Print this page

קרטונים

12 abu
 

אשר בו אבו

השעה הייתה שעת לילה מאוחרת, האוויר קפוא, ואין איש ברחוב. רק אני והצפרדע. לא הצפרדע הרגילה של האשפה אלא הצפרדע לאיסוף הקרטונים, מה שנקרא "קרטוניה" או "קרטוניק-ה" תלוי איפה אתה ממוקם על ספקטרום הדוסיות. אני הייתי ממוקם על גדות הצפרדע, גבוה ארבעה מטרים מעל פני הקרקע. הייתי חייב עוד כמה קרטונים, מה לעשות, הדירה שלנו לא תארוז את עצמה, וגם המובילים שהזמנו לא יארזו אותה ללא תוספת תשלום ("בעלבית! צריך טיפ גדול לאיגור! איגור נחתך בעברו מנייר צלוטייפ בעת דיבוק תפקידו בעלבית!").

שפת הצפרדע הייתה עמוסה בקרטונים " פוּשְטים", לא כאלו ששווה לי לטרוח למענם. אני לא אלכלך את רגליי וידיי בשביל קרטון שהעסיק את עצמו באכלוס נרוניות לשבת ואגוז מלך קלוף, הו לא. פניי אל הקרטונים הגדולים באמת. כאלו שיש להם עבר מפואר. שהכילו בתוכם תנור, או לפחות מקרר קטן. אבל אלו, כמו להכעיס, היו במרכז הצפרדע. הסתכלתי אנה ואנה לראות שאין איש, ראיתי חתול מנומר אבל לא אחד כזה שילשין, וצללתי אל תוך הצפרדע.

המשימה הייתה קשה יותר משחשבתי מכיוון שהלילה הקודם היה גשום, וחלק מהקרטונים כבר הפכו לעיסה חומה שהפסיעה על גביהם הייתה סכנת נפשות של ממש, כמו שתיארו לוחמינו בצליחת התעלה ב-77'. צעד אחד לא נכון ואתה שוקע. עשיתי צעד אחד לא נכון ושקעתי. פניי לא יראו וגם אחוריי, כוסיתי טפח וכוסיתי טפחיים וכל מה שנשאר ממני הוא יד ימין שמנסה לקרוא לעזרה. החתול המנומר לא הבין את הקריאה שלי והמשיך ללקק את כפות רגליו בעוד אני הולך ומתבוסס בבוץ הקרטונוני.

ניסיתי להיזכר במה שהגיבורים בסרטי הפעולה אומרים למישהו ששוקע בביצה טובענית. המשפטים שזכרתי היו "הו צ'רלי, תמיד אהבתי אותך", "איפה החבאת את כדורי הגז הרעיל?", ו"כמעט הצלחת לחסל את היטלר, דווקא עכשיו לטבוע בביצה טובענית לעזאזל". כל אלו לא עזרו לי. ואז נזכרתי במשפט – "אל תזוז!". צריך להישאר במקום ולא לזוז! ככל שאתה זז אתה שוקע יותר. מיד הפסקתי לזוז. הריח היה נורא, הצפרדע הזה ספציפית היה הצד האחורי של מטבח עצום של ישיבה תיכונית, ואני זיהיתי היטב מה אכלו צורבא מרבנן אלו הערב (ג'חנון ומשהו ממשפחת השעועיתיים). עברה דקה ועוד דקה, וכבר רבע שעה שאני לא ניצל. מוזר, בסרטים זה תמיד עבד. ואז הבנתי – בסרטים ישנו הגיבור שמושיט יד להוא שטובע, ולי לא היה מי שיושיט לי יד, רק החתול המנומר שניסה אמנם להושיט לי כף אבל רק בגלל שהוא חשב שאני כבר מת ורצה לבצוע לעצמו חתיכה.

פתאום שמעתי צעדים. דמות עלומה התקרבה אל הצפרדע כדי לזרוק פנימה קרטון. זו ההזדמנות שלי להציל את חיי, אך באותו מעשה ממש אני גם דן למוות את כבודי העצמי. פסיק רישא ולא יעשה בושות. לך תסביר למה אתה נמצא בתוך קרטוניה באחת בלילה במקום במיטה באברבנאל. הצעדים התקרבו והדמות נעמדה ממש ליד הצפרדע. חיכיתי כבר לקרטון שיפול עליי. לפתע ראיתי שהקרטון הגדול שהיה מעל ראשי (אכלס בעברו קרבורטור של סוזוקי) מתחיל להתרומם מעלה. האדם לא הגיע על מנת לזרוק קרטון אלא על מנת לקחת קרטון! על גופתי! הקרטון הזה יישאר שלי גם אם זה יהיה הדבר האחרון שאני אעשה באותו לילה. נאחזתי בכוח בסוזוקי ולא נתתי לו לעלות בלעדיי. הדמות המופתעת ניסתה שוב למשוך בכוח רב יותר, אך אני לא ויתרתי. ידעתי שהפעם השלישית תהיה החזקה מכולן. הדמות מבחוץ לקחה נשימה, ספרה עד שלוש והתנפלה על הקרטון כאילו אין שום דבר אחר בעולם ששווה למות למענו. אני אותו דבר מהצד השני. טראח! היא נפלה אל תוך הצפרדע.

"א-הא! הקרבורטור הזה שלי דמות מתועבת!" צעקתי בחדוות ניצחון ממעמקי הקרטוניה.

"מה קורה פה?!" צעקה הדמות. צעקה מוכרת יש לומר. הקול קול יעקב והידיים ידי, רגע. הידיים ידי אשתי, וגם הקול.

אהלן.

"מה נראה לך שאתה עושה אבו?! זרקת אותי לתוך הפח!"

"זה לא פח זה צפרדק-ה" התבלבלתי.

"לא מעניין אותי! מה נעשה עכשיו? אנחנו תקועים פה!"

"שמעי", הצעתי, "אפשר לנסות לזעוק לעזרה". "נראה לך?" היא ענתה, "לך תסביר למה אתה נמצא בתוך קרטוניה באחת בלילה במקום במיטה באברבנאל", היא הסבירה בחכמה. "פשוט נישאר פה לישון. תן לי איזה קרטון לשים עליו את הראש". "הנה יש פה קרטון של מאוורר". "הו לא, אני לא אלכלך את ידיי ורגליי עם איזה קרטון פוּשְט. אני מתעסקת רק עם הקרטונים הגדולים באמת. כאלו שיש להם עבר מפואר. שהכילו בתוכם תנור, או לפחות מקרר קטן. לילה טוב".

לתגובות: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

אולי יעניין אותך גם