רואים את הקולות

3 lang
 

יחזקאל לנג

בעת האחרונה יצא סרט עצמתי על מלחמת ששת הימים המשחזר את האירועים המהדהדים המרכזיים מאותה תקופה: נאומו הכמעט נבואי של הרב צבי יהודה קוק זצ"ל כמה שבועות לפני פרוץ המלחמה על 'חברון שלנו, שכם שלנו' וכו'; איומי המנהיגים הערבים לטבוח בעם ישראל; הפחד הנורא ששרר בעם ישראל לפני המלחמה; ההקרבה הגדולה של הצנחנים בגבעת התחמושת והשחרור הבלתי צפוי של העיר העתיקה בירושלים, כולל הכותל המערבי והר הבית.

לא ייאמן, אבל הסרט הכל כך ישראלי הזה לא הופק בידי ישראלים. חמישים שנה חלפו, והישראלים לא הצליחו לייצר אפילו סרט אחד שמשחזר את מלחמת ששת הימים. יוצרים חילונים אמנם עסקו בהפקת מאות סרטי דמוניזציה של ישראל על אודות 'הכיבוש' ומאות סרטים אחרים לועגים לדתיים ולמסורת היהודית, אבל אף אחד לא מצא פנאי ליצור סרט על הרגע הכי מרומם בהיסטוריה המודרנית של עם ישראל. ומי בכל זאת הפיק את הסרט המדהים הזה, שחושף את השגחת הקב"ה ונסיו בעידן המודרני? נוצרים! הסרט הדרמטי הראשון והיחיד על מלחמת ששת הימים הופק על ידי סי-בי-אן – רשת שידור נוצרית.

בעוד היהודים החילונים שולטים בהוליווד ובענף הקולנוע הישראלי, מספר היהודים התורנים שעוסקים בקולנוע הוא כמעט אפסי. התוצאות מורגשות מאוד; אפילו הסרט ה'יהודי' המפורסם והמוצלח ביותר בכל הזמנים, 'עשרת הדיברות', הופק בידי ססיל בי דה-מיל – גוי.

ההיעדר הכמעט מוחלט של סרטים יהודייםחיוביים הוא כנראה יותר מסתםתקלה תרבותית. העניין נוגע למהות השאלה: מה זה להיות יהודי? ערוץ השמע תמיד היה קשור לעולם הרוחני, בעוד התחום החזותי קשור לחומר. אלוהי היהודי האינסופי אינו ניתן לציור ואפילו אסור לציירו, אך הגויים, בשל אופיים הגשמי, לא יכלו לתפוס אלוה בלתי נראה ולכן נדרשו ליצור לעצמם אלילים שאפשר לראותם ולנגוע בהם.
שמע ישראל

ההיעדר הכמעט מוחלט של סרטים יהודייםחיוביים הוא כנראה יותר מסתםתקלה תרבותית. העניין נוגע למהות השאלה: מה זה להיות יהודי? ערוץ השמע תמיד היה קשור לעולם הרוחני, בעוד התחום החזותי קשור לחומר. אלוהי היהודי האינסופי אינו ניתן לציור ואפילו אסור לציירו, אך הגויים, בשל אופיים הגשמי, לא יכלו לתפוס אלוה בלתי נראה ולכן נדרשו ליצור לעצמם אלילים שאפשר לראותם ולנגוע בהם.

את ההעדפה הזאת של המילים על פני התמונות אפשר לראות ב'אני מאמין' המרכזי של היהדות, שהביטוי שלו הוא שמיעה: "שמע ישראל ה' אלוקינו ה' אחד". גם כשהתלמוד הבבלי מבקש לגלות לנו דבר מה חשוב הוא פונה אלינו במילים: "תא שמע" (בוא ושמע).

לא תתורו

התחום החזותי מתואר ביהדות לעתים קרובות בצורה שלילית: "לֹא תַעֲשֶׂה לְךָ פֶסֶל וְכָל תְּמוּנָה אֲשֶׁר בַּשָּׁמַיִם מִמַּעַל וַאֲשֶׁר בָּאָרֶץ מִתָּחַת וַאֲשֶׁר בַּמַּיִם מִתַּחַת לָאָרֶץ" (שמות כ, ג). החטא קשור במפורש לחוש הראייה. התורה מצווה: "לֹא תָתוּרוּ אַחֲרֵי לְבַבְכֶם וְאַחֲרֵי עֵינֵיכֶם אֲשֶׁר אַתֶּם זֹנִים אַחֲרֵיהֶם" (במדבר טו, לט), ורש"י על פסוק זה מסביר: "העין רואה והלב חומד."

בוא וראה

ובכל זאת, אם נעמיק מעט נראה שהיהדות תופסת בחיוב את התחום החזותי אם הוא משרת את העולם הרוחני. הרמה הגבוהה ביותר שהגיע אליה העם היהודי הייתה בהר סיני: "וְכָל הָעָם רֹאִים אֶת הַקּוֹלֹת" (שמות כ, יד). בניגוד לתלמוד הבבלי, שמשתמש בביטוי "תא שמע" – בוא ושמע, התלמוד הירושלמי וגם הזוהר משתמשים בביטוי "תא חזי" – בוא וראה. בתפילת עמידה אנו אומרים "ותחזינה עינינו בשובך לציון ברחמים", ותעיד על החיוב אולי יותר מכול הנבואה, שהיא הרמה הגבוהה ביותר של קשר עם הקב"ה שיהודי יכול להגיע אליו, נמסרה בתמונות ולא במילים.

לדבר בשפת העולם

מהי עצמתם של הסרטים? פייסבוק מדווח על צפייה בשמונה מיליארד קטעי וידאו מדי יום ביומו(!), ומנכ"ל פייסבוק מרק צוקרברג צופה שפייסבוק תהפוך כולה למתווכת סרטונים בעתיד הקרוב. הישראלי הממוצע מבלה לא פחות מארבע וחצי שעות ביום(!) בצפייה בסרטונים או בטלוויזיה, והאמריקאי הממוצע – חמש וחצי שעות ביום! אנחנו יכולים להמשיך להתעלם מהמדיום הזה ולחשוב שיום אחד העולם ייטוש את התמונות, אבל מה זה יועיל?

יש מי שיגידו שהסרטים הם בזבוז זמן במקרה הטוב ועבודה זרה במקרה הטוב פחות,אבל הפחד מהעולם החומרי הוא באמת חוסר אמונה המחופש לאדיקות. התורה עצמה מלמדת אותנו: "חכמה בגויים תאמין, תורה בגויים אל תאמין") מדרש איכה רבה, פרשה ב סימן יג(. הקול קול יעקב והידיים ידי עשיו; הגיע הזמן להשתמש בידי עשיו כדי לקדם את דבריו של יעקב. תמונה אחת שווה אלף מילים. כמה זמן נפקיר את הכלי החזק ביותר בעיצוב דעת קהל בידי מי ששונא את ישראל ואת היהדות? כמה זמן ייקח עד שנלמד להשתמש בכלי העצמתי הזה בעד העם היהודי במקום נגדו?

כל האמור לעיל אינו בא להכחיש את הפליית קרנות הקולנוע הפוגעת בסרטים דתיים ולאומיים, אבל הבעיה כפולה: לא רק שהאליטה החילונית שוללת מימון מהדתיים, הדתיים עצמם אינם מודעים דיים לחשיבות המדיום החזותי.

הבחירה שלנו. אנחנו יכולים להמשיך לדבר אל עצמנו בשפה שלנו או להתחיל ללמוד את שפת העולם ולהתחיל להשפיע על אחרים. לפני עשרים שנה לא הייתה תעשיית מוזיקה יהודית, והיום לא רק דתיים מגיעים לפלייליסט של גלגלצ עם שירי אמונה – גם חילונים מצטרפים. אפשר להוביל את אותו מהפך בעולם הקולנוע, וכדי לקדם את המשימה החיונית הזאת אני שמח להודיע על הקמת 'הקרן לקולנוע יהודי' בסכום התחלתי של 35,000 שקלים. אני מזמין את כל מי שגורל העם היהודי חשוב לו להצטרף ליזמה החשובה הזאת ולעזור במהפכה היהודית.

הכותב הוא יוצר הסדרה 'גבעה 769'. אפשר לפנות אליו בדוא"ל: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם