הנרות מלמדים

15 sivan

 

סיון רהב מאיר

1. משפט חסידי מפורסם קובע: "צריך להקשיב למה שהנרות מספרים לנו". הנה קצת מה שהרבי מלובביץ' למד מההלכות והמנהגים של חנוכה, עקרונות חינוכיים חשובים לכל השנה כולה:

1. חשיבות המסורת - בניגוד לחגים רבים אחרים, חנוכה בכלל לא כתוב בתורה. אין פסוקים מפורשים לגביו, וחכמינו לאורך הדורות קבעו איך לחגוג אותו. לכן הוא מלמד אותנו על החשיבות של המסורת, של חז"ל, של התורה שבעל פה.

2. להיערך לחושך - מדליקים נרות דווקא כשהחושך יורד. לאורך דורות אנחנו לא מתרשמים מהחושך אלא אדרבא, יודעים שיש תקופות חשוכות, ואז מתאמצים ומאירים.

3. להאיר את הרחוב - ההלכה המקורית היא לא להדליק בתוך הבית אלא כלפי חוץ. כלומר, האדם לא רק יוצר אור אצלו בפנים אלא משקיע בהשתדלות להאיר את החוץ, את הרחוב.

4. להוסיף אור - שיטת ההדלקה מכונה "מוסיף והולך" - בכל יום מוסיפים עוד נר. לא משנה כמה עשית אתמול, עליך להתקדם ולעשות היום קצת יותר.

5. קביעות בחיים - הנרות מונחים במקום אחד ואסור להזיז אותם ממקומם. יהודי שעוסק בהארת הסביבה צריך לדעת שהמשימה הזו קבועה ויציבה בנפשו, היא חלק מסדר חייו התמידי, ועליו לשים לב שלא יבלבלו ויזיזו אותו.

6. אור עצמי - הנרות צריכים להמשיך לדלוק בכוחות עצמם אחרי שאנחנו הדלקנו אותם. כשמחנכים ומשפיעים על האחר צריך לוודא שזה יהיה משמעותי, שהוא ימשיך להאיר אחר כך בעצמו לאורך זמן.

2. מהו החסד הכי גדול? השבוע - כ"ג בכסלו - לפני ארבע שנים נפטרה הרבנית ברכה קאפח, כלת פרס ישראל למפעל חיים. היא הפעילה אינספור מיזמי התנדבות ותמכה במעוטי יכולת, ביתומים, בחיילים, במשפחות ברוכות ילדים, בנוער במצוקה ועוד ועוד. בימים אלה סיפרה לי נכדתה, עינת קאפח, את הסיפור היפה הבא, שמסביר את תמצית משנתה: "בין כל מעשי העזרה שלה, סבתא נהגה לחלק אוכל לנזקקים בכל יום שישי בבוקר. היא הייתה מחלקת מזון ארוז כמו אורז, קפה, סוכר, שמן, יין ועוד, שאת חלקו הייתה מקבלת כתרומה מצרכניות. אבל היו אנשים מבוגרים ובודדים שלא היו יכולים לבשל לעצמם, או כאלו שאין להם גז, אז מה הם יעשו עם אורז ארוז? לכן סבתא דאגה לקבל בכל יום חמישי בערב מאולם אירועים אוכל מבושל שנשאר מאירוע, ושהאורחים לא נגעו בו. בכל יום חמישי בלילה היה מגיע אליה בעל האולם עם כ-100 מנות של אוכל מעולה וטעים. את הקופסאות, שהיו ממלאות לה את המקרר לגמרי, היא הייתה מחלקת בשישי בבוקר. בלילה אחד בחצות היא חיכתה וחיכתה והוא לא הגיע. בשתיים לפנות בוקר היא התחילה לדאוג: מה אני אתן לאנשים שמחכים? בשלוש לפנות בוקר נשמעה דפיקה בדלת, המנהל עמד שם עם האוכל: 'אני מתנצל על השעה, הרבנית, אבל האורחים אכלו הפעם את כל האוכל. ידעתי שאת מחכה אז נשארתי עם הצוות ובישלנו מחדש את כל המנות שאת צריכה'. הסיפור הזה מרגש אותי במיוחד, כי הוא מראה איך סבתא דאגה לתת לאנשים את ההרגשה שהמצווה היא שלהם ולא שלה, שהם שותפים, שלא כדאי להחמיץ. הסיפור הזה מראה איך חסד יוצר חסד".

3. הרב אהרן יהודה לייב שטיינמן זצ"ל. 104 שנים רצופות של תורה וחסד הסתיימו השבוע, עם פטירתו, בערב נר ראשון של חנוכה. הנה כמה דברים שהרב אמר בשנים האחרונות על החג הזה:

• "אם רק נרצה ללמוד מחנוכה – יש המון מה ללמוד. בדרך כלל אנשים לא מתבוננים כי הם עסוקים. קצת שרים, קצת אוכלים משהו מיוחד, אבל צריך להסתכל על מה שהחג מלמד אותנו: על כוחם של היחידים, על כוחה של האמונה".

• "חנוכה הוא חג של פרסום הנס. כשאדם שמח, באופן טבעי, הוא רוצה לשתף אנשים נוספים בשמחתו. כשיש לאדם חתונה, והוא עצמו מקור השמחה, הוא מזמין אחרים. כך בחנוכה אנחנו רוצים לפרסם את הנס, לשתף אחרים".

• "לפעמים מקיימים מצוות ולא מרגישים כלום, לא חשים חיות. חנוכה הוא חג של תודה. אנחנו מפרטים את הנסים ומודים על כל דבר, כדי שנלמד תמיד להודות, לשים לב לכל פרט בחיים, לכל חסד, כדי שהדברים לא יעברו עלינו בלי להרגיש".

בחדשות שמענו הרבה על פקקים ורחובות חסומים בגלל ההלוויה ההמונית, או על ההשלכות הפוליטיות של הפטירה בתוך הציבור החרדי. אבל עיקר משנתו של הרב שטיינמן הייתה ללמוד וללמד. שמעתי ברדיו שביום ראשון לפנות בוקר, כשהרב עוד היה בהכרה, הנכד שלו ישב ליד מיטתו והקריא באוזניו את מה שמכונה "שניים מקרא ואחד תרגום", כלומר – את החלק היומי שלומדים בפרשת השבוע. חשבתי על התמונה הזו: אדם בן 104, שמכיר את הסיפור הזה יותר ממאה שנה, שומע שוב, זמן קצר לפני פטירתו, כצלילים אחרונים שישמע בעולם הזה – את פסוקי התורה.

איור: נעמה להב

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם