הולך נגד הרוח

15 rahav meir

סיון רהב-מאיר

1.

לפני כמה שנים שמעתי בחור בלבוש סטייליסטי ומעודכן שואל בחור בלבוש חסידי ומסורתי: "נו באמת, אתה חושב שאברהם אבינו התלבש כמוך, בשחור-לבן? עם כובע כזה?" ענה החסיד: "אני לא יודע איך אברהם אבינו היה לבוש, אבל דבר אחד ברור לי: הוא בדק אחרי איזו אפנה כולם רצים בדורו – והתלבש הכי הפוך שרק אפשר".

זה לא אומר שצריך להתלבש בסגנון לא אפנתי, אלא שאברהם, שהיום נחשב מודל, היה בזמנו בודד ולוחם. לאורך כל הפרשה מתוארים קורותיו – מהמסע לארץ ישראל דרך הירידה למצרים, מהפרדה מלוט דרך המלחמה במלכים.

הרב שמשון רפאל הירש מסכם את כל העלילות האלה בכותרת אחת. הוא מסביר שאברהם אמור להוריש לנו את היכולת להיות תמיד אלטרנטיבה לתרבות השלטת ולא להיסחף, גם מול תרבות העולם וגם בתוך העם שלנו: "הבדידות שהוטלה על אברהם העמידה אותו בניגוד גמור לתקופתו. הערכים שלו סתרו את הערכים המקובלים. אין איש רשאי לומר: 'אני צדיק וישר, בהתאם לאפנה'. כל אדם אחראי על עצמו כלפי ה'. אם יש צורך בדבר, ושיטת הרוב אינה אמת – עבוד את ה' לבדך. איך יכולנו להתקיים ואיך נוכל להתקיים אלמלא ירשנו מאברהם אבינו את אומץ הלב להיות במיעוט? 'יהדות על פי רוח הזמן', אומרים בזמננו. המחאה החריפה ביותר על כך היא המצווה הראשונה שנאמרה לאברהם: 'לך לך!' האם הופעתו הראשונה של אברהם בהיסטוריה הייתה מתאימה לרוח הדור בתוך בבל, אשור, צידון, מצרים? לא. מאברהם, ומאתנו, נדרשים אומץ לב ואמונה שלמה באמת הפנימית".

2.

במשך שנים סיקרתי את מפלגת ש"ס ככתבת. אינספור פעמים עמדתי בפתח הבית ברחוב הקבלן ודיברתי למצלמה על כל מה שפחות חשוב: התבטאויות, התנצלויות, משברים קואליציוניים, מי יעמוד בראש המפלגה. השבוע, בג' בחשוון, מלאו ארבע שנים לפטירת הרב עובדיה יוסף זצ"ל. עכשיו אפשר לדבר על מה שיותר חשוב: מורשת, מסורת, לימוד, תיקון, הלכה. זה היה מפעל חייו האמתי. הניסיון להחזיר עטרה ליושנה, להחזיר לעם שחזר לציון גם את הזהות שלו, שלעתים נגזלה. הנה רק כמה ציטוטים מראיונות שקיימתי לאורך השנים עם בנות המשפחה:

  • הבת רבקה צ'יקוטאי: "תמונה אחת זכורה לי במיוחד מהילדות שלנו: אבא יושב ולומד בחדר, ואנחנו הילדים לומדים לריב בשקט. ככה רבנו, בלחישות, כדי לא להפריע לאבא ללמוד תורה. זה לא היה בית עשיר, אבל הייתה בו המון הכנסת אורחים ועזרה לכל מסכן ונזקק. היה רק דבר אחד שהוא התמסר לו כמו לתורה: הציבור. מישהו חישב פעם שלאורך השנים אבא ייעץ ודיבר עם מאות אלפי אנשים".

  • הבת עדינה בר-שלום: "באותן שנים הגיעו לארץ ניצולי שואה שאיבדו את משפחתם ולפעמים גם את שפיותם. הילדים היו לועגים להם לעתים ברחוב, להתנהגות שלהם, למראה שלהם. אבא היה נוזף בילדי השכונה: הם אנשים קדושים, אתם לא יודעים מה הם עברו שם, צריך לכבד אותם ולהקל עליהם כמה שיותר".

  • הכלה יהודית יוסף שטיפלה בו בביתו: "ראינו 93 שנים של עמל בלתי פוסק. הקושי הכי גדול בזמן המחלה היה שהוא לא יכול ללמוד ולכתוב, כי זה העיקר. לפעמים בלילה ביקשתי שילך לישון, והוא אכן הלך לחדר השינה, אבל הייתה לו שם ספרייה קטנה, וראיתי שהוא ממשיך ללמוד שם. זו הייתה פשוט אהבה".

3.

מה פשר ההצלחה של דונלד טראמפ?איך טיפוס כל כך גס ובעייתי מושך אחריו רבים? חלק מהתשובה נמצא לדעתי בפרשה. פרשת בראשית היא אוניברסלית וגלובלית. היא מציגה בפנינו את האנושות כולה. זה נשמע טוב ויפה, אבל בפועל, הפרשה מסתיימת בכישלון חרוץ, בגירוש מגן עדן וברצח הראשון בהיסטוריה. גם פרשת נח מקיפה את כל היקום, אבל התוצאה היא שחיתות, חורבן ומבול, ולסיום מופיע ניסיון לבנות "מגדל בבל" של שוויון מוחלט בין כולם, בלי שפה ובלי לאום. גם הניסיון הזה לא מצליח. השבוע, פרשת לך לך מתחילה מחדש – הפעם יש עם, ויש ארץ. אברהם אבינו מציג מתווה אחר: "לך לך מארצך, וממולדתך, ומבית אביך – אל הארץ אשר אראך, ואעשך לגוי גדול". עם ישראל וארץ ישראל מופיעים כאן לראשונה. ליברליזם קיצוני, פלורליזם מכיל, מחיקת גבולות והגדרות – זה נשמע נפלא אבל לא עובד. המסר של הפרשה אולי לא נאור והומני כמו בשתי הפרשות הקודמות, אבל אחרי הכישלונות הצורבים התורה מורה לנו השבוע ללכת על צמצום, על מיקוד, על ייחודיות. זה חלק מהסיבה להצלחה של סיסמאות לאומיות פרו-אמריקניות (Make America great again) או ליציאה הדרמטית של בריטניה מהאיחוד האירופי. פתאום קם אדם בבוקר ומרגיש כי הוא עם ומתחיל ללכת.

אבל זה רק השלב הראשון בסיפור. העובדה שיש לנו משימה יהודית ייחודית לא אמורה להוביל ללאומנות או לגזענות. להפך. המסע של אברהם, שנמשך עד היום, מטיל עלינו בעיקר חובות ולא זכויות. צריך להצטמצם פנימה, להתכנס, אבל כדי להביא בהמשך ברכה לכל העולם: "והיה ברכה", אומר אלוקים לאברהם בפרשה, "ונברכו בך כל משפחות האדמה".

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם