אין אפילו פתרון זמני

4 nativ

פחות משבועיים לקראת הריסת 15 הבתים בשכונת נתיב האבות שביישוב אלעזר, ותושבי השכונה עדיין לא יודעים לאן יתפנו ובאילו תנאים. באוהל המחאה שהקימו השבוע מול משרד ראש הממשלה הם מבקשים לעורר את הממשלה מהסחבת הבירוקרטית, ודורשים את התערבותה המעשית במציאת פתרון מידי

אילת כהנא

בשבוע שאחרי פורים, בי"ט באדר, צפוי פינוי של 15 בתים בשכונת נתיב האבות שבגוש עציון, וזאת בעקבות פסיקת בג"ץ מספטמבר 2016 שהבתים יושבים על קרקעות פלסטיניות פרטיות.

בשבוע שעבר אושר הפתרון הזמני להכשרת חלקה 91. עליה יקום אתר מגורים זמני ולשם צפויים התושבים המפונים לעבור. הבקשה שהוגשה כבר ביולי האחרון נגררה להליך בירוקרטי פקידותי במנהל האזרחי, והעבודות שאמורות לקחת שלושה-ארבעה חודשים לא יושלמו כמובן לפני תאריך הפינוי.

כדי שלתושבים יתאפשר לעבור לאתר המגורים הזמני הגישה המדינה ביום שלישי בקשה לדחיית הפינוי - בקשה שהמדינה התעכבה בהגשתה בארבעה ימים קריטיים נוספים. "אם הבקשה תידחה בבג"ץ נמצא את עצמנו בלי קורת גג, אולי נעבור לבית ספר שדה כפר עציון", אומר מתן יחזקאלי, יו"ר מטה המאבק ותושב אחד הבתים שאמורים להיהרס. "זו אחת הסיבות שלשמה הקמנו השבוע מאהל מחאה. הבריאות של המשפחות שלנו עומדת פה על הפרק. להיטלטל עם הילדים בתוך מסגרת כזו של בית ספר שדה זו התמודדות לא פשוטה. אנחנו רואים את החבר'ה מעמונה שנמצאים במדרשה בעפרה כל כך הרבה זמן ויודעים עד כמה זה לא פשוט".

הסיבה השנייה שלשמה הקימו את מאהל המחאה היא שהממשלה לא מראה מספיק מעשים. "אנו דורשים מהממשלה להסדיר את נתיב האבות ולאשר בניית 350 יחידות דיור בשכונה. אנחנו מרגישים שאנחנו לא מספיק מעניינים את האנשים. הדרישה שלנו היא חד-משמעית בעניין הזה ואנחנו מקווים מאוד שבית המשפט יחליט לדחות את ההרס".

הצבא בא בכוחות מטורפים בשבוע שעבר, הפקיע שטח והכריז שטח צבאי סגור, והכול כדי ליצור צירים לפינוי. אם היו משתמשים באותה התלהבות כדי להתחיל לעבוד על פתרון בשבילנו או בשביל למנוע את הנזק, המצב היה טוב יותר

השרים נפתלי בנט ואיילת שקד ביקרו השבוע בנתיב האבות. הייתה בשורה בפיהם?

"התבשרנו על הגשת הבקשה לדחייה ושמענו שבסך הכול הם מסכימים אתנו שיש צורך לאשר למקום תב"ע (תכנית בניין עיר) כמה שיותר מהר. הם מבינים את המצוקה של התושבים, ואת הבעיה שנוצרה בעקבות הסחבת של המדינה. צריך להבין שהסחבת הזו היא על הראש של כולם שם, גם של הבית היהודי. הם הבטיחו להיות שליחים שלנו לעניין הזה, ואנו מצפים מהם למעשים ולא רק להבטחות".

יש סיכוי שבג"ץ ייענה לבקשת הדחייה?

"כל אחד טוען משהו אחר. אנחנו רוצים להאמין שעוד נשאר לבית המשפט חוש צדק אחרי הפסיקה נטולת הצדק שלו. אנו רוצים להאמין שנשארה שם טיפה של חוש צדק ואנושיות. הרי לא יהיה כלום במקום הבתים הללו, אין מישהו שמחכה לקרקע.

"חשוב לי להדגיש שאנו רואים את הפתרון הזה כמענה הומניטרי. הפתרון האמתי הוא להסדיר את השכונה ולאשר תב"ע של 350 יחידות דיור".

אתם מקבלים איזשהו פיצוי מהמדינה?

"כרגע אנחנו לא יודעים מה קורה. למשל, נגמר לי הגז בבית ואני לא יודע מה לעשות. אני צריך להזמין בלון אחד כי אין לנו מה לעשות עם שניים. בינתיים הצבא בא בכוחות מטורפים בשבוע שעבר, הפקיע שטח והכריז שטח צבאי סגור, והכול כדי ליצור צירים לפינוי. אם היו משתמשים באותה התלהבות כדי להתחיל לעבוד על פתרון בשבילנו או בשביל למנוע את הנזק, המצב היה טוב יותר. מדהים שלטובת ההרס הכול מוסרי, אבל כשמנסים למצוא פתרון לתושבים נתקלים בגלגלי הבירוקרטיה שלא זזים".

ירון רוזנטל, מנהל בית ספר שדה כפר עציון מספר כי כשהגיעו הכלים של הצבא לשטח, התריעו אנשיו בפניהם כי הם עומדים להרוס קברי פיר עתיקים מתקופת הברונזה."הגיעו פקחים של קמ"ט (קצין מטה) ארכאולוגיה במנהל האזרחי והורו להם להפסיק את העבודה.אחרי שבוע הדחפורים עלו על השטח, והרסו את כל מה שהיה בדרך...בחיים לא נתקלתי במצב שבו מצפצפים על הנחיות של פקחי עתיקות וממשיכים להרוס למרות האזהרות. ואני תופס את הראש, תולש את השערות ולא מאמין שדבר כזה קורה בישראל... לא יודע כמה קברים בני 4,000 שנה הלכו, מה שבטוח נשבר כאן שיא חדש", כתב רוזנטל.

שרים וח"כים הגיעו השבוע למאהל, ובינתיים מתארים התושבים כי מכיוון משרד ראש הממשלה נשמעת שתיקה רועמת. יואב הורוביץ, ראש לשכת רה"מ, אמור היה להיפגש עם תשובי נתיב האבות אך הפגישה טרם יצאה לפועל.

"אנחנו קוראים לכולם להירתם למאבק. להצטרף לפרויקט ההדסטארט שבאמצעותו אנו מגייסים כסף בעבור מה שכבר הוצאנו על המאבק ומה שעוד נוציא. אנו קוראים לכולם להגיע ביום פקודה למחות על העוול הזה".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם