חינוך לנשיות

m 6 feminizem women

 

בעולם של טשטוש מגדרי, אפשר להודות שיש שוני בין המינים ולחנך לנשיות אמתית שאינה נכנעת לגבריות * התפקיד הזה מוטל קודם כול על הסגל החינוכי שמלווה את הבנות כל השנה, כולל ראש האולפנה – ולשם כך היא צריכה להיות מהמין הנכון

הרבנית ד"ר לאה ויזל

מדוע עולה צורך בחינוך לנשיות, מהי "נשיות" ומה אפשר לתרום לתלמידות צעירות ולתהליך עיצוב זהותן הנשית?

"חינוך ל" הוא תמיד אתגר, ואף פעם לא תהיה תשובה ממצה ומדויקת. אסתפק בהצעת כיוונים ורעיונות כלליים. התשובה נשענת על שלושה יסודות: מודעות לצורך, דיון פתוח ודוגמה אישית.

מודעות לצורך: יטען הטוען שכל הדיון מיותר, שכן האימהות והסבתות שלנו לא למדו והדברים התרחשו באופן טבעי ועבדו לגמרי לא רע. כל זה נכון היה בימים עברו, כשהעולם היה ברור, כאשר חלוקת התפקידים בין המינים הייתה ברורה, וכשמקור הידע היה בית ההורים ולא מידע חיצוני לא מבוקר.

דברים השתנו, ובגדול - טוב שכך. היום, יותר מאי פעם, ניתן מקום מרכזי לבחירה חופשית של כל אחד ואחת, קשת ההזדמנויות והאפשרויות הפתוחות לנשים ולגברים רחבה מאוד וזו ברכה גדולה. כאנשי אמונה אנחנו מזהים את יד ההשגחה בתהליכים כלל-עולמיים גדולים כגון אלו ואף מצטרפים באופן פעיל למהלך של קידום נשים.

האם יש תכונות שהן נשיות? מהם מדדי הצלחה נשיים? יש לדון ביחס לגוף, הקשבה לו, יחס לערכי משפחה ואימהות לצד תרומה לעולם הכללי והתפתחות אישית בהקשרים מגוונים. בדיון זה אפשר להשתמש בתיאוריות מהפמיניזם התרבותי הקורא לשינוי חברתי כולל במעמד הנשים מתוך הכרה בכך שקיים שוני בין המינים

יחד עם זאת, יש סיגים בתהליך הכללי של השינוי במעמד האישה. תפיסות פמיניסטיות, בעיקר הרדיקליות שבהן, נשענות על הנחות יסוד בעייתיות המקעקעות באופן כללי קיומה של זהות מוכתבת מראש.

כדי שהמחנכים יהיו מתווכים טובים לתלמידותיהם בעולם מבלבל, התנאי הראשון הוא שיהיה להם בסיס ידע משמעותי והכרה של תנועות העומק הקיימות בתפיסה הפוסט-מודרנית הרווחת. הדבר חיוני להבנת האטמוספירה שבה צומחות התלמידות הצעירות. הבסיס הראשון שאין לדלג עליו הוא הכרת הצורך, ומתוך כך אפשר לעבור לשלב של שיח פתוח ומשתף עם התלמידות.

דיון פתוח: כאן נדרשת פתיחות והעזה. לא לפחד מלהעלות שאלות ולדבר עליהן, גם אם לא לכל שאלה יש תשובה מוכנה מראש.

יש לערוך שיח מתמשך בשאלה מהי נשיות. האם יש תכונות שהן נשיות? מה זה אומר? מהם מדדי הצלחה נשיים? יש לדון ביחס לגוף, הקשבה לו, יחס לערכי משפחה ואימהות לצד תרומה לעולם הכללי והתפתחות אישית בהקשרים מגוונים. בדיון זה אפשר להשתמש בתיאוריות מהפמיניזם התרבותי הקורא לשינוי חברתי כולל במעמד הנשים מתוך הכרה בכך שקיים שוני בין המינים. על פי תיאוריות אלו יש לתת משקל רב בחברה הכללית לתפיסות נשיות המעריכות טיפול באחר, דאגה לשלמות המשפחה, אימהות ועוד.

 קצרה היריעה ולא מאפשרת דיון מעמיק בנושא החשוב הזה. זה צריך להיות שיח מתמשך המשתף באופן כן את התלמידות. ויודגש: יש להיזהר מהכתבת סטריאוטיפים והסקת מסקנות חד-משמעיות וגורפות. יש לזכור שהאדם הוא יצור מורכב וקיימת שונות מובנית בין נשים שונות. לצד הזהירות, אפשר לפתח שיח סביב נשיות כמַהות פנימית, עדינות, גמישות, ראייה ייחודית ועוד.

דוגמה אישית: כמו בכל סוגיה חינוכית, גם כאן תרומתן של הרצאות, טובות ככל שתהיינה, היא זניחה לעומת הדוגמה האישית והיישום של הדברים. לכן, מי שנכון שתתווך נושאים רגישים ומשמעותיים של זהות פנימית אישית - היא המחנכת המלווה את התלמידה לאורך כל השנה. אין די בהבאת מרצים אורחים מומחים בתחומם.

הדבר מחייב שימת דגש על נושא זה של תהליכי גיבוש זהות וזהות נשית בעולם משתנה כבר בשלבי הכשרת המורים, בהשתלמויות מורות ובסדר יום בית ספרי. בהתייחסות אחת, אגבית, המורה יכולה לבנות ולהרוס עולמות שלמים. תגובה לא נכונה, מבוכה שלא במקומה, התפעלות מהישגים "גבריים" בלבד, חוסר הכרה בתרומה ייחודית נשית במרחב הציבורי, העלאה על נס של דמויות נשיות ש"הצליחו" בחיים בלי החשבת ממדי החיים הביתיים, התייחסות שגויה למראה חיצוני ולצניעות הלבוש - בהכרח ישפיעו.

כמובן שמעל הכול, המקור המלמד ביותר הוא אישיות המחנכת שתשמש מודל לחיקוי. לכן, ברמה הפרקטית יש לשאוף שהדמויות החינוכיות המשמעותיות, כולל ראשי האולפנות, תהיינה נשים.

הרבנית ד"ר לאה ויזל היא דיקן הסטודנטיות ומיוזמות הקמת המרכז ללימודי משפחה במכללת אורות ישראל

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תכלה שנה וברכותיה

  מאמר לראש השנה מאת...

לתת לכולם להיות שותפים

  מאמר לראש השנה מאת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם