לב שאין במוצץ סדקים או קרעים. אם נמצאו, יש לזרוק אותו לפח. ההמלצה היא להחליף מוצץ בכל חודשיים, אבל הדבר החשוב יותר הוא להימנע מטבילת המוצץ בתמיסה מתוקה או בתרופה, מה שעלול לגרום עששת.

11. מיתוס: הברווזים ושאר משחקי הגומי באמבטיה גורמים זיהום

קשה לענות. העובש עצמו אינו מסוכן, אך הגורם העיקרי להתרבות חיידקים הוא מים עומדים. מכאן שברווזי הגומי כשלעצמם אינם מסוכנים, אך אם נקשרו אליהם חיידקי סלמונלה או שיגלה הם בהחלט יכולים להדביק את המתקלחים הצעירים. משרד הבריאות לא הוציא הנחיות מדויקות לניקוי; יש מי שממליץ לזרוק את הצעצועים המעופשים לפח מחשש למחלת ריאה (בדומה לעובש שמתפתח על הקיר, שהוא סוג של פטרייה שיכולה להתיישב על הריאות), ויש מי שיגיד שאפשר לנקות אותם בגיגית מלאה אקונומיקה מהולה במים, ולאחר מכן לייבשם היטב.

* תודה לכנרת דרור – דולה ויו"ר ארגון המניפה, לנעה בן דוד – מרכז בראשית, לרותם מלר – מנהלת טיפת חלב מכבי אור יהודה ולאחות נעמה קורצברג

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אדוריים היהודית

  מאמר מאת מרים מימון

הסימן לחוסן הלאומי

  אליהו אוזן, חקלאי ותיק

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם