כנגד ארבעה חוקים

5 seder
 
שילוב נסיבות הביא את אחת הקואליציות היציבות שנראו כאן לאחרונה לטלטלה לא פשוטה. האיזון בין הכוחות המנוגדים הפועלים במערכת הוא מלאכת מחשבת

שניאור שפירא

שבועות עמוסים עוברים על חברי הכנסת שלנו. שבועות ללא שינה, עם נוכחות אינסופית במליאת הכנסת, האזנה לנאומים רלוונטיים יותר או פחות (בדרך כלל פחות), ובסופו של דבר הצבעה על חוקים חושבים יותר או פחות (בדרך כלל פחות). למה כל זה קורה? בשלוש השנים האחרונות פעלה הקואליציה באופן די יעיל וללא חיכוכים רבים. הסיבה לכך היא ההומוגניות הגדולה בין חלקי הקואליציה. בסופו של יום, כחלון הוא בשר מבשרה של מפלגת הליכוד. כאשר מנקים את הקליפות הפופוליסטיות, גם ליברמן לא רחוק הרבה מעמדותיו של ראש הממשלה נתניהו (ליברמן התחיל את דרכו כמנכ"ל משרד ראש הממשלה נתניהו ב-1996). שלא לדבר על נפתלי בנט ואיילת שקד, שהשמועות על חבירתם לליכוד ביום שאחרי נתניהו התחילו עוד בטרם הצטרפותם לבית היהודי. והחרדים - מאז ומעולם הם היו פרגמטיים בכל עניין למעט עניינים ספורים הנוגעים להם. כעת, באופן מקרי, הצטברו להם כמה חוקים שעוסקים בדיוק באותן נקודות שבהן ישנה מחלוקת בתוך מפלגות הקואליציה.

בשלוש השנים האחרונות פעלה הקואליציה באופן די יעיל וללא חיכוכים רבים. בסופו של יום, כחלון הוא בשר מבשרה של מפלגת הליכוד. כאשר מנקים את הקליפות הפופוליסטיות, גם ליברמן לא רחוק הרבה מעמדותיו של ראש הממשלה נתניהו. שלא לדבר על נפתלי בנט ואיילת שקד, שהשמועות על חבירתם לליכוד ביום שאחרי נתניהו התחילו עוד בטרם הצטרפותם לבית היהודי. והחרדים - מאז ומעולם הם היו פרגמטיים בכל עניין.

המשבר הראשון החל בשבוע שעבר בעקבות חוק ההמלצות. בתמצית, החוק קובע שבסיום חקירת משטרה לא יפורסמו המלצות החוקרים, אלא רק לאחר החלטת הפרקליטות. יש בחוק זה היגיון רב, בעיקר משום שלהמלצות המשטרה אין שום תוקף מחייב. רבות מההמלצות הללו נסגרות בלא כלום, ופרסומן מזיק באופן לא מידתי לחשודים. הבעיה בחוק היא שהוא נתפס כחוק פרסונלי המנסה להציל את ראש הממשלה מחקירותיו ובכך לפגוע בשלטון החוק. מפלגת 'כולנו' של משה כחלון, התופסת בממשלה את תפקיד מגִנת הדמוקרטיה, לא יכלה לקבל את החוק הזה במתכונתו המקורית. רק לאחר החרגת ראש הממשלה מהחוק ניאותו רוב חברי 'כולנו' לתמוך בו. האופוזיציה כמובן עשתה מהחוק מטעמים אף שהחלק הנפיץ בחוק - חקירות ראש הממשלה נתניהו - הוחרג ממנו.

הלאה. בשבוע שעבר עלה להצבעה חוק (למעשה מדובר בתיקון לחוק המקורי) שהיה חשוב ביותר לנפתלי בנט ולבית היהודי – 'חוק יסוד ירושלים בירת ישראל'. חוק היסוד הוא הצהרתי בעיקרו ומקבע את מעמדה של ירושלים כבירת ישראל, כמקום מושבם של המוסדות הלאומיים ומונע העברת שטח משטחה של העיר לגורם זר. התיקון החדש של בנט קובע שעל מנת למסר חלק משטח ירושלים יידרש רוב של 80 חברי כנסת, בעוד שעד היום נדרש רוב רגיל. על אף הרף הדמיוני של 80 ח"כים, את החוק אפשר לשנות באמצעות רוב רגיל ולבטל את הסעיף שדורש 80 ח"כים, ולכן הוא חסר משמעות לחלוטין.

המוקש השלישי שעליו עלתה הקואליציה היה עם חוק עונש מוות למחבלים. ליברמן מדבר כבר שנים על החוק הזה, וכעת החליט ללחוץ בכל הכוח להעביר אותו. בדומה לחוק ירושלים, מדובר בחוק הצהרתי בעיקרו, וזאת מכיוון שכבר היום אפשר להוציא להורג מחבלים: חוק השיפוט הצבאי מאפשר זאת. כל שנדרש הוא שהפרקליטות הצבאית תדרוש את העונש הזה, אולם הדבר לא נעשה כמעט מעולם. מי ממונה על הפרקליטות הצבאית? שר הביטחון ליברמן. במקום לעשות הוא בוחר לדבר. החוק עשה בעיקר שם רע לממשלת ישראל בעולם.

והמוקש הרביעי, האחרון, ואולי הנפיץ מכולם שעוד עלול להפיל את הממשלה, הוא חוק המרכולים. אף אחד לא דמיין שנגיע לכאן, וכולם התפללו שאיכשהו הסיפור ייגמר מוקדם יותר, בלי שיצטרכו לדרוך עליו. אבל הנסיבות הובילו לכך שלשר הפנים דרעי לא נותרה בררה. הסיפור הזה מתגלגל כבר כמה שנים ועיקרו הוא השאלה האם לאפשר לבעלי עסקים לפתוח את חנויותיהם בשבת. כידוע, הסטטוס קוו המפורסם אוסר על שינויים בכל ענייני דת ומדינה. לפני כמה שנים קבע בית המשפט שיש לאפשר לעירייה הרוצה בכך לאשר פתיחת עסקים בשבת. החוק קובע ששר הפנים הוא זה שמוסמך לחתום על חוקי העזר העירוניים, ועד היום לא היה מקובל ששר הפנים מתערב לעיריות בחוקי העזר. אולם דרעי לא יכול היה להרשות לעצמו לחתום על פתיחת עסקים בשבת ולכן נאלץ לתקן את החוק ולקבוע שהחלטה אם לחתום על חוקי עזר עירוניים הקשורים בפתיחת עסקים בשבת תהיה בשיקול דעתו הבלעדי של השר. ופה התפוצץ המוקש.

ליברמן לא יכול לפגוע בציבור החילוני שאותו הוא מייצג, הדורש פתיחת עסקים בשבת. דרעי לא יכול לוותר על החוק הזה בשום אופן. מפלגות 'כולנו' והליכוד מפולגות וכך הקואליציה מתקשה להשיג רוב. דרעי כמובן מתפוצץ. הוא הרי תמך בחוק ירושלים של בנט, ובחוק של ליברמן על עונש מוות למחבלים, ובחוק ההמלצות של הליכוד, "ומה אתי?" הוא שואל. ואנחנו במבוי סתום. בשבוע שעבר החוק לא עבר, בין השאר בגלל היעדרותו של ח"כ יהודה גליק בשל פטירת רעייתו. בשעה זו אתם כבר יודעים האם השבוע החוק עבר.

בסופו של יום, נשארנו עם ארבעה חוקים. אחד טוב עם יחסי ציבור רעים (חוק ההמלצות). אחד רע (עונש מוות למחבלים). אחד (ס)תם (חוק ירושלים ברית ישראל). ואחד שאינו יודע מה אתו (חוק המרכולים). וממשלה אחת שמי יודע מה יהיה אִתה.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אדוריים היהודית

  מאמר מאת מרים מימון

הסימן לחוסן הלאומי

  אליהו אוזן, חקלאי ותיק

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם