Print this page

הפרטים שמשלימים

15 sivan
 

סיון רהב מאיר

1. לכולנו יצא להחליט החלטות דרמטיות או להכריז הכרזות חד-משמעיות – אבל לגלות אחרי כמה ימים ששום דבר לא באמת השתנה. רצון טוב או כוונה כללית לא מספיקים. צריך לפרוט את ההחלטה להחלטות מעשיות. זה בדיוק מה שקורה השבוע בפרשה: אחרי שקראנו על מעמד מתן תורה בהר סיני, אחרי הרגעים המרגשים והחד-פעמיים, התורה צוללת פתאום לפרשת משפטים: "ואלה המשפטים..." נכתב בה, ואז מתחיל רצף של 53 מצוות שעוסקות בכל תחומי החיים. למה רגע אחרי הקולות והברקים אנחנו צריכים לקרוא קובץ חוקים מפורט? למה לעצור את הדרמה הגדולה לטובת רשימת הוראות? פרשנינו מסבירים שהכול נמצא בפרטים הקטנים. רעיונות גבוהים ומרוממים הם חשובים, אבל בלי הגדרות ברורות של מותר ואסור, כמה, איך ולמה – אי אפשר להתקדם. במבט ראשון, פרשת השבוע סותרת את הפרשה שלפניה. במבט שני, היא משלימה אותה וגורמת לה לבוא לידי ביטוי במציאות.

2. אנשים שנחשבים אח"מים,VIP, מזוהים בדרך כלל עם הצלחה, כסף והרבה ברק וזוהר. פרשת השבוע מציגה את קבוצת ה-VIP של אלוקים: העני, הגר, האלמנה והיתום. "כל אלמנה ויתום לא תענון.... כי אם צעוק יצעק אליי, שמוע אשמע צעקתו", נכתב בתורה. כלומר, אלה ה"סלבז" שאותם הוא שומע במיוחד, ולהם יש לתת יחס מיוחד, מעל ומעבר. הספר הנפלא "ספר החינוך" מרחיב את הקבוצה המצומצמת הזו, וטוען שכל אחד מאתנו הוא לפעמים קצת זר וחלש ו"אחר" ובודד. הנה חלק מהטקסט הארוך והיפה הזה: "ויש לנו ללמוד מן המצווה היקרה הזאת, לרחם על אדם שהוא בעיר שאינה ארץ מולדתו ומקום משפחת אבותיו... כמו שאנו רואים שהתורה תזהירנו לרחם על כל מי שצריך עזר... והכתוב רמז טעם הציווי באמרו 'כי גרים הייתם בארץ מצרים', והזכיר לנו שכבר נכווינו בצער הגדול ההוא שיש לכל איש הרואה את עצמו בתוך אנשים זרים ובארץ נוכרייה".

3. אם אגיד ש"עין תחת עין" הוא אחד הביטויים האהובים עליי בתורה זה יישמע הזוי? איזה ביטוי מוזר. נשמע בהתחלה קצת דאע"שי. אז מה כל כך חשוב ויפה בשלוש המילים האלה? הנה ההסבר: בביטוי הזה יש מפתח לעקרון-על, למשהו חשוב מאוד. התורה לא באמת אומרת שצריך לקחת עין במקום עין, או שן במקום שן, או נפש במקום נפש. יש אנשים שקוראים כך את התורה (ואולי נהנים גם ללעוג לה כך, על הדרך) וזו סכנה גדולה. כי התורה שבכתב (התנ"ך) לא יכולה לבוא בלי התורה שבעל פה (כלומר: משנה, גמרא, מדרש, תלמוד בבלי וירושלמי ועוד, עד לאחרון ספרי ההלכה שהתפרסם השבוע). זו שרשרת הלימוד מדור לדור, ורק דרכה אפשר לפרש ולהבין, וגם לפעול במציאות. כתוב עין תחת עין? כאן מגיעה ההלכה ומסבירה: מדובר בממון. בפיצוי כספי, ממוני. צריך לפצות אדם שאיבד עין על הנזק שנגרם לו. מי שקורא את התורה ברדידות עלול לאבד עיניים ושיניים, ובעיקר את התורה עצמה. דווקא הביטוי המפורסם "עין תחת עין" מזכיר לנו לבדוק תמיד מהי הפרשנות ההלכתית, ולא מה נדמה לנו שהפסוקים אומרים.

4. מעניין שדווקא רבי נחמן מברסלב כותב את זה. דווקא הוא. בפרשת השבוע מופיע הציווי לעזור לאדם אחר שנמצא במצוקה. למשל, אם אתה רואה את הבהמה שלו והיא התעייפה מנשיאת משא בדרך – אתה צריך לעזור לבעל הבהמה לפרוק את המשא הכבד מעל הבהמה ולהקל עליה. "עזוב תעזוב עמו", נכתב בתורה, כלומר – עזור תעזור לו, עמו, במשימה הזו. אבל רבי נחמן מדגיש באופן חד-משמעי: בכל פעם שעוזרים לאחר – הוא חייב להיות שותף. זה חייב להיות "עמו", לא בלעדיו. אי אפשר להציל את מי שלא רוצה להציל את עצמו. זו אמירה חשובה, כי לפעמים אנשים מאמינים סומכים אך ורק על הצדיק, בלי לפעול בעצמם כלל. וכך כותב רבי נחמן: "אם רוצה לסלק את עצמו לגמרי, ואינו רוצה להשתדל בתיקון נפשו כלל, רק רוצה שהצדיק בעצמו יעשה הכול עבורו והוא לא יעשה כלל ולא ישתדל בזה כלל, אזי בוודאי אין הצדיק צריך לעסוק עמו, כי אי אפשר לעזור לו כשאינו רוצה לעסוק בעצמו בתיקונו כלל. כי האדם הוא בעל בחירה ואי אפשר להעלותו כי אם כשיש לו איזה התעוררות מעצמו".

5. פרשת משפטים עומדת להסתיים. זו פרשה עמוסה במצוות, חוקים ודינים. אולי לכן המשפט האחרון שרש"י כותב על הפרשה, מזכיר לנו שלא מדובר ברשימת הוראות, אלא בשותפות ובקשר. המילים האחרונות של רש"י על פרשת משפטים מתארות את משה, שעולה להר סיני לארבעים יום וארבעים לילה, ללמוד את התורה. רש"י כותב כך את העלייה להר: "עשה לו הקדוש ברוך הוא למשה שביל חופה בתוכו". כלומר, משה לא עלה לקבל אוסף טכני של משפטים. התחושה באוויר הייתה של חתונה. גם בתחילת המעמד הזה של קבלת התורה, בשבוע שעבר, כתב רש"י: "השכינה יצאה לקראתם – כחתן היוצא לקראת כלה". כלומר, יש פה מצד אחד משפטים וחוקים, ציות להלכה והסכמה לקיום מעשי ("נעשה ונשמע"). אבל גם לפני המעמד הזה וגם אחריו – מזכירים לנו הפרשנים שמדובר בכריתת ברית מתוך רצון ואהבה, ומשתמשים בדימויים של חתן וכלה וחופה.

אולי יעניין אותך גם