מתחילים בהתחדשות

15 sivan
 

סיון רהב מאיר

1. מזל טוב, מצווה ראשונה. בפרשת השבוע מקבל עם ישראל לראשונה ציווי, הוראה, מצווה ראשונה מתוך כל התרי"ג: מצוות קידוש החודש. צריך להתבונן למעלה על הירח בכל חודש מחדש, לבדוק מה מצבו ואז להכריז על ראש חודש. הרב שלום נח ברזובסקי מסביר בספרו "נתיבות שלום" מדוע דווקא זו המצווה הראשונה שקיבלנו, ומה זה אומר לנו כאן ועכשיו.

"המצווה הראשונה שנצטוו ישראל, היינו הדבר הראשון שאמר הקדוש ברוך הוא לישראל, הוא שקודם כול צריך תמיד להתחדש. החמה אורה גדול וחזק מאוד אבל אין בה שום חידושים, והלבנה מורה על חידוש והתחדשות. זוהי המצווה הראשונה והיא משקפת את מציאותנו עלי אדמות, בכל דור ודור ובכל יום ויום. כי בפרשיות אלה של יציאת מצרים נתנה התורה כוח ליהודי להתגבר בכל המצבים, וטמון בהן כוח התיקון הכללי עד סוף כל הדורות. התורה איננה ספר זיכרונות למה שהיה בעבר, אלא דרך חיים לכל אחד. כל השליחות שלמענה ירד האדם לעולם היא למען יוציא את עצמו ממצרים. עלינו לדעת ולזכור כי כל מה שכתוב ומרומז בתורה שייך ונוגע לכל אחד בהווה, והתורה מתחילה – בהתחדשות".

2. אבל אחרי המצווה הראשונה מתחיל להופיע בעולם רצף המצוות. גם מצוות התפילין מופיעה בפרשה. כנראה דווקא לצד הפסוקים המרגשים על יציאת מצרים, מזכירים לנו שצריך לקחת את החוויה הגדולה הזו ו"לצמצם" אותה למעשה יומיומי, לפעולה שמצריכה את הראש ואת היד.
פרופ' נחמה ליבוביץ' מתארת באופן יצירתי את היחס בין האירוע החד-פעמי (יציאת מצרים) לבין השגרה היומיומית (הנחת תפילין). היא מדמה זאת להר געש שקפא, והותיר לנו חתיכות לבה כתזכורת: "יחסו של נס יציאת מצרים לתפילין הוא כיחס הנוזל החי, התוסס, הלוהט – אשר בהצטננו קפא ונקרש לגבישים משוכללים, המופלאים בצורתם האדריכלית, היפים וקיימים לעד. החוויה הלוהטת של אהבת ה' שנתגלתה לדור יוצאי מצרים בעת יציאת מצרים, נצטללה ונקרשה והפכה לדורות לגבישי תפילין, אשר בעיטורם את זרועו וראשו של היהודי – כנגד הלב וכנגד המוח – הִנם מחיים במחשבותיו ובלבו שוב את החוויה המלהיבה ההיא מדי יום ביומו".
נראה לי שזו פרשנות שנכונה לא רק ביחס לתפילין, אלא גם למצוות רבות, שבהן אנחנו כאילו "מקפיאים" רגעים וחוויות יוצאי דופן.

3. הניקיונות לפסח אולי עוד לא התחילו (אצלנו לפחות), אבל הפרשה כבר מתחילה להכין אותנו: "כִּי יֹאמְרוּ אֲלֵיכֶם בְּנֵיכֶם מָה הָעֲבֹדָה הַזֹּאת לָכֶם". נדמה לי שרבים כבר משלימים אוטומטית את הטקסט מליל הסדר: "לכם ולא לו. ולפי שהוציא את עצמו מן הכלל כפר בעיקר". ההגדה הרי מציגה ארבעה טיפוסים של בנים, ארבעה סוגי תגובות ליציאת מצרים, וכל אחד מעיד על קול שמתרוצץ גם בתוכנו פנימה. אז מה מלמד אותנו הבן הרשע? קודם כול, אותו בן ששואל כך פשוט מוציא את עצמו מהסיפור. הוא רואה את אבא ואימא ואת כל מי שסביבו חוגג את חג הפסח אבל משתמש במילה "לכם" ולא "לנו" או "לי". הוא מוציא את עצמו מהכלל.

אבל לא רק המילה "לכם" מייצגת ניכור וניתוק, אלא גם המילים "העבודה הזאת". הבן מסתכל על כל העניין ולא רואה בחג דבר משמעותי או חוויה. כחלק מהזלזול הוא מכנה זאת, באוזני הוריו, "העבודה הזאת". יש פה אזהרה מפני זלזול בעולם שלם של רגשות ומסרים, והצגתו כ"עבודה" טכנית.

4. האם כולנו רובוטים? האם אנחנו יודעים מראש מה נעשה ומה נרגיש? מובן שלא. משה רבנו אומר לפרעה, זמן קצר לפני יציאת מצרים: "וַאֲנַחְנוּ לֹא נֵדַע מַה נַּעֲבֹד אֶת ה' עַד בֹּאֵנוּ שָׁמָּה". הרב פרופ' פינחס פלאי כתב על הפסוק היפה הזה כך: "מילים אלו, המושמעות ככל הנראה כהצהרת כוונות של משה במהלך המשא ומתן הדיפלומטי, גם מבטאות אמת תיאולוגית עמוקה. הן מלמדות אותנו שבשעה שהדברים מגיעים לעבודת השם אין לצפות למצוא נוסחה מן המוכן. עבודת השם אמתית דורשת חיפוש וגילוי מתמידים, תהייה ותעייה מייסרות, התקדמות ונסיגה, החלטות נועזות וחיזוקי אמונה. האמונה אינה גן של ורדים הממתין בקצה הדרך. ואנחנו לא נדע מה נעבוד את השם – עד בואנו שמה".
הסיפור החסידי הבא מסביר למה אין נוסחה מוכנה מבעוד מועד בתחום הרוחני, למה המאמץ הוא תמידי.
רבי אחד שאל חסיד שלו: אם תראה בשבת פתאום ארנק מלא כסף בצד הדרך, מה תעשה? תרים אותו? ענה החסיד: ודאי שלא, אסור להחזיק כסף בשבת. שוטה, נזף בו הרבי, ומיד שאל חסיד שני: מה היית עושה באותו מצב? מרים את הארנק? ענה החסיד השני, אחרי ששמע את הגערה בחברו: ודאי שכן. חוטא, נזף בו הרבי, ושאל חסיד שלישי מה היה עושה. ענה החסיד: אינני יודע. איאבק עם עצמי, ואני מקווה שאקבל את ההחלטה הנכונה. סוף סוף קיבלתי תשובה של ממש, הגיב הרבי. "ואנחנו לא נדע מה נעבוד את ה', עד בואנו שמה".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
המלך בשדה

  מאמר מאת הרב חברון...

הילדים הקבועים

  הרה דוד סתיו על...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם