השמים הם הגבול

4 roni
 
למרות הדימוי השלילי שיש לו כמוסד, הקרדיט לשילוב אנשים עם מוגבלות בישראל נזקף לזכותו של הביטוח הלאומי: אמירה מפתיעה של סטודנטית צעירה שמתמודדת עם מוגבלות מלמדת על תיקון עולם שקורה במסדרונות הקמפוסים

רוני עמרני, סטודנטית לעבודה סוציאלית בבר אילן

מדינת ישראל היא מהמדינות המובילות בעולם המערבי בשיעור האקדמאים שבה, והיא ממוקמת במקום השני בין 10 המדינות המשכילות ביותר בעולם לפי דו"ח ה-OECD. תופעה זו אינה פוסחת גם על משתתפי תכניות השיקום של הביטוח הלאומי, שביניהם נמצאים גם אנשים עם מוגבלות. מתוקף חוק ביטוח לאומי (1954) והחוק לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (1998), ביטוח לאומי מפעיל תכניות שיקום שנועדו לעזור לבעלי מוגבלות להשתלב בכל תחומי החיים, ביניהם גם החיים האקדמיים: בשנת 2016 היו 4,631 תכניות להשכלה גבוהה בעבור אנשים בעלי מוגבלות, והמספרים הוכפלו בעשר השנים האחרונות.

נדמה, שהמודעות בישראל ליישום חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות הולכת וגוברת כשזה בא להגן על "כבודו וחירותו של אדם עם מוגבלות, לעגן את זכותו להשתתפות שוויונית ופעילה בחברה בכל תחומי החיים ולתת מענה הולם לצרכיו המיוחדים, באופן שיאפשר לו לחיות את חייו בעצמאות מרבית, בפרטיות ובכבוד, תוך מיצוי מלוא יכולתו" (לשון החוק).

את המודעות הזו אני מרגישה על בשרי.

נולדתי לפני 21 שנים כאחת משלישייה ואובחנתי כבעלת שיתוק מוחין. עד כיתה ב' למדתי בבית ספר וגנים שיקומיים ב"אסיף" בבית חולים אסף הרופא, מסגרת המתאימה לילדים כמוני. מכיתה ג' והלאה למדתי בבי"ס ממ"ד רגיל, וסיימתי בהצטיינות את הלימודים באולפנת אשדוד.

מהאולפנה המשכתי לשנת שירות לאומי בעמותת עמינדב בתכנית "משתלבים" ואחריה למדתי במדרשת "אורות עציון" בגבעת וושינגטון. ואז הגיע שלב הלימודים האקדמיים. מאז ומעולם חשבתי על לימודים גבוהים באוניברסיטה, ותמיד ידעתי שהמוגבלות לא תעצור אותי מהגשמת המטרות שלי. הבנתי שכשהמוח עובד, הכול אפשרי!

כאשר פניתי למוסד לביטוח הלאומי בבקשה לשיקום מקצועי במסגרת "תכנית הכשרה מקצועית או השכלה גבוהה", הגעתי לעובדת השיקום נעמי הניג והיא התחילה בגיבוש תכנית: היא הפנתה אותי לייעוץ מקצועי במרכז "לכל אדם יש שביל" בהרצליה. עברתי אבחונים פסיכולוגיים שמדדו את הפוטנציאל שלי ובתום האבחונים הגענו למסקנה שהמקצוע המתאים לי ביותר הוא עבודה סוציאלית.

ביטוח לאומי נחשב מוסד לא כל כך סימפטי בקרב אזרחי ישראל, אך חשוב לי לציין אותו לשבח: בתכנית השיקום שהוא מפעיל אנו מקבלים אפשרויות רבות וביניהן – הנחה בשכר לימוד ובשכר המעונות, מחשב ועזרה בלימודים. כעת, בתום סמסטר א' בשנה א', אני יכולה להעיד על החוויה הטובה שלי וחשוב לי להכיר תודה לביטוח לאומי, ולתכנית המעורבות החברתית באוניברסיטה שמשלבת אנשים כמוני בהשכלה הגבוהה.

כשהתקבלתי לגן השיקומי בבי"ס אסיף, הפסיכולוגית שערכה לי את האבחון הייתה עם מוגבלות בעצמה (שיתוק מוחין). הדבר עודד את הוריי ונתן להם ראייה חיובית לחיים, וזה מה שהם לימדו אותי

אני מאמינה שהשיקום המקצועי הוא זרז לפוטנציאל שחבוי לכל אדם עם מוגבלות להיות שווה לכולם. אני מאמינה שאם אשתלב כעובדת סוציאלית בתחום שיקום ומוגבלויות וכדומה בעתיד, אוכל לתרום למערכת ולחברה, ובפרט לאנשים במצבי, יותר מעובד סוציאלי ללא מוגבלות. אם אני עשיתי זאת, כל אחד יכול.

כשהתקבלתי לגן השיקומי בבי"ס אסיף, הפסיכולוגית שערכה לי את האבחון הייתה עם מוגבלות בעצמה (שיתוק מוחין). הדבר עודד את הוריי ונתן להם ראייה חיובית לחיים, וזה מה שהם לימדו אותי.

אני קוראת לכל האנשים עם מוגבלויות: אל תוותרו על החלומות ועל הפוטנציאל שלכם. השמים הם הגבול. אני פונה גם לחברה שלנו בבקשה לשמור על ראש פתוח ולהסתכל על האדם שלפניך לפני שתסתכל על המוגבלות שלו. כי גם אם הקב"ה מזמן לנו לימונים בחיים, אפשר בהחלט לעשות מהם לימונדה.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תכלה שנה וברכותיה

  מאמר לראש השנה מאת...

לתת לכולם להיות שותפים

  מאמר לראש השנה מאת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם