שתי הצגות, שני מחוזות

 

נעמה דקל

 ב'בולדוזר' אנחנו חוזרים לשעת השי"ן של תכנית ההתנקות אותה אנו חווים דרך עיניים מגוונות של משפחה עקורה, ומאחורי הקלעים של נאום שרון * ולמרות הרדידות שבשיח על אימוץ המופיע ב'ארבע אבות', יש סיבה שהורים למתבגרים צריכים לראות את ההצגה הזו, ביחד איתם.


בולדוזר


עשור לגירוש מגוש קטיף, או לתכנית ההתנתקות - תלוי את מי תשאלו - ומתברר שעדיין יש כל כך הרבה מה לספר, לחשוב לעורר.
בהצגה החדשה 'בולדוזר' החליט תיאטרון אספקלריא לפתוח את הפצע המגליד לאטו, ולבחון מחדש מי אנחנו, מי היינו אז, ואיפה אנו נמצאים היום. ה"אנחנו" בשאלה הזו הוא רבדים שונים בעם, ויותר מזה - רגעים שונים באישיות של כל אחד מאתנו.
אז ישנו סיפור המסגרת בהצגה, סיפור כללי על שעת השי"ן - זמן חלוקת צווי הפינוי. הסיפור מסופר בשני מישורים, האחד בגוש קטיף - איציק אלון (דני שטג) הוא חקלאי המתגורר בגוש קטיף, אשתו נהרגה בפיגוע וקבורה שם. הבן צבי יהודה (יובל שוורצמן) הוא חוזר בשאלה תל אביבי. מגיע כדי להיפרד, חשוב לו לקחת כמה דברים של אמא, לא להשאיר מאחור. הוא מנסה לארוז, האב בינתיים מאמין וזורע.


בעולם המקביל - אולפן טלוויזיה, רגעים לפני נאומו המכריע של אריאל שרון, לקראת חלוקת צווי הפינוי, נפגשים שם ראובן אדלר (אביתר לזר), יועץ התקשורת של שרון, וגם גלעד שרון (יאיר להמן) הבן.


כל אחד מהצדדים מנסה להניע לקראת מהלך. בבית של איציק אלון מתגלה האמונה, האופוריה שלה, יחד עם התסכול מפני המציאות הקרבה, הקשה והמשפילה. באולפן הטלוויזיה יש אנרגיות חזקות של ניצחון, ניצחון על דעת הקהל. ההצלחה של התדמית שתפרו במיוחד לשרון והמהלך המוצלח של הקמפיין האדיר הזה.
התפאורה בכל אחד מעולמות הסיפור היא אחת - ספרייה גדולה וכמה קירות, פעם זהו הסלון הביתי בבית משפחת אלון, לרגע נארז לארגזים ולרגע יציב ואיתן. ובסצנה המקבילה, זוהי תפאורת משרד ראש הממשלה, שבה מתחבטים בשאלות כמה דגלים יהיו שם ואיזו תמונה של אריק לתלות על הקיר, אולי בעצם עדיף את תמונות הנכדים - כדי שהוא יצטייר כסבא טוב.
עד כאן לא נגענו בסיפור האמתי, סיפורי משפחות שנעקרו מגוש קטיף יש רבים וקשים יותר במציאות, כך שסיפור על הבמה עלול לצאת כמעט נלעג. על מעללי שרון והפכפכותו אפשר לקיים דיונים שלמים. הסיפור האמתי הוא האנשים האפורים, אותן דמויות של אנשים שלא התנגדו, אולי גם לא היו בעד, אבל לא הפריע להם להסתכל מהצד או להיות שותפים במעגלים רחוקים.
שלושה פועלי במה שמעצבים את האולפן הטלוויזיוני ניצבים מול שלושת החיילים שבאו לפנות את איציק מביתו. והם, אנשי המעגל השלישי, נמצאים ולא נמצאים; הם לאו דווקא מזדהים עם המשימה או מתנגדים לה, הם פשוט אדישים. הם כלואים בתוך עולם המציאות שלהם, האישית, שהם לא מרימים ראש לדון במה שקורה בה.
שלושת פועלי הבמה היו יכולים להיות מתנגדים בבירור, אבל יש כאן עבודה שווה, הרבה כסף, אפילו תעריף שבת - והם נשאבים. לא כי הם מסונוורים מהכסף, אלא כי הם לא רואים בכלל את השותפות שלהם!
מה נותן כוח לבולדוזר הענק הזה של ההרס לשעוט קדימה? מה גורם לרגבי העפר לפנות לו את הדרך ולהירמס תחת הגלגלים? איפה זה אצלנו - היכולת שלנו, של האדם הפשוט, לנתק בין מה שקורה כאן במציאות סביבנו לבין השייכות שלנו לזה?
החיים במדינה המצולקת שלנו הם קשים, על מנת לשמור על שפיות אנחנו הופכים לקהים. קשה פה, עמוס פה, מבחינה ביטחונית - מי באמת עוצר לחשוב על הפיגוע של אתמול כשיש פיגוע חדש היום. מבחינה חברתית - עד כמה אפליות על סמך רקע שונה מטרידות את מנוחתנו ביומיום. מבחינה אמונית - כשמקבלים עוד הודעת וואטסאפ על תפילה נורא דחופה, כמה פעמים עצרנו להתפלל וכמה פעמים סתם העברנו הלאה לחמש קבוצות בלי לשבור. אנחנו שבויים ברגילות - כדי לשמור על שפיות. כבד על עפעפינו העולם, כי אם היינו רואים הכול כל הזמן - היינו משתגעים.
אז מתי מגיעים הרגעים שבהם אנחנו מוכנים להיכנס פנימה, לא לשחק את תפקיד העומדים מן הצד? מה מצליח לעורר אותנו מהקיפאון המדומה הזה, או מה ממול מסנוור אותנו כך שלא נוכל לראות דבר? איפה האיזון האישי של כל אחד מאתנו מול שני הצדדים? כנראה שזו שאלת חיים.

ההופעה קרובה של 'בולדוזר' בסוזן דלל – רח' יחיאלי 5, תל-אביב–יפו, במוצ"ש זו, כ' בשבט (30.1) בשעה 21:00.
מכירת כרטיסים: 03-5105656.
ליד:
שלושה פועלי במה שמעצבים את האולפן הטלוויזיוני ניצבים מול שלושת החיילים שבאו לפנות את איציק מביתו. והם, אנשי המעגל השלישי, לאו דווקא מזדהים עם המשימה או מתנגדים לה, הם פשוט אדישים. כלואים בתוך עולם המציאות שלהם.

ארבעה אבות


"סוס מנצח לא מחליפים" - מכירים את זה? כנראה לא תמיד.


לתיאטרון אספקלריא יש הצגה מצוינת בשם 'אי זוגי'. היא מתרחשת בחדר טיפולים גברי שבו מטפל ושלושה מטופלים עוסקים בנושא זוגיות, ותוך כדי הטיפול מתגלה גם המטפל עצמו כמי שעובר התמודדות. זוהי הצגה בגבול שבין מצחיק למרגש. הרעיון למחזר את ההצלחה נשמע הכי טוב, אבל לדעתי, הפעם זה לא הלך.
'ארבעה אבות' היא הצגה על סדנה קבוצתית להורים - שלושה אבות ומטפל. הם כבר מכירים מפעם, וזה נחמד; גדעון הוא איש עסקים מוצלח שמתמודד עם בתו המתבגרת נופר, שעסוקה בענייניה ולא מספיק אקטיבית לדעתו. מפונקת; יואב - שאימץ ילד בגיל 5, נסים, ועכשיו הוא מתבגר, והפך לעוקצני ומסתגר; ומולם אלעד - האב המושלם: דוס חננה עם שישה ילדים בשמות בסגנון אהוביה-נחליאל וזכה–תמה, ונראה כאילו הכול טוב שם... קצת ורוד מדי. גם ליועד המטפל יש התמודדות עם הבן המתבגר שלו, שנעלם מהבית כבר כמה ימים.
אני חייבת להגיד שאם הייתי אמא מאמצת, נראה לי שאחרי כמה משפטים הייתי יוצאת בהפגנתיות מהאולם. יש כזה דבר אימוץ, יש זוגות שזו הדרך שלהם להביא ילדים לעולם, וזה לא ממש עניין להתבדח עליו, ובטח שלא בכזו שטחיות. זה יכול היה להיות מצחיק, אבל לא בסגנון הרדוד הזה.
הצגת ההמשך הזו נשענת מדי על זו שקדמה לה; אם כבר אותו קונספט, למה לא להישאר עם אותם שחקנים בדיוק או להישאר לפחות נאמנים לאופי המקורי של הדמויות? אם הבן הסורר של יועד המטפל, שברח מהבית, כבר מגיע לבמה, למה הוא לא חוזר? למה רק להשאיר לנו מהמפגש אתו איזה הפי-אנד מיובא משומקום?
בכל זאת, נראה לי שהורים לילדים מתבגרים ימצאו עניין בהצגה הזו. הדמות של הנער/ה ששקועים באייפון, מסתגרים בחדר מכל העולם, ועונים רק ב"כ" אפילו בלי לסיים את המילה "כן", היה מציאותי ועוקץ ביותר. השילוב המנצח הוא צפייה של הורים ובני הנוער שלהם, יחד. כל אחד מהם רואה את עצמו קצת אחרת, מהצד, וגם את השני בעיניים שונות. וזה כבר מביא לחיבורים ומחשבות משותפות על הקשר הנצחי בין הורים לילדים, למרות כל הפערים.

ההצגה תעלה ב יום ראשון כ"א בשבט (31.1) באחוזת אתרוג. בכ"ד בשבט (3.2) באולפנת צביה בכוכב יעקב, ובל' בשבט (9.2) באולפנת להבה בקדומים. אפשר להזמין כרטיסים דרך אתר התיאטרון: http://www.aspaklaria.org

תמונה: יח"צ

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תכלה שנה וברכותיה

  מאמר לראש השנה מאת...

לתת לכולם להיות שותפים

  מאמר לראש השנה מאת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם