המשימה הראשונה כעם

15 sivan

סיון רהב-מאיר

1.

שמעתם על "אפקט איקאה"? החוקר פרופ' דן אריאלי גילה שאם אנחנו מרכיבים בעצמנו רהיט מרשת "איקאה", כלומר משקיעים בו זמן ואנרגיה – אנחנו נעשים הרבה יותר קשורים אליו. אנחנו גם מוכנים לשלם עליו אחר כך יותר מאשר על מוצר מוכן ומושלם שמגיע ישר מהקופסה. ההשקעה בחפץ מגבירה בנו את האהבה כלפיו.

הרב פרופ' יונתן זקס מחבר את "אפקט איקאה" לפרשות השבוע הנוכחיות, שבהן קוראים על עבודת המשכן המפורטת: מבחינה פסיכולוגית, זוהי הפעם הראשונה שבה אנחנו עושים. אלוקים קרע את הים ונתן לנו את התורה וגם הוריד מן מהשמים, אבל עכשיו בני ישראל צריכים להתחיל לפעול בעצמם: לתת, לתרום, לבנות, לעשות. זה הופך אותם לאקטיביים ומעורבים ואכפתיים הרבה יותר. כלומר, המתנה הגדולה ביותר שאפשר לתת לזולת אינה עוד מתנה פיזית. המתנה היא לתת לו משימה, לתת לו לבטא את עצמו, לפעול. כך הוא יאמין בעצמו, וגם ירגיש הרבה יותר טוב ביחס למה שהוא מחולל בעולם. וכך מסכם הרב זקס: תנו לאנשים אתגר, מאמץ ואחריות על דבר מסוים – והם ישנו אותו, וישתנו בעצמם.

2.

אלפי אנשים עם מוגבלויות אפילו לא יודעים שהם חבים תודה לנטע רוטמן ז"ל. רוטמן הייתה בכירה בעמותת "נגישות ישראל", ופעלה להנגשת מאות מקומות ברחבי ארץ. מכיסא הגלגלים שלה היא ניסתה לשנות את העולם, הייתה "אנציקלופדיה מהלכת" בתחום, ושימשה מודל בעבור רבים. ביום ראשון השבוע קרס מנוף על מכוניתה בכפר סבא, ומותה נקבע במקום. ההפקרות באתרי הבנייה כבר גבתה מחיר כבד מהפועלים שעובדים בהם. הפעם נהרגה נהגת שעברה בסמוך.

סמ"ר אשטו טפסו מגולני, עולה מאתיופיה, נהרג בתאונת דרכים בכביש 6, על ידי נהג שצבר 115 (!) הרשעות תנועה. מדובר ב"פצצה מתקתקת", אבל הוא המשיך לנהוג על הכביש ברשלנות. השבוע גילתה המשפחה של אשטו את המחברת האישית שלו, שבה כתב לעצמו דברים: לקום בבוקר בזמן ולא באיחור. לתת כמה שיותר מעצמי. לקחת מנהיגות, יזמה, להשתתף כמה שיותר. לשאול בכל שיעור שאלות אם אני לא מבין משהו. ובסוף הרשימה משפט חזק במיוחד: "להיות תמיד יותר חזק מהתירוץ שלי!"

שני אנשים מעוררי השראה, שני מחדלים אנושיים שגרמו למותם המצער. אולי פרשת השבוע מרבה כל כך בתיאורים מדויקים של עשיית המשכן, בהוראות, בפרטים, במידות ובכמויות – כדי ללמד אותנו גם על דיוק ומקצוענות. הפרויקט הראשון שאנחנו מקבלים כעם מאלץ אותנו לעבוד ברצינות ובמסירות, בלי רשלנות ותרבות ה"סמוך", בלי חפיפניקיות ופרטאץ'. זלזול בחוקים ובנהלים גובה מחיר כבד. אנחנו צריכים להיות חזקים יותר מהתירוצים שלנו.

3.

אותה תורה שאומרת לנו "ואהבת לרעך כמוך" ו"אנוכי ה' אלוקיך" – מקדישה עשרות פסוקים לבגדים ולבדים. מה ילבש הכהן הגדול, איך לתפור ומה בדיוק לעשות – ובכל זה יש גם קדושה. "בגדי קודש", מכנה פרשת השבוע את הבגדים של האלה.

הרב שלום נח ברזובסקי, מחבר הפירוש המופלא "נתיבות שלום", שואל מהם "בגדי הקודש" שלנו היום, כשאין לנו כוהן גדול. הוא מסביר תחילה שפעם הכוהן הגדול היה מכפר על החטאים של עם ישראל. זה היה מנגנון מופלא, שבו הכוהן, שליח של הציבור כולו, היה לובש בגדים שהיו מוחקים עוונות לציבור. חז"ל אפילו מפרטים איזה בגד כיפר על איזו עברה. "מצנפת מכפרת על גסי הרוח", נכתב בגמרא. "מעיל מכפר על לשון הרע", וכן הלאה. זה משהו שקצת קשה לקלוט במושגי ימינו: איך בגדים של אדם אחר יכולים לכפר על חטאים שלנו? האם יש מנהיג שקשור כל כך לכל יחיד ויחיד, עד שהמעשים שלו משפיעים על הדור כולו? האם הקשר לצדיק יכול להשפיע עד כדי כך על הציבור הרחב?

בהמשך הפירוש בספר "נתיבות שלום", מסביר המחבר שעדיין יש לנו "בגדי קודש" גם היום – בגדי השבת. כן, הבגדים החגיגיים יותר שלובשים ביום השביעי מסוגלים לתקן כל מיני טעויות ושטויות שהתרחשו במהלך השבוע. עד כדי כך. הנה הציטוט שלו. אחרי בגדי הכוהן הגדול של הפרשה, הוא עובר לכתוב ישירות על כל אחד מאתנו: "עניין בגדי שבת הם בגדי קודש המטהרים את כל איבריו של היהודי, בכדי שיוכל להיכנס לשבת קודש ולקבל את אורה. יש בחינה של טהרת האיברים על ידי בגדי שבת. ובגדי שבת – מכניסים קדושה באדם".

4.
נדבר על מה שהיא באמת – זהות משותפת.
ועל הדרך – גם על תקשורת, זוגיות, רשתות חברתיות, ובקיצור, על החיים עצמם.
מוזמנים.

השבת הנוכחית מכונה "שבת זכור". תמיד לפני פורים קוראים את המילים "זכור אשר עשה לך עמלק", מזכירים את המלחמה העתיקה של עמלק בעם ישראל, רגע אחרי יציאת מצרים. למה זה חשוב? כי עמלק ראה כמו כולם את היציאה המרגשת מעבדות לחירות, אבל היה לו חשוב להפגין אדישות ולקרר את ההתלהבות. הוא העז לצאת ולהילחם נגד עם ישראל בדיוק באותם רגעים. הרב יונתן דיוויד מסביר זאת כך: עמלק בעצם כופר בסיבה ובתוצאה, ברעיון של שכר ועונש, של קבלת אחריות. הוא מנסה לנתק את הקשר בין עבר, הווה ועתיד. אצלו הכול סתם, הכול מקרי. ואיך מחברים עבר והווה ועתיד? רק באמצעות הזיכרון. לכן אנחנו קוראים לשבת הזו "שבת זכור". עצם הזיכרון שלנו, שנותן למציאות משמעות, הוא הדרך למחות את עמלק, את תפיסת העולם שלו. לזכור מה הוא עשה, לזכור מה ההבדל בין טוב לרע, לזכור מהי השקפת העולם העמלקית ומהי השקפת העולם שלנו. גם העובדה שאנחנו מתכוננים בימים אלה לחגיגות הפורים, אלפי שנים אחרי אירועי מגילת אסתר, מוכיחה 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם