אז מה לבדוק?

m 4 bdikot
מורה נבוכים לבדיקות סקר בהיריון

בשמת בן זוהר

כל הנאמר כאן הוא בגדר המלצה בלבד, והכול חשוב לעשות בייעוץ רפואי אישי.

בשעה טובה! את הרה! עם כל ההתרגשות והפרפרים בבטן, איך ממשיכים מכאן? מתי יש לתאם ביקור רופא ומתי בדיקת אחות? האם בכלל צריך את כל זה? ומה בנוגע לבדיקות סקר בהיריון? מה עושים ומה לא ועל מה אולי צריך לחשוב פעמיים? במאמר זה ננסה לשפוך קצת אור על בדיקות במהלך ההיריון ועל כל מה שקשור בהן.

בדיקות מומלצות לפני ההיריון

יש בדיקות שמומלץ לעשות לפני ההיריון, והן בדיקות סקר גנטיות.

בדיקות סקר גנטיות – לצורך בדיקות אלו אפשר לפנות לרופא, למכון 'דור ישרים' או לכל מכון גנטי אחר. הבדיקה היא בדיקת דם פשוטה ונעשית לאחר וידוא מוצא האיש והאישה: על ידי סרגל ממוחשב מיוחד מחושבות הבדיקות הרלוונטיות להם בהתאם למוצאם. מטרת הבדיקות היא לוודא שלא יעברו לעובר פגמים גנטיים חמורים. אלו הבדיקות למומים שבודקים לרוב בכל העדות אך נפוצים יותר בקרב עדות אשכנז: טיי-זקס, איקס שביר וסיסטיק פיברוזיס.

האם הבדיקה דורשת ייעוץ רב? לא

עד כמה היא מומלצת? מומלצת מאוד

מהן העלויות? רוב עלויות הבדיקות הגנטיות כלולות בסל הבריאות ולכן הן ללא תשלום.

בדיקת TORCH – אותה אפשר לעשות גם בתחילת ההיריון. זוהי בדיקת דם שמראה מהי מידת החשיפה שלך לנגיפים ולטפילים שעלולים לסכן את ההיריון או את העובר. הבדיקה בודקת נוגדנים לטוקסופלזמה, לאדמת, לסי-אם-וי ועוד, על פי הצורך.

האם הבדיקה דורשת ייעוץ רב? לא

עד כמה היא מומלצת? מומלצת מאוד

מהן העלויות? ללא תשלום

איך אדע אם אני הרה? סימן ראשון להיריון הוא איחור בווסת, וכדי לדעת בוודאות אפשר לעשות בדיקת דם. יש גם אפשרות לבדיקת שתן, כי ההורמון BHCG מופרש מתחילת ההיריון ונראה בבדיקות דם ושתן. אם ההיריון צעיר מאוד ייתכן שבדיקת השתן תהיה שלילית, לכן עדיף לעשות בדיקת דם. על פי רמת ההורמון בדם אפשר לעתים לדעת אם ההיריון הוא של עובר יחיד או היריון מרובה עוברים.

בדיקות היריון בשליש הראשון

בשבוע 9–10 להיריון, במפגש הראשון עם הרופא, אפשר לעשות גם את האולטרסאונד הראשון, ונוסף עליו הרופא ימליץ על סדרת בדיקות (נדבר עליהן בהמשך). לאחר בדיקת הרופא גשי לאחות לבדיקה ראשונית ולהדרכה, לבדיקת לחץ דם ולבדיקת שתן וכן לשקילה ולהדרכה על המשך ההיריון ומתן כרטיס מעקב היריון. עכשיו זה רשמי.

בדיקות אולטרסאונד

בדיקת אולטרסאונד ראשונה נעשית בדרך כלל משבוע 7 להיריון עד שבוע 10. עד שבוע זה הבדיקה נעשית באולטרסאונד וגינלי, ומשבוע 10 אפשר לראות את העובר גם באולטרסאונד בטני. הבדיקה הראשונה של האולטרסאונד חשובה כדי שיהיה אפשר לקבוע תאריך הווסת האחרונה (שעל פיה נקבע תאריך הלידה המשוער). לעתים, אם היה ביוץ מאוחר, יכול להיות שינוי בתיארוך, ואז המעקב לא יהיה על פי הווסת האחרונה אלא על פי גיל ההיריון המחושב (שנמדד על פי גודל העובר). חוץ מגיל ההיריון הבדיקה מוודאת את מקום ההיריון, את דופק העובר ואת מספר העוברים. בדיקת אולטרסאונד ראשונה זו היא בדיקת חובה ואינה דורשת השתתפות כספית.

האם הבדיקה דורשת ייעוץ רב? לא

עד כמה היא מומלצת? מומלצת מאוד

מהן העלויות? מסובסדת דרך קופת החולים

שקיפות עורפית ובדיקת דם

הבדיקה נעשית בשבוע 11–14 ובודקת את עובי עורף העובר. על סמך נתון זה אפשר לגלות סיכוי לתסמונת דאון. בדיקה זו אינה מסכנת את העובר ורמת דיוקה גבוהה, אך היא מספקת תשובה סטטיסטית כשהשקיפות משוקללת עם בדיקת הדם. יש רבנים שמסתייגים מבדיקות אלו, לרוב מכיוון שהתוצאה אינה חד-משמעית ולעיתים מצריכה בדיקות נוספות, המלוות בחששות וספקות של בני הזוג. עם זה יש פוסקים המעודדים לעשות את הבדיקות המומלצות על ידי משרד הבריאות, בדיקות שאינן מסכנות את העובר ומספקות תוצאות ברורות.

האם הבדיקה דורשת ייעוץ רב? כן

עד כמה היא מומלצת? מומלצת

מהן העלויות? מסובסדת דרך קופת החולים

סקירת מערכות מוקדמת

הבדיקה נעשית בשבוע 14–16, וכשמה כן היא – סקירה בסיסית. יש להביא בחשבון שבסקירה זו ייראו ממצאים שלרוב נעלמים, אך הם מצריכים מעקב ולעתים בירור נוסף. סקירה מאוחרת מקיפה יותר נעשית בשבוע 20–24.

האם הבדיקה דורשת ייעוץ רב? לא

עד כמה היא מומלצת? מומלצת מאוד

מהן העלויות? מסובסדת על ידי קופת החולים

בדיקות חובה נוספות שנעשות בשבועות הראשונים של ההיריון

בדיקת סוג דם

בדיקה זו חשובה מאוד כדי שידעו בבית החולים מה סוג הדם אם חלילה תזדקקי למנות דם במהלך הלידה או אחריה. נוסף על כך חשוב לדעת אם את בעלת RH חיובי או שלילי. בעלת סוג דם שלילי תצטרך לקבל זריקה בשריר שנקראת אנטי-די, הניתן בשבוע ה-28 להיריון ולאחר הלידה, כדי למנוע 'ריגוש', כלומר כדי שלא תתפתח תגובה חיסונית נגד כדוריות הדם של העובר אם העובר הוא בעל סוג דם חיובי.

ספירת דם כללית

בוחנת את רכיבי הדם, טסיות, המוגלובין וכן סוכר בצום.

בדיקת שתן – תרבית וכללית

מספקת מידע על תפקוד הכליות ואם יש זיהום בדרכי השתן, השכיח בהיריון ומצריך טיפול אנטיביוטי.

חומצה פולית – חשוב מאוד ליטול חומצה פולית שלושה חודשים לפני ההיריון וגם שלושה חודשים לאחר הלידה כדי למנוע מומים במערכת עצבים של העובר. כיום המלצת משרד הבריאות היא ליטול חומצה פולית בכל תקופת הפוריות. נשים בגיל הפוריות שמקפידות לאכול מזון מגוון, כולל ירקות, במיוחד ירקות עלים, יכולות לעקוב בבדיקות הדם אחר רמת החומצה הפולית בדם, ואם היא תקינה אינן חייבות ליטול את התוסף.

בדיקת סיסי שליה

אפשר לעשותה בשבוע 10–13. ההליך חודרני: הרופא, באמצעות אולטרסאונד, מחדיר צינורית לשליה ונוטל דגימה מסיסי השליה. בדיקה זו מספקת מדע אמין על מומים גנטיים בעובר. הסיכוי להפלה בבדיקה זו כפול מהסיכוי להפלה לאחר בדיקת מי שפיר. בדיקה זו נעשית אם יש חשש רפואי, ובכל מקרה מצריכה היתר הלכתי.

האם הבדיקה דורשת ייעוץ רב? כן

עד כמה היא מומלצת? יש לעשות את הבדיקה אך ורק אם יש חשד כלשהו למום בעובר ורק לאחר ייעוץ רפואי-גנטי והלכתי.

מהן העלויות? הבדיקה כלולה בסל הבריאות לנשים מעל גיל 35, לנשים שהן או בן הזוג שלהן נשאים של מחלה גנטית ולנשים שבדיקת הסקר הראשונה או השקיפות העורפית שלהן לא הייתה תקינה.

בדיקת NIPT

בדיקת דם פשוטה שאינה פולשנית, נעשית משבוע 10–11 להיריון והלאה. בדיקה זו שוללת מומים גנטיים בעובר, לרוב ברמה של בין 87 אחוזים ל-99 אחוזים. העלות של בדיקה זו אינה נמוכה, ולדברי החברה, הבדיקה אינה משמשת תחליף לשאר הבדיקות המומלצות בהיריון.

האם הבדיקה דורשת ייעוץ רב? לא

עד כמה היא מומלצת? מומלצת

מהן העלויות? 3,360 ₪, אך יש החזרים מהקופות של עד 2,000 שקלים וכן החזרים מביטוחים רפואיים פרטיים.

בדיקות היריון בשליש השני

חלבון עוברי

נערכת בשבוע 16–20 להיריון עקב חשש מתסמונת דאון או מתסמונות אחרות שקשורות במערכת העצבים. תוצאות בדיקה זו אינן מדויקות, ויכולות להביא להתערבויות נוספות שעלולות להיות מיותרות, ולכן יש לבדוק כל מקרה לגופו.

האם הבדיקה דורשת ייעוץ רב? כן

עד כמה היא מומלצת? כל מקרה לגופו, אך בכל אופן יש לעשות את הבדיקה רק לאחר ייעוץ רפואי ולכתי. נוסף על כך יש להביא בחשבון שלאחר השבועות המומלצים לביצוע הבדיקה היא כבר אינה מהימנה ואין טעם לעשותה.

מהן העלויות? הבדיקה כלולה בסל הבריאות אך דורשת השתתפות עצמית.

מי שפיר

בדיקה זו נעשית בשבוע 16–22 להיריון. זוהי בדיקה פולשנית המאבחנת קיום פגמים גנטיים בעובר וכן בוחנת הידבקות של העובר בווירוסים ובמחלות אחרות. יש רבנים שמתירים במקרים מסוימים לעשות את הבדיקה ויש רבנים שאוסרים זאת; יש לבדוק כל עניין לגופו ולהביא בחשבון שמכיוון שזו בדיקה פולשנית היא עלולה לפגוע בעובר. יש להתייעץ עם רב ועם רופא לפני שניגשים לבדיקה. מגיל 35 ומעלה או אם יש סיבה רפואית לבדיקה, הבדיקה ניתנת בחינם. אפשר גם לעשותה באופן פרטי.

האם הבדיקה דורשת ייעוץ רב? כן

עד כמה היא מומלצת? מומלץ לעשות את הבדיקה אך ורק אם יש חשד כלשהו למום או לפגיעה בעובר, ורק לאחר ייעוץ רפואי-גנטי והלכתי.

מהן העלויות? בדיקת מי שפיר מומלצת ונעשית ללא עלות לקבוצות האלה:

1. נשים בנות 35 ומעלה בזמן הכניסה להריון. 

2. נשים בסיכון מוגבר לתסמונת דאון בגלל גיל או עקב תוצאות אחת מבדיקות הסינון.

3. כאשר יש חשד למום פתוח בתעלה עצבית בגלל רמה גבוהה של חלבון עוברי.

4. נשים שעובריהן נתונים בסיכון יתר למחלה תורשתית הניתנת לבדיקה, כמו נשאיות של איקס שביר.

5. אם האישה נדבקה במחלה זיהומית, כמו בווירוס ציטומגלו סי-אם-וי, אפשר לבדוק אם העובר נדבק בזיהום.

העמסת סוכר

בדיקה לזיהוי סוכרת היריון, נעשית בשבוע 24–28. בבדיקה נדרשת שתיית 50 גרם סוכר ובדיקת דם לאחר שעה. אין להיות בצום לפני הבדיקה. אם התוצאות גבוהות יש לעשות את הבדיקה עם 100 גרם סוכר ולצום לפניה, ואז בודקים את רמת הסוכר לאחר שעה, לאחר שעתיים ולאחר שלוש שעות. יש נשים שאינן מסוגלות לשתות את הסוכר, מרגישות רע מאוד או מקיאות הכול, ונשים אלו תוכלנה לבצע בדיקת פרופיל סוכר, המצריכה מעקב סוכר לפני האכילה ואחריה ורישום מדויק. בדיקת העמסת סוכר היא בדיקה חשובה מאוד ואינה כרוכה בסיכון לעובר.

האם הבדיקה דורשת ייעוץ רב? לא

עד כמה היא מומלצת? מומלצת מאוד

מהן העלויות? חינם

בדיקות היריון בשליש השלישי

בדיקת ג'י-בי-אס

זוהי בדיקה פשוטה שנעשית במטוש של משטח גרון, הבודק הימצאות של חיידק בתעלת הלידה. אם תוצאת הבדיקה חיובית, היולדת צריכה לקבל אנטיביוטיקה במהלך הלידה כדי שהיילוד לא יידבק חלילה בחיידק. בדיקה זו נעשית בקופת החולים בשבוע 35 להיריון, ולא נדרש אישור עליה למעט הפניה של רופא. דעות הרופאים חלוקות בעניין הבדיקה, אך לעניות דעתי היא מומלצת מאוד.

האם הבדיקה דורשת ייעוץ רב? לא

עד כמה היא מומלצת? מומלצת מאוד

מהן העלויות? ללא עלות

האם כל הבדיקות נחוצות?

דעות הפוסקים חלוקות; יש פוסקים שרואים את כל הבדיקות השגרתיות בהיריון כחלק מהציווי "ונשמרתם לנפשותיכם", ופוסקים אחרים סוברים שבירור יתר יגרום חששות ופחדים ואולי חלילה הפלה מיותרת. אם הכול יימצא תקין ההיריון יהיה רגוע, ואם לא אפשר לברר, להתכונן ולעתים גם לטפל בבעיה שהתגלתה תוך כדי ההיריון או מיד לאחר הלידה. כאן גם נכנס עניין האמונה והביטחון וההתבוננות פנימה. מה אני באמת רוצה לדעת על ההיריון הזה? האם יש לי כוחות נפש להתמודד אם חלילה אדע שמשהו לא תקין, או שמה שמוביל אותי הוא שהכול מדויק לי בפרטי פרטים ואני מאמינה ובוטחת ביושב במרומים במה שיהיה ואיך שיהיה?

במקומות רבים בחו"ל ממליצים לעשות הרבה פחות מהבדיקות שעושים בארץ, וכדאי לברר לפני בדיקות פולשניות אם הן באמת רצויות ואם מוטב להימנע מהן, אם יש התוויה רפואית או שהן רק בגדר המלצה. על סמך הבירור יתייעצו בני הזוג ביניהם, עם רופאם ועם רב מורה הלכה המבין גם בפן הרפואי.

בהצלחה רבה והיריון קל, תקין, בריא ושמח!

הכותבת היא מיילדת, מטפלת ברפואה משלימה, ארומתרפיסטית – מטפלת בנשים בכל תחומי החיים ושלביהם.

0505172564

דוא"ל לתגובות: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
ירושלים עולה עולה

  מאמר מאת עפר ברקוביץ

חופש טוב

  שלשה טיפים למימוש החופש...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם