תודה ולהתראות

4 kak800
 

לא רפורמה ולא "ניקוי אורוות" – המוסדות הלאומיים איבדו את ההצדקה לקיומם כבר עם הקמת המדינה, והפכו לחממות לשחיתות ולבזבוז כספי ציבור. הגיע הזמן לסגור אותם ולשלב את סמכויותיהם במשרדי הממשלה

שניאור שפירא

כל ילד בישראל מכיר את המושג קק"ל - קרן קיימת לישראל. כולנו למדנו עליה בשיעורי היסטוריה ומבלים בפארקים שלה מדי חופשה. אבל אם ניזכר לרגע בשיעורי היסטוריה, נשים לב שהקרן הזו הוקמה במטרה לרכוש קרקעות בארץ ישראל, שבבוא העת ישמשו את המדינה היהודית שתקום. עכשיו, כשברוך ה' מדינת ישראל קמה ועומדת, תפקידה של הקרן לכאורה הסתיים, ואם כך מדוע קיימים היום גנים של קק"ל? ומדוע מאזיני הרדיו שומעים ללא הרף פרסומות בקולו של יו"ר קק"ל? שאלה טובה. בטור זה אתאר את ההשתלשלות ההיסטורית העצובה מעט של הגופים שהקימו את המדינה והפכו לכר פורה לשחיתות וסיאוב.

בקונגרסים הציוניים הראשונים, לפני כ-120 שנה, במקביל לדיונים אידאולוגיים על אודות מיקום המדינה, המודל שלה וכו', הקימה התנועה הציונית מוסדות שתפקידם לקדם את הקמת המדינה בשטח. במעשים. מוסדות אלה שימשו מעין רשות מחוקקת ומבצעת המקבילים לכנסת ולממשלה המוכרים לנו. בין הגופים שקמו אפשר למנות את קק"ל, הסוכנות היהודית וההסתדרות הציונית, ובשמם הכולל "המוסדות הלאומיים". מעמדם של ראשי המוסדות הללו מקביל לראש ממשלה או שרים בכירים. למשל, על פי החוק הישראלי יו"ר הסוכנות זכאי להיקבר בחלקת גדולי האומה בהר הרצל.

ממוסדות מפוארים, שעם ישראל חייב להם רבות, הם הפכו למוסדות לחלוקת ג'ובים עם משכורת עתק לפוליטיקאים שהתעייפו מעבודת הכנסת המעיקה, ולמקור למינויים פוליטיים למקורבי שרים או ח"כים

גופים אלה פעלו ללא לאות למען הקמת המדינה. הם עשו זאת באמצעות גיוס כספים, רכישת קרקעות, דיפלומטיה ברחבי העולם ועוד. לשמחתנו הרבה הם הצליחו והקימו לנו מדינה. הבעיה הייתה שעם הקמת המדינה, בן לילה, נגמר תפקידם של המוסדות הללו. במדינה ריבונית, אין יותר צורך בגוף שירכוש קרקעות. אין יותר צורך בגוף חיצוני שיעודד עלייה. מובן שמדובר במטרות חשובות ביותר גם לאחר הקמת המדינה, אך מרגע שישנה ממשלה, תפקידה לקבוע את היעדים והמטרות של המדינה.

לצערנו הרב, במקום לסגור את המוסדות הללו ולשלבם בתוך משרדי הממשלה השונים, המוסדות נותרו על כנם. ממוסדות מפוארים, שעם ישראל חייב להם רבות, הם הפכו למוסדות לחלוקת ג'ובים עם משכורת עתק לפוליטיקאים שהתעייפו מעבודת הכנסת המעיקה, ולמקור למינויים פוליטיים למקורבי שרים או ח"כים. מדינת ישראל ממשיכה לממן את המוסדות האלה ולתקצב אותם עד ימינו אנו.

ההסדר הזה נוח מאוד לפוליטיקאים. באופן כללי חלוקת התפקידים במוסדות הלאומיים מבוססת על תוצאות הבחירות לכנסת. חלוקת התפקידים הבכירים במוסדות נעשית ברוטציה בין המפלגות. כך למשל, תפקיד יו"ר קק"ל שמור לנציג מפלגת העבודה. נכון להיום מדובר בדני עטר, ח"כ לשעבר במפלגת העבודה. יו"ר הסוכנות הוא נתן שרנסקי, מטעם הליכוד. יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית הוא אברהם דובדבני מטעם המזרחי (הבית היהודי). רק לאחרונה דווח על כך שבזמן שדני דנון כיהן כיו"ר הליכוד העולמי הוא דאג לרבים ממקורביו למשרות במוסדות הלאומיים.

הבעיה מחריפה כאשר לוקחים בחשבון שבשל הוותק הרב של הארגונים הללו, החוק מעניק להם הגנות רבות, ובין השאר הם אינם מחויבים לדווח לציבור על פעולותיהם או על שכר עובדיהם. עובדה זו מקלה עוד יותר על האפשרות לעשות במוסדות אלה חגיגות בזבוזים אדירות ללא חשבון. בשנים האחרונות פורסמו תחקירים רבים על השחיתות השוררת שם.

המצב הזה חייב להשתנות. זמנם של המוסדות הללו עבר, יש לסגור אותם ולהעביר את סמכויותיהם, ככל שישנן כאלה, לממשלה ולכנסת. חוק שעבר לאחרונה מבשר אולי את תחילתו של שינוי. החוק, שעלה ביזמת הממשלה, מחייב את קק"ל לראשונה לשלם מסים למדינת ישראל כחוק. כן, עד היום קק"ל לא שילמה מסים למדינת ישראל על אף הרווחים הרבים שגרפה ממכירת הקרקעות שנקנו על ידה לפני הקמת המדינה. מדינת ישראל מקצצת לראשונה מעט מהפריווילגיות שמהן נהנתה קק"ל לאורך 70 השנים האחרונות ללא הצדקה. מטבע הדברים אי אפשר לסגור גופי-ענק כאלו באופן פתאומי, ויש לעשת זאת בהדרגה. השלב הבא הנדרש הוא אכיפת דרישה לשקיפות מלאה על הנעשה בגופים הללו. לא ייתכן שחוקי חופש המידע מחייבים כל שר בממשלה לחשוף את שגרת יומו, את משכורתו ועוד אלף ואחד דברים, ואילו גופים אחרים הממומנים על ידי הציבור יזכו לחסינות מכל אלה. עם כל הכבוד, ההערכה והתודה שיש להכיר לגופים הללו, צריך לומר את האמת: זקנתם מביישת את בחרותם. יש לקוות שמדובר בצעד קטן בדרך לסגירה של הגופים הללו.

לתגובות והערות: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם