המשפט של המחר

3 mishpat

 

כיצד תיראה מערכת המשפט בעתיד – ההחלטה בידיים של הציבור
עיון בתולדותיה של מערכת המשפט במדינת ישראל מלמד שאת המקום שלה היא תפסה לא באמצעות כפיית החוק אלא הרבה לפני כן – בעזרת אמון הציבור עוד כשהחוק היה בידי הטורקים והבריטים. החוק הישראלי בירך בעיקר על המוגמר * כיום, לצד הוויכוח הציבורי הנוקב סביב האמון במערכת, מתפתחת אלטרנטיבה משפטית עם תפיסה כלל-עולמית וחיבור הדוק למשפט העברי המקורי – גם בתוכן מקצועי ולא פחות ברמת השירות ודילול הסחבת * תהליך נכון של בניית אמון יכול ליצור כאן מהפכה

הרב יאיר קרטמן, תורת המדינה, ישיבת בית אורות

בי' בכסלו תר"פ (1.12.1919) נחנך בירושלים "בית משפט השלום העברי בירושלים". למרות המונח "עברי" בשמו, בית המשפט לא הושתת על משפט התורה. התפשטותה של מערכת המשפט החילונית הייתה בגדר חידוש, שכן היא התבססה בעיקר על אמון ציבורי ולא על מחויבות חוקית. ערב מלחמת העולם הראשונה שלטו בארץ ישראל המשפט הטורקי, משפט הקונסולים ובתי הדין הרבניים.

ד"ר ארתור רופין, נציג התנועה הציונית ביפו, הגה את הרעיון ליצירת מוסד משפטי עברי. למרות הרצון למשפט לאומי, לא פנתה התנועה הציונית לבתי הדין הרבניים. ביקורת על סדרי הדין ועל היעדר אפשרות הערעור היו שיקוליה המבניים להקמת מערכת עצמאית, אולם הנימוק המהותי היה "וגם הקהל העברי סיגל לעצמו, מרוב הֶרגל, את ההשקפות המשפטיות של חוקי אירופה, והשקפות המשפט העברי היו לזרות לו". את הדברים האלו כתב מרדכי בן הלל הכהן, נשיא בית המשפט וממייסדי תל אביב.הרב קוק, שהסתייג מהמערכת המשפטית החדשה, כתב: "כל בריחה מדיני ישראל בארץ ישראל... תזכירני תמיד את הבאתו של הדיין פומפיוס בשערי בת ציון, ע"י שני בעלי הדינים הורקנוס ואריסטובלוס... מרה עלינו לצעוק על השפלות והעבדות הטמונה באותו הרגש של הבוז למשפט ישראל בארץ ישראל".

אבדן האמון מייצר הזדמנות גדולה למשפט התורה. כפי שהיה בעבר, התפשטותה של מערכת משפטית אינה תלויה בהכרח בחקיקה. גם לפני השלמת תהליכי החקיקה ליצירת מרחב שיפוטי יהודי, אפשר לבסס אותו ולקדמו

מלחמת העולם הראשונה האטה את קידומו של המפעל המשפטי, אולם עם כיבוש הארץ בידי האנגלים חודשו המאמצים. ההתפתחות קיבלה תנופה בתל אביב ובמושבות החדשות, אולם לירושלים, שחייה הציבוריים נוהלו ברובם בידי אנשים יראי שמים, לא הגיעה. "הרבנים והבד"ץ בעיר הקודש יכולים להיות שלווים ושקטים, אין איש נוגע בהם ובמוסדותיהם... זאת היא קהילה יהודית גדולה גלותית", כותב מרדכי בן הלל. למרות דברי ההרגעה, ההנהגה החילונית חתרה בכל כוחה לבסס את מעמדה בירושלים. עם קביעת מקום מגוריו של הרב קוק בירושלים פעל הרב קוק נמרצות לביטול ההחלטה על הקמת בית משפט השלום העברי בירושלים. הוא פנה לראשי ההסתדרות הציונית ולכל הגורמים הציבוריים, ודרש בתוקף להימנע מצעד כזה. אולם מאמציו לא נשאו פרי.

"בית משפט השלום העברי" היה למעשה הבסיס להקמת מערכת המשפט של מדינת ישראל. הצלחתו נבעה מרצון חופשי: "אין בזה כפייה ואונס... הכוח המוסרי של המשפט והתועלת הציבורית היוצאת ממוסד כזה לקהל, הם המכריחים להישמע לפסקי הדין שלנו... היסוד של המשפט שלנו הוא היושר והסברה הנכונה", כתב נשיא בית משפט השלום, מרדכי בן הלל הכהן. המוטיבציה הלאומית הייתה הגורם המדרבן, היושר והתועלת הציבורית היו הגורם להצלחה.

המוסד שהחל עם יומרה למשפט בעל מטען לאומי, יושר ותועלת ציבורית, קיבל כיום צביון אחר. המונח מדינה יהודית הפך למונח מופשט בלבד במערכת המשפט. התרבות הלאומית לא באה לידי ביטוי בפסקי הדין. הזיהוי של הרב קוק היה מדויק. אולם השינוי התרחב גם למדדי היושר והתועלת. היושר והמוסר הטבעי של העם היהודי אינם הגורם המנחה את מערכת המשפט. אלאור אזריה, הרס בתים ללא תועלת, שינוי מבנה המשפחה, מניעת גירוש מהגרי עבודה - הם רק דוגמאות. חוסר היושר הזה בא לידי ביטוי בצניחה באמון הציבור במערכת המשפט. גם במדדי היעילות יש דשדוש מערכתי. פסקי דין מתמשכים, עינויי דין, פסיקה מעורפלת ולא קריאה, כל אלה מבססים הכרה בחוסר יעילותה של המערכת.

אבדן האמון מייצר הזדמנות גדולה למשפט התורה. כפי שהיה בעבר, התפשטותה של מערכת משפטית אינה תלויה בהכרח בחקיקה. גם לפני השלמת תהליכי החקיקה ליצירת מרחב שיפוטי יהודי, אפשר לבסס אותו ולקדמו. מערכות המשפט היהודיות צריכות להיות יעילות וזמינות, רלוונטיות וערכיות, כאשר סדרי הדין נשמרים בהן והמוסר הטבעי והיושר היהודי הם נר לרגלן. המערכות כבר קיימות, היכולת להפוך אותן למערכות משפט משמעותיות ורחבות עוברת דרך ההכרה המוסרית והאמון הציבורי בהן.

 

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
מסילות התשובה

  מאמר מאת הרב המקובל...

היתר פשוט

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם