Print this page

חידושו של הרב רוזן

6 rozen harel

מהו חידושו של הרב רוזן בעולם ההלכה והטכנולוגיה?

הרב יוסף צבי רימון

אין אדם בעולמנו שלא נועד להוסיף דבר לעולם; אילולי הוסיף – לא היה מגיע לעולם. ואולם התוספת של רבים איננה מורגשת בצורה רחבה. על הרב רוזן ז"ל אפשר לומר בבירור: אילולי הופעתו בעולם היה העולם היהודי חסר! הרב רוזן הביא חידושים רבים לעולם, במיוחד לעולם ההלכה והטכנולוגיה. הוא יצר יצירה חשובה שיש לה השפעה מרובה מאוד על מערכות בריאות, ביטחון ואף על אנשים פרטיים רבים. ההשפעה של מכון צומת היא השפעה ניכרת, המחזקת את ההלכה וגם את עולם המעשה.

זכיתי לשוחח עם הרב רוזן פעמים רבות בעשרות השנים האחרונות, ובשנתיים האחרונות זכיתי לשבת אתו פעמים רבות בענייני תורה ומדע ובעתידו של מכון צומת.

הרב רוזן היה איש אמת; הוא היה אומר את אשר בלבבו. ואולם כאשר הגיע לעולם ההלכה לא חיפש לומר רק את דעתו אלא חיפש את הדרך המקובלת על גדולי ישראל. הוא היה יושב זמנים ארוכים עם הגרש"ז אויערבך זצ"ל, עם הרב עובדיה יוסף זצ"ל, עם הרב ישראלי זצ"ל ועם עוד רבים. בשנים האחרונות היה מתייעץ הרבה גם עם הרב אשר וייס שליט"א. היה חשוב לו לפסוק על פי דרך המלך של עולם ההלכה. בשיחות אישיות אמר לי כמה פעמים שחשוב לו מאוד שגם ההמשך של צומת יהיה מוכן לתת פתרונות חדשים, אך בכפיפות לעולם ההלכה המקובל על החלק המרכזי של גדולי ישראל. גם בעולם התנ"ך היה הרב רוזן שמרן ואף כתב את הספר 'שופטים בגובה חז"ל' (ולא בגובה העיניים). רק אדם שמרן, המחויב להלכה ולחז"ל, יכול להרשות לעצמו להיות פתוח לפיתוחים חדשים, למציאות המתחדשת!

הרב רוזן היה איש אמת אף בכך שידע לחזור בו. שנים רבות העניק מכון צומת הכשרים למכונות גילוח על פי קריטריונים מסוימים. הרב רוזן נסע לחו"ל לבדוק את הדברים בחברה, והגיע למסקנה שהפסיקה הקודמת לא הייתה נכונה. בעקבות זאת הוא שינה את פסיקתו וקבע קריטריונים אחרים לכשרות המכונות.

אחד המוצרים המפורסמים שפיתח הרב רוזן הוא מכשירים הפועלים בדרך של גרמא, למשל 'שקע גרמא', המאפשר לבתי חולים לחבר עגלת חימום אוכל. רק כמה דקות אחרי החיבור 'מגלה' השקע שחיברו אליו מכשיר ומפעיל את עגלת החימום. אמנם עקרון הגרמא ידוע בהלכה, אבל הרב רוזן הגדיר מהו גרמא וכיצד ליישמו בדרך טכנולוגית. לדעתו נדרשים שני שלבים לפעולה כדי שתיחשב גרמא: כשרופא מרים את שפופרת השבתפון (או לוחץ על לחצניו) לא נוצר כלום, אך פעולה נוספת תתרחש בהמשך, היא פעולת החיישן. שני השלבים אינם תלויים זה בזה, ולכן מוגדר הדבר כגרמא. לאור שיטה זו יש מקומות רבים, כמו מערכות ביטחון ובתי חולים, היכולים לצמצם מאוד חילולי שבת.

עוד פיתוח הוא השימוש בשינוי זרם במצב שבו המעגל החשמלי כבר סגור (ואם כך אין בעיית בונה אפילו לחזון איש) ויש בו זרם (ואם כן אין בעיית מוליד), אבל רוצים להוסיף בו זרם כדי שהמכשיר יפעל מהר יותר. הרב רוזן התייעץ עם גדולי ישראל, ובהם הרב נויבירט, על פי הגרש"ז אויערבך, והם הסכימו להיתר. דבר זה הוא הבסיס לכיסא גלגלים חשמלי. יש נכים שבעבורם כיסא גלגלים חשמלי איננו רק סיוע לחיים קלים יותר אלא אמצעי המספק להם כבוד עצמי, כיהם יכולים להסיע בו את עצמם ואינם צריכים שייקחו אותם. למטרה זו ייצרו במכון צומת את הקלנועית: כיסא גלגלים חשמלי שלאחר הפעלתו פועל בו זרם נמוך כל הזמן (בעצמה של 4V). ייתכן שהגלגל יכול אף לזוז מעט, אולם בגלל החיכוך עם הקרקע הוא לא זז כלל. כאשר הנכה לוחץ על הדוושה (או על הלחיץ הידני) יש רק תוספת זרם, ועל ידי כך הגלגלים מסתובבים מהר והכיסא נוסע. בדרך זו פועל גם גלאי מתכות בכותל ועוד.

בעבור מערכות הרפואה פיתחו בצומת דברים נוספים רבים ומגוונים, כמו מכשירי גרמא למיניהם, שבעט (עט שהדיו נמחק מאליו), מיטת חולים מתכווננת, מעלון לנכים, מקלדת שבת, מכשיר שמיעה ועוד. בעבור מערכות הביטחון פיתחו גם רכב שמירה, דיבורית מיוחדת לסמארטפון ועוד.

מוסדות רבים משתמשים במחם מיוחד לשבת, באספקת מים חמים (דוד שבת), במעלית שבת, באזעקה לארון הקודש ועוד. יש מוצרים שנועדו רק למקרי חירום, אולם אחרים מבוססים על דרכי היתר מלאים ומאפשרים שימוש בהם גם לאדם הפרטי: מכשיר החגז מאפשר להשתמש בהידור בכירות גז ביום טוב, מנורת שבת, נרות שבת חשמליים (למתארחים בבתי מלון), מיני בר לשבת, דוד מים חשמלי לשבת, משאבות לשירותים (לסילוק שפכים) ועוד.

לכל אלו ועוד אחראי הרב רוזן. בזכותו נשמרה השבת במקומות רבים; בזכותו מערכות רפואה וביטחון יכולות לתת מענה מושלם בלי לפגוע בשבת; בזכותו חזר הכבוד לנכים ובזכותו יכולים רבים להתענג בשבת או ביום טוב מתוך מחויבות מלאה לעולם ההלכה. 

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם