ייתנו יקבלו

4 hersh
 

אבינועם הרש

בואו נדבר לרגע על ה'גביע הקדוש' שמניע ומאחד את כולנו - המרוץ אחרי האושר. תינוקות, ילדים, נערים, בוגרים, מבוגרים, זקנים, כולם רודפים אחריו באובססיביות ומנסים לשאוב ממנו כמה שיותר. החיים רצופים מורכבויות, טרדות, אתגרים ומטלות.

לכו תשאלו כל בן אדם ממוצע בגילאי השלושים-עד-חמישים כמה פעמים ביום יוצא לו להרגיש מאושר והוא יסתכל עליכם במבט השמור לאנשים שמתהדרים בתסמונת ירושלים: קוקאים עם קבלות.

אז מה הוא עושה בשביל להיות מאושר? משתדל לקרוא ספר טוב, סוגר דיל לחו"ל עם כל המשפחה, מפנק את עצמו באיזה מאכל מושחת ופעם בשבוע משתדל לצאת עם האישה למסעדה או לסרט טוב. קצת להשתחרר. לברוח. קח פסק זמן, רגע מתוק בחיים. אבל האם המתוק הזה זה גם אושר?

באחד מהמאמרים שפורסמו לאחרונה נדרש לעניין פרופ' יורם יובל, פסיכואנליטיקאי ומומחה בתחום הנוירוביולוגיה של אהבה ורגשות. "יש דבר אחד ורק אחד שעליו מסכימים כל הוגי הדעות הגדולים, כל הפילוסופים וכל הדתות בעולם: הדרך אל האושר לא עוברת דרך ההתמכרות להנאות", אמר יובל. "מי שינסה למקסם עד הקצה את ההנאות שלו בחיים לא יהיה מאושר אף פעם. כשהבנתי שהנאה ואושר הם שני דברים שונים, זה עשה אותי מאושר.

"חברת השפע המערבית משקרת כשהיא לוחשת לנו: 'תקנו את המותג שלנו ותהיו מאושרים'. מדוע? כי יש חוק טבע: הביס הראשון בעוגת שוקולד מדהימה במסעדת יוקרה – טעם גן עדן, חוויה לכל החושים. בביס השמיני כבר בקושי מרגישים מה אוכלים. הסיבה: מנגנוני ההגנה במוח לא בנויים להיות מופעלים לאורך זמן. אנחנו מתרגלים להנאות מהר, ומאבדים את הכיף באותה המהירות. הנאות זה נחמד ומענג אבל הן לא יעשו אותנו מאושרים לאורך זמן. זאת הסיבה שקהלת המלך העשיר והחכם היה אומלל.

"עכשיו זה מדעי, המרכיב העיקרי של אושר הוא משמעות. לא הנאה. ומשמעות באה כשאנחנו מתאמצים למען מי שאנחנו אוהבים, עושים מעשים שאנחנו מאמינים בהם ומקבלים את התודות של אלה שעזרנו להם. בשורה התחתונה, 'טוב להיות טוב' זו לא סתם סיסמה אלא דרך חיים והיא הדרך אל האושר. ומאז שהבנתי את זה, אני משתדל להרגיע עם עוגת השוקולד ומשקיע באנשים שאני אוהב".

*

הדברים של פרופ' יובל התחברו לי למחקר נוירולוגי שפורסם בכתב העת Nature Communications (ודווח על כך ב'ניו יורק טיימס' וב'הארץ'. 26.9.17) ומצא שהתנהגות נדיבה שינתה את הפעילות המוחית באופן שמגביר את רמת האושר, גם אם המעשה הנדיב היה קטן או מדומה.

חוקרים מאוניברסיטת ציריך וממקומות נוספים גייסו 50 גברים ונשים ונתנו להם 25 פרנק שווייצרי (כ-25 דולר) פעם בשבוע במשך חודש.

מחציתם התבקשו לבזבז את הסכום הזה על עצמם, ומחציתם קיבלו הוראה לבחור בכל שבוע אדם אחד ולהוציא עליו את הכסף, למשל להזמין אותו לארוחת ערב. במילים אחרות, קבוצה אחת (הניסוי) נתבקשה להיות נדיבה, והשנייה (הביקורת) נתבקשה להיות אנוכית.

התוצאות אישרו את השערתם. קבוצת הניסוי אכן נהגה כך במשימה - החלטותיה היו נדיבות יותר והיא הסכימה יותר לתרחישים שנכרכו בעלות אישית – וגם דיווחה על יותר אושר בשלב הזה ביחס לתחילת הניסוי ולקבוצת הביקורת. בנוסף, בסריקת ה-fMRI נצפתה אצל נבדקי הניסוי פעילות מוגברת בחיבור שבין האונה הרקתית לאונה הקודקודית Temporo-parietal Junction)) – אזור מוחי הקשור לאלטרואיזם (זולתנות) – ביחס לנבדקי הביקורת. החלק הזה במוחם גם יצר יותר קשרים עם הסטריאטום הגחוני (Ventral Striatum) - אזור מוחי שבין היתר אחראי לתחושת גמול. כלומר אצל נבדקי קבוצת הניסוי נוצרה קישוריות תפקודית גדולה יותר בין שני האזורים הללו - האופן שבו אזורים נפרדים במוח פועלים בתיאום ובסנכרון זה עם זה. החוקרים מציינים כי יחסי הגומלין בין אזורי המוח הללו מבטאים את הקשר העצבי שקיים בין מחויבות לנדיבות ולאושר.

למעשה, ההתחייבות להתנהג בנדיבות גרמה לאנשים לתת עוד יותר. כפי הנראה קיימות מגמות סמויות בתהליך הזה, אומר ד"ר תורסטן קאהנט, אחד מעורכי. לדבריו, גם אבות אבותינו לא היו חולקים את מזונם ועבודתם אלה עם אלה אם לא היו מקבלים גמול כלשהו, כולל הגמול האדיר, המופשט – האושר (שם).

*

אז אם גם לכם נמאס לרדוף אחרי האושר ולשפוך עליו כל כך הרבה כסף, בתקווה שההנאה היקרה הבאה תשיג לכם אותו, חשבו מסלול מחדש ותתחילו להקשיב למחקרים המדעיים האחרונים שבעצם מסכמים כבר את המשפט הידוע של חז"ל "יותר ממה שבעל הבית עושה עם העני, העני עושה עם בעל הבית" (מדרש רבה ויקרא רבה ל"ד, י).

או במילים אחרות: רוצים לגעת באושר? עזבו אתכם דילים ללונדון, לפריז ולאיים הקריביים. תתנדבו, תעניקו ותגלו את החיים שמתחילים אחרי שאתם נותנים לאחרים.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
למשוך שערה מכוס חלב

  מאמר מאת הרב חגי...

חייל של הרב

  דוד שמחון כותב על...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם