מקטרים ואוכלים

6 food
 

שרה אברמוביץ

פעם, כשהייתי ילדה, דיבור על אוכל במפגש חברים היה ממש לא מכובד,והאמת, לא היה כל כך על מה לדבר בזה – הסופּרים הכילו מוצרי בסיס ועוד כמה צו'פרים וזה היה יותר פשוט. אבל זה ממש כבר היסטוריה.

בימינו יש שפע של טעמים, ונראה שעם ריבוי השפע נולדו גם ערבובים חדשים,שילובים מקוריים שפעם איש לא היה מעלה על דעתו:מתוק מלוח, חריף חמוץ, חריף אש ועוד כאלו קצת הזויים.לפעמים, עידן השפע הזה יוצר הרגשה של מבול... על גבול הפשע (ההיפוך של שפע).

אז איך כדאי לנו להסתכל על השפע?

לא סתם קיבלנו כל כך הרבה שפע. מתוך השפע הנרחב אנחנו אמורים לבחור, כל אחד את מה שמתאים לו ונכון לו.כן, לכל אחד מאתנו גוף משוכלל ומיוחד משלו, ולכל אחד ישנה ההתאמה המיוחדת לו במאכלים.

בורא העולם אוהב אותנו כל כך וממטיר לנו שפע בעולם. במדבר – בני ישראל ראו את המן יורד מהשמים (חשבתם פעם איזו חוויה זו?)ואנחנו הולכים לישון ומתעוררים לסופר מלא מצרכים טריים,השוק מתחדש במלאי ירקות, פירות ושלל ריחות.

בירור

מילת התיקון של השפע היא הבירור. ר' נתן מברסלב כותב: "עוצם היגיעות שיש עכשיו... בעקבתא דמשיחא, הוא מחמת שעכשיו צריך לברר תכלית הבירור, שהוא בבחינת הבירור הנעשה על ידי האכילה".

לא סתם קיבלנו כל כך הרבה שפע. מתוך השפע הנרחב אנחנו אמורים לבחור, כל אחד את מה שמתאים לו ונכון לו.כן, לכל אחד מאתנו גוף משוכלל ומיוחד משלו, ולכל אחד ישנה ההתאמה המיוחדת לו במאכלים. אז איך נדע?

קשב

כולנו סובלים מבעיות קשה וריכוז, הרעש והפיתויים מבחוץ לפעמים משתלטים. הידעת שהגוף שלך מדבר?הוא נותן איתות כשהוא רעב, הוא מסמן כשהוא שבע, הוא גם מאותת לך בשקט אם המאכל שאכלת מתאים לו,אבל זה נעשה ממש בשקט. רובנו שכחנו להקשיב.

שמנה או רזה

שבט אשר מיוחס לחודש שבט. הוא קיבל את הברכה: "מאשר שמנה לחמו... מעדני מלך".

שמן זה טוב או רע?לחם שמן זה כנראה לא בהכרח רע. שמן או רזה אלה ביטויים חיצוניים, שלפעמים אין להם משמעות.אנחנו רוצים להיות בני מלכים. למלוך על עצמנו ולהודות על כל הטוב.

מה זה טעם

המן יורד בפרשה ולא ברור מה היה טעמו: "טעמו כצפיחית בדבש" (כלומר מתוק), או "טעמו כטעם לשד השמן" (לא נשמע משהו...)אבל לימדו אותנו שכל אחד מהאוכלים קיבל את הטעם שרצה. וזה ככה עד היום:האוכל הוא מפתח הרצונות. האם שמת לב לזה שאנחנו מברכים בברכת המזון "פותח את ידיך ומשביע לכל חי רצון"ולא כתוב משביע לכל חי מזון? כן, האוכל הוא מהות הרבה יותר עמוקה ממה שחשבנו.

אכילה של יהודי

אני מציעה להחליף את המילה דיאטה במכובדות, להמיר את חוויית האכילה הפשוטה לעונג, את ספירת הקלוריות לקשבואת התסכולים להודיה ותפילה. שנזכה לברר את הטוב מכל מאכל ולהשביע את גופנו ואת נפשנו.

שרה אברמוביץ, מחברת הספר "טעמו וראו - על אוכל, אכילה ומה שמעבר", מכוונת נשים בכלים יהודיים ליחסים טובים עם עצמן

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
יש ה' אפילו במקום הזה

  הטור של סיון רהב...

וְאֶת עֵשָׂו

  סיפור שירה דרייפוס

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם