תנו לצה"ל לתקן

6 goradin

הרב עמיחי גורדין

לפני הכול: עם סיום כתיבת המאמר התפרסם כי בוטלה פגישה בין הרבצ"ר לבין הרב הראשי. בתקשורת נפוצו סיבות לכך. אני רוצה מאוד להאמין שהסיבות הן טכניות ולא הוראה של שר הביטחון או הרמטכ"ל.

אם אכן הפגישה בוטלה בהוראת שר הביטחון או הרמטכ"ל, הרי שהדברים חמורים. מלבד גדלותו העצומה בתורה, הרב הראשי לישראל הוא דמות ייצוגית של מדינת ישראל - כמו הנשיא, כמו נשיא בית משפט העליון וכמו הרמטכ"ל עצמו. אי אפשר להחרים דמויות ייצוגיות. תארו לעצמכם היו אוסרים על הפרקליט הצבאי הראשי להיפגש עם היועץ המשפטי לממשלה. זה נראה הגיוני למישהו? יד ימין לא יכולה להכות את יד שמאל. אין לאף אחד מאתנו פריבילגיה להחרים דמויות המייצגות את כולנו. גם אם יש למישהו טענות, מוצדקות ככל שתהיינה, כלפי הרב הראשי, הרמטכ"ל, הנשיא או נשיא בית המשפט העליון - הן חייבות להיאמר בצורה מכבדת וודאי שלא לכלול החרמה.

חלוקת קשב

שלושה ימים אחרי תחילתה של מלחמת יום הכיפורים, קיבל רב-אלוף במילואים חיים בר-לב אחריות על פיקוד דרום במקומו של האלוף גורודיש. כשנכנס בר-לב ל'בור' של פיקוד הדרום בקעו ממכשירי הקשר זעקות התעוזים והמעוזים הנצורים. חיילים שנלחמו שלושה ימים בגבורה על חייהם, זעקו ברשת הקשר לחילוץ.

רב-אלוף בר-לב נעמד במרכז החדר ובקול אטי ושקט דרש לכבות את כל מכשירי הקשר. האנשים בבור הסתכלו על הגנרל בתדהמה. עכשיו? באמצע המלחמה? בר-לב חזר על הוראתו בפעם השנייה והפעם בקול סמכותי יותר. "ביקשתי לכבות את כל מכשירי הקשר". כשמבט של הלם על פניהם כיבו יושבי בור הפיקוד את כל מכשירי הקשר.

דממה השתררה בבור הפיקוד. "עכשיו תדליקו את המכשיר הזה", הצביע בר-לב על המכשיר הראשון, "מי זה? מה הוא רוצה?" משם הוא עבר למכשיר השני וממנו לשאר המכשירים. בתום המלחמה הודו האנשים שהיו בבור שזאת הייתה הפעם הראשונה שהם באמת הבינו מה קורה במלחמה.

מאבק ארוך

אנחנו נמצאים במאבק ארוך מאוד נגד גישות קוויריות ורדיקליות. כפי שהיטיבה לתאר זאת עינת רמון בריאיון החשוב מאוד שנערך עמה ב'עולם קטן' לפני כמה שבועות, מדובר במאבק תרבותי ארוך ומקיף. מאבק על הזהות היהודית שלנו, על הזהות המגדרית שלנו ועל הזהות האישית שלנו.

הדיונים עם הצבא על פקודת השירות המשותף (שהחלו הרבה בזכות הפרסומים החשובים ב'עולם קטן') הם חלק ממאבק ארוך זה. בעשר השנים האחרונות גישות קוויריות ורדיקליות חדרו לתוך היוהל"ם ולתוך הצבא ואיימו לפגוע קשות במעמדו של צה"ל כצבא העם. אנחנו כציבור דתי-לאומי נרדמנו במשך עשר שנים בשמירה ורק בזכות קומץ של אנשים אמיצים שהתריעו בשער התעוררנו ויצאנו למאבק.

חשוב לזכור. לא יצאנו למאבק בצבא בגלל אהבתנו את המאבק אלא בגלל אהבתנו את צה"ל. מטרתנו לא הייתה לכופף מישהו בצבא אלא לדאוג להוציא את צה"ל מהוויכוח הציבורי הלגיטימי בינינו לבין הגישות שחותרות תחת הזהות היהודית, הציונית והמגדרית שלנו.

המאבק הזה, שלא התחיל בצבא ולא התחיל היום, לא ייגמר בזמן הקרוב. דווקא משום כך עלינו לפעול בקור רוח ולנתח את המצב ברוגע ובנחת. עלינו לכבות את כל מכשירי הקשר ולהפעיל אותם אחד אחד ולראות את המצב לאשורו.

לצערי הרב, חבריי היקרים ב'עולם קטן' שמנהלים זה כשנה וחצי מאבק בנושאים הללו התבלבלו קצת מכל מכשירי הקשר, ומשקפים לציבור הקוראים תמונה היסטרית של המציאות. אני מעריך מאוד את עורכי 'עולם קטן' על יושרם ומוכנותם לפרסם את דברי הביקורת שלי הנוגדים את דבריהם ואת הקו שהם מובילים.

כשגם 'הארץ' תוקף

בעשר השנים האחרונות השתלטה במקומות רבים בצבא התפיסה של עירוב נשים וגברים כאידיאל, גם על חשבון ההפרדה המגדרית שהצבא עצמו דורש בפקודות שלו. הדבר בא לידי ביטוי בפרסומים רבים ושערורייתיים של היוהל"ם (ובראש כולם המסמך הקווירי על סמל היוהל"ם), בבה"ד 1 ליבת הפיקוד הצה"לי (שנשא בגאון את ערך העירוב ונלחם בחיילים שביקשו לשרת ביחידה מגדרית), ובמקומות נוספים.

בשנה האחרונה, אחרי קריאת ההשכמה שאליה כאמור היה שותף העלון הזה, ניהלה קבוצה רחבה של רבנים מכלל הציונות הדתית שיח חשוב עם הרמטכ"ל בנושאים הללו. מאז הרמטכ"ל פועל בצורה משמעותית ורצינית להוציא את הצבא מהוויכוח האידיאולוגי ולשמר אותו כצבא העם כולו. צבא שאינו שייך לדתיים ולא לפמיניסטיות רדיקליות. לא לעיתונאי 'הארץ' ולא לעיתונאי 'עולם קטן'. אחרי שנים רבות של זיהום הצבא באג'נדות פוליטיות זרות מוביל רב-אלוף איזנקוט תהליך חשוב מאוד של הוצאת הצבא מאג'נדות פוליטיות. תהליך זה הוא תהליך רגיש מאוד, מורכב וארוך. קשה לשנות מסלול של נושאת מטוסים.

לא פלא שאחרי שנים שבהן עיתון 'הארץ' תמך תמיכה נלהבת בצבא, פורסמה בו בשבוע האחרון כתבת נאצה נרחבת נגד הרמטכ"ל על תהליכי ההדתה שהוא מוביל. לא פלא ששדולת הנשים פרסמה בשבוע שעבר הודעה נחרצת בלשון הבאה: "מאז מינויו נפגש הרמטכ"ל איזנקוט מספר רב של פעמים עם רבני הציונות הדתית, כולל הקיצוניים והמחמירים שבהם. השפעתם של הרבנים על צה"ל היא פוליטית ופסולה, ואת התוצאות אנו כבר רואות בשינוי הבעייתי בפקודת השירות המשותף. כניעה לרבנים הקיצוניים משמעותה אחת: פגיעה במעמדן של נשים בצה"ל. שדולת הנשים תמשיך לקדם את המאבק בשינויים בפקודת השירות המשותף ונגד הכניעה של צה"ל לרבנים הקיצוניים".

הרמטכ"ל מנסה לייצר צבא מאוזן שלא שייך לשום מגזר ואחינו מהשמאל הקיצוני מוטרדים מזה מאוד. לקחו להם את הצבא שהיה שייך כנראה לאבא שלהם. אחרי שלוש-עשרה שנים של ערבוב מכוון ביצע הצבא בבה"ד 1 כמה מהלכים חשובים מאוד. הצבא הוציא את כל הנשים מהשלמת קצונת החי"ר (מגמת גפן), הקים פלוגה מגדרית בקורסי היסוד של החילות הקרביים (מגמת להב), בהוראתו הישירה והברורה של הרמטכ"ל הופסקו לחלוטין בבה"ד 1 סחיבות הפצוע של בנות על ידי בנים, ואחרי שנים ארוכות של צפצוף ברגל גסה על הפקודה הצה"לית האוסרת כניסת גברים למגורי נשים ולהפך היא נאכפת בצורה מוחלטת והחלטית.

אחרי שלוש-עשרה שנים של ערבוב מכוון ביצע הצבא בבה"ד 1 כמה מהלכים חשובים מאוד. הצבא הוציא את כל הנשים מהשלמת קצונת החי"ר (מגמת גפן), הקים פלוגה מגדרית בקורסי היסוד של החילות הקרביים (מגמת להב), בהוראתו הישירה והברורה של הרמטכ"ל הופסקו לחלוטין בבה"ד 1 סחיבות הפצוע של בנות על ידי בנים, ואחרי שנים ארוכות של צפצוף ברגל גסה על הפקודה הצה"לית האוסרת כניסת גברים למגורי נשים ולהפך היא נאכפת בצורה מוחלטת והחלטית

אחרי שנים רבות שבהן סיפרו לנו שהגדודים הקרביים המעורבים הם מצוינים כמו גולני וגבעתי ואחרי פציעות רבות מאוד של בנות בגלל העמדת הפנים הזאת, הוריד הצבא בצורה רשמית את כשירותן של היחידות הללו מרובאי 7 לרובאי 5 והקים להן בסיס הכשרה עצמאי (עד אז היחידות הללו היו מעורבבות בבסיסי ההכשרה של חטיבות החי"ר הסדירות, עובדה שיצרה אינספור בעיות וחיכוכים). מהלך זה הבהיר כי הצבא קובע את כשירות היחידות שלו לפי המצב בשטח ולא לפי אידיאולוגיה פמיניסטית רדיקלית.

גם ביחידות המעורבות הצבא מקפיד הרבה יותר על יישום הפקודות שלו. בכל תקופת שירותי לא שמעתי על מקרה אחד שבו חיילת נשפטה על כניסה למגורי בנים (שמעתי על מקרים הפוכים). והנה השבוע הוכנסה חיילת למחבוש בגדוד לביא המעורב בשל כניסה למגורי בנים. למיטב ידיעתי זאת הפעם הראשונה שהפקודה הצה"לית הזאת נאכפת בגדודים המעורבים.

הצבא השקיע בחצי השנה האחרונה עשרות מיליוני שקלים בטיפול בתשתיות של פילבוקסים (שבהם הייתה לינה משותפת), שירותים ומקלחות נפרדות. מכיוון שכאמור מדובר בתיקון שהגיע אחרי הזנחה של שנים ארוכות התהליך היה יקר וארוך.

ראש אכ"א עצר את כל התהליכים הפיראטיים שנהגו במקומות שונים של הכנסת נשים לתפקידים חדשים בלי דיון רציני ומקיף לפני כן, ובלי אישור מפורש של ראש אכ"א. ובנוסף לכך ובשולי הדברים אסור לשכוח את השינויים שחלו בפקודת השירות המשותף. במסגרת שינויים אלו הצבא מחק את ההצהרה הקוראת לערבב גברים ונשים ככל האפשר, שינויים שכזכור הביאו את ח"כ מרב מיכאלי להצהיר שמדובר בגזרת שמד על נשים.

ובצד זאת צריך לזכור שכשם שאסור שהצבא יהיה שייך רק לפמיניסטיות הרדיקליות, אסור שהוא יהיה שייך רק לנו. אכן, ישנם שני תהליכי שילוב נשים בתפקידי לוחמה שהתקדמו בשנה האחרונה והן הכנסת בנות לשרת בטנקים והתקדמות מהלך לשילוב נשים בספינות הגדולות של חיל הים.

גם אם איננו אוהבים את התהליכים הללו צריך לזכור שני דברים. ראשית, שתהליכים אלו לא בהכרח יובילו לשירות מעורב. אם הצבא יעמוד על הבטחתו שהנשים שמשרתות בטנקי האבטחה יעברו את קורסי הפיקוד שלהן בנפרד מהקורסים של יחידות השריון הסדירות, ואם שירות הנשים בספינות חיל הים יהיה (כפי שהצבא הצהיר) אך ורק בספינות הענקיות החדשות (המכילות עשרות רבות של אנשי צוות) שבהן יש מקום להפרדה ברורה במגורים, ייתכן שהדבר יהיה אפשרי (וייתכן שלא, ואז לא נוכל לשרת בספינות הסער). שנית, גם אם בעקבות מהלכים אלו תיסגר בפני חיילים דתיים האפשרות לשרת בספינות סער 6 (רק שם ולא בצוללות, בספינות הדבור, ובסטי"לים הקיימים ששם לא יהיו לוחמות - קצינות יש כבר הרבה שנים בחלק מהסטי"לים אך לרוב ההפרדה במגורים שם מוסדרת)  - הצבא לא שייך רק לנו, וכדי לייצר צבא ששייך לכל העם נדרשים ויתורים מכל הצדדים. כבר כיום ישנן יחידות שדתיים לא יכולים לשרת בהן, במג"ב, בפיקוד העורף וביחידות הקרביות המעורבות. אפשר לחשוב אחרת אבל לדעתי, כשמשקללים את השינויים החשובים בבה"ד 1, בגדודים המעורבים וברוח צה"ל, אל מול החשש שלא נוכל לשרת בספינות הגדולות - התמונה לדעתי מאוזנת.

מוכנים לעבוד קשה

שלא נתבלבל. הדרך עוד ארוכה. ארוכה מאוד. ישנן עוד בעיות רבות וקשות שלא מצאו את פתרונן. המצב ביחידות המילואים ובתרגילים של מִפקדות החטיבה הוא בלתי נסבל ומנוגד לפקודות. החשש שיסגרו את קורס חובלים לדתיים עדיין קיים והוא מטריד מאוד. כך גם העובדה, הנוהגת כבר שנים ארוכות של העלאת חובלות על ספינות דבור למשך שבועיים ללא הסדרה של הלינה הנפרדת בצורה ראויה; למרבה הצער ישנן עוד יחידות לא מעטות שטרם הפנימו את הפקודות החדשות ואת העובדה שצה"ל הוא צבא העם השייך לכולם. בכל אלו צריך לטפל ולתקן.

נמשיך לעקוב אחר תהליך התיקון והטמעת רוח 'צבא העם' שמוליך הרמטכ"ל. עם זאת, לאור התהליכים שהצבא הוליך בשנה האחרונה מגיע לו אמון. תנו לצה"ל לתקן. אין לנו צבא אחר ואין לנו ארץ אחרת.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם