סולידריות טבעית

4 dagan

יוסי דגן

במהלך השבועיים האחרונים השיח הציבורי והתקשורתי בישראל מתרכז בגורלם של אלפי הישראלים העובדים בתאגיד התרופות 'טבע'. שידורים ישירים מפתח המפעלים בקריית שמונה, בכפר סבא, בפתח תקווה, באשדוד, בנאות חובב ובירושלים. ראיונות עם יושבי ראש הוועדים במפעלים, עם עובדים שחוששים שחרב הפיטורים תונף עליהם וחוששים לגורלם, והררי מילים של פרשנות על הקריסה של החברה שעד לא מזמן הייתה מקור גאווה לכל ישראלי.

'טבע', שנחשבה במשך שנים "מניית העם", היא לא עוד חברה פרטית שסוגרת את שעריה. 'טבע' היא סמל ישראלי וכך יש להתייחס לסוגיית הפיטורין שמנהליה מבקשים להוביל. מעמדה הייחודי של החברה הוא זה שנתן לממשלות ישראל את הקרדיט הציבורי להעניק לה הטבות מס בשווי של יותר מ-20 מיליארד שקל.

הפיטורין ב'טבע' צפויים לפגוע בכל שכבה ומגזר בישראל: יותר מ-1,700 עובדים שיפוטרו באופן ישיר ועוד מאות שהמפעל שבו הם עובדים יימכר לגורם עסקי חדש שלא ברורה המחויבות שלו לעובדים או למדינת ישראל. אם ננתח את שרשור הפגיעה שתיגרם למשק הישראלי ניווכח כולנו שאלפי בתי אב בישראל צפויים לשלם מחיר כבד בגלל הכישלון הניהולי של הנהלות 'טבע' והדירקטוריונים של החברה.

בשעה קשה כזו, מה שמצופה מהנהגה ומקהילה מאוחדת שפועלת יחד להשגת מטרות, הוא להיות שותפים למאבק של עובדי 'טבע' ולתת כתף לנתניהו ולממשלתו מול הנהלת החברה.

שוחחתי במהלך השבוע האחרון עם כמה וכמה עובדי 'טבע' המתגוררים ביישובי המועצה האזורית שומרון, הבנתי את התמונה בשיחות עם יושב ראש הסתדרות העובדים הלאומית יואב שמחי ועם יושב ראש הוועד במפעל הטבליות בירושלים איציק בן-סימון. לאחר השיחות הללו הכאב על עובדים שעומדים לאבד את מקור פרנסתם פשוט שטף אותי.

כציבור דתי-לאומי, השותף להנהגת המדינה, אחריותנו לפעול בסולידריות מלאה ותקיפה על מנת למנוע את פיטורי העובדים הישראלים מהחברה. מוטלת עלינו אחריות להיות שותפים למאבק נגד סגירת המפעלים; אין תוקף לפעילות של 'טבע' בישראל אם המפעלים בירושלים ייסגרו והעובדים בהם יפוטרו.

אחריות ומנהיגות מובילות לסולידריות. ההתיישבות בשומרון חייבת בימים אלו לעמוד לצד עובדי 'טבע' ולהוכיח להם שכולנו עם אחד – לא כסיסמה אלא כתפיסת חיים והבנה של המטען שמקבלים ליד כשרוצים להנהיג ציבור. אנחנו צריכים להתייצב באופן מלא לצד עובדי 'טבע' בכל הארץ ולהבטיח שלא תהיה פגיעה בעובדים הישראלים של החברה.

המאבק למניעת הפיטורין ב'טבע' צריך להפוך למאבק מכונן שלו שותף מאבק של כל עם ישראל. זהו מאבק שחייב להיות צבוע בסולידריות טבעית ובסיסית שבמסגרתו כל מי שאכפת לו צריך לחזק ולהשמיע קול.

*הכותב הוא ראש המועצה האזורית שומרון

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם