נפרדים מהפקס

5 birokratya
 
מטרה ראויה שמקודמת במשרדי הממשלה בתקופה האחרונה היא הקלת הבירוקרטיה. עוד ועוד פעולות שדרשו בעבר המתנה בתורים נעשות כיום באופן מקוון, בשעה טובה ומוצלחת. לא פלא שהשמטת הדיווח על ההתקדמות הזאת לבנק הלאומי הרתיחה את ראש הממשלה

שניאור שפירא

לאחר כמה שבועות של סערות פוליטיות בכוס תה, קיבלנו השבוע קצת הפוגה ונחת. ראש הממשלה נסע לביקור גומלין בהודו, לאחר ביקורו של ראש הממשלה ההודי בישראל לפני חודשים אחדים. היה מדהים לראות את ההערצה והכבוד שקיבל נתניהו במדינה הענקית הזו. במהלך הביקור דווח על חיזוק הקשר הכלכלי והצבאי בין המדינות, דבר שיסייע רבות למשק הישראלי. אין ספק שפיתוח הקשר עם העם ההודי וחיזוקו הוא אינטרס ראשון במעלה של מדינת ישראל ויש להצדיע לראש הממשלה על פועלו בעניין.

מבחינתנו, השקט הפוליטי מאפשר לנו להתעסק קצת בדברים שבאמת השפיעו או ישפיעו בעתיד על הציבור בישראל (בניגוד לחוקים המיותרים שעליהם נכתב בטור הקודם). הפעם נדבר על בירוקרטיה. כולנו מכירים את הרגע שבו אנו נדרשים ללכת למשרד הפנים לחדש דרכון או להוציא תעודת זהות, והתור האינסופי בכניסה מכריח אותנו לעשות פניית פרסה ולהגיע למחרת, או לחלופין לשרוף יום שלם על עמידה בתור (כל זאת כמובן בתנאי שאתה בכלל זמין בדיוק בין השעות 8:45 ל-12:15).

מחקרים מצאו קשר ישיר בין הפחתת בירוקרטיה לצמיחה כלכלית. ההשלכה הישירה של המדד הזה היא הימנעות של אנשי עסקים מהשקעה בישראל. חד וחלק. נתניהו החליט להילחם בבירוקרטיית-היתר בישראל

מדינת ישראל נחשבה במשך שנים לאחת המדינות שבהן הבירוקרטיה הגרועה ביותר. מעבר לתחושה המעיקה העולה לרבים כשהם נדרשים למפגש עם המערכת הציבורית, יש לכך השפעות רבות וקשות בפן הכלכלי. הזמן היקר המתבזבז בהמתנה לאספקת מוצרים על ידי חברות או גופים ממשלתיים שווה הון. רק לאחרונה יצא לי אישית לעשות כמה פעולות זהות בכמה סניפים של גוף ממשלתי אחיד. בכל סניף נדרשתי להביא מסמכים שונים - על מנת לבצע את אותה פעולה בדיוק. חוסר האחידות בדרישות בין סניף אחד למשנהו גורם לחוסר אמון במוסדות הממשלתיים ופוגע בנו, הציבור הרחב, באופן אנוש.

אחד המדדים המפורסמים בעולם המדרגים את הבירוקרטיות במדינות השונות נקרא "מדד קלות עשיית העסקים" (באנגלית: Ease of doing business). המדד, המפורסם בידי הבנק העולמי, קובע קריטריונים שעל פיהם נמדדת הבירוקרטיה. כך למשל, הבנק מודד את משך הזמן הנדרש על מנת לחבר בית לחשמל, את משך הזמן לפתרון סכסוך משפטי בין שני יריבים, את הזמן הדרוש לפתיחת עסקים, לרישום נדל"ן ועוד. למרבה המבוכה, ישראל מדורגת במקום ה-54 בלבד במדד, כאשר מדינות נחשלות כמו מלזיה ומאוריציוס מקדימות אותנו בהרבה. לשם ההמחשה, בכל הנוגע לרישום נדל"ן מדינת ישראל מדורגת במקום ה-130 בעולם! לצד מדינות כמו גמביה, ג'מייקה ובליז (יש מדינה כזו, לא המצאתי). וזה נמשך: בהליכים משפטיים מדינת ישראל ניצבת בבושה גדולה במקום ה-92 ליד ניגריה וקניה. אף שיש אנשים שחושבים שיש לנו מערכת משפט מהטובות בעולם - הנתונים מראים אחרת. מדינת ישראל מדשדשת כבר שנים באזור המקום ה-90 ללא שינו משמעותי. חשוב להבין - מחקרים מצאו קשר ישיר בין הפחתת בירוקרטיה לבין צמיחה כלכלית. ההשלכה הישירה של המדד הזה היא הימנעות של אנשי עסקים מהשקעה בישראל. חד וחלק.

ראש ממשלת ישראל החליט בתחילת הקדנציה של הממשלה הנוכחית להילחם ככל יכולתו בבירוקרטיית-היתר השולטת בחיינו, ולהעלות את ישראל בדירוגים מהסוג של קלות עשיית העסקים. לשם כך מינה נתניהו צוות מיוחד במשרדו שכל תפקידו הוא הפחתת רגולציה ובירוקרטיה. הצוות בוחן את המקומות (הרבים, יש לציין) שבהם אפשר להפחית ואף להסיר חסמים, ועושה זאת. בנוסף הוקמה ועדת שרים לענייני רגולציה ותפקידה לקדם ביטול של חוקים ותקנות המטילים נטל כלכלי משמעותי ומיותר על הציבור. בנוסף, ואולי זה הדבר החשוב מכול, משרדי הממשלה השונים נדרשים לדווח מדי שנה מה הם עשו על מנת לצמצם את הבירוקרטיה במשרדם.

ויש תוצאות. אמנם קצת מביך משום שאנחנו כבר ב-2018, אבל מתחילת השנה החלו רשויות ממשלתיות רבות ובהן משרד הפנים, הטאבו ועוד, לאפשר הגשה של בקשות באופן מקוון, כך שאת רוב הפניות אפשר יהיה לעשות מהבית ללא צורך להגיע למשרד הרשות. נשמע מובן מאליו, אבל עד עכשיו זה לא היה קיים. מהלכים נוספים שנעשו או ייעשו בקרוב הם רפורמה משמעותית במכון התקנים (שאולי תזכה בעתיד לטור משלה), וכן איחוד של רגולטורים רבים בתחום האנרגיה והגז וביטול של חלקם.

בשורה התחתונה, את התוצאות בשטח אנחנו מתחילים לראות. יותר ויותר אנשים מדברים על כך שהחוויה במשרדי הממשלה השתפרה פלאים בשנים האחרונות. יש כמובן עוד מה לשפר. מבחינת הדירוג הבינלאומי ישראל עדיין יציבה במקומה הלא מחמיא, אך יש לכך שני הסברים. אחד, שטרם התבצעו כל המהלכים לצמצום הבירוקרטיה - ויש עוד רבים לעשות; שנית, בשל טעות אנוש בדיווח שהוגש לבנק העולמי על פעולות הממשלה בשנה החולפת בתחום לא עדכנו את המעבר לעבודה מקוונת של משרדי הממשלה השונים. אגב, ישנה טענה שהדבר הרתיח את ראש הממשלה באופן חסר תקדים כאשר שמע על כך. מצבה הכלכלי של ישראל מצוין, אך תמיד יש לאן להתקדם. את השינוי הזה נרגיש כולנו בכיס.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
המלך בשדה

  מאמר מאת הרב חברון...

הילדים הקבועים

  הרה דוד סתיו על...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם