יותר חשוב מקמפיין ההטרדות

3 smotrich

 

אחרי הסערה התקשורתית סביב קמפיין MeToo, ח"כ בצלאל סמוטריץ' מנסה להשיב לטענות נגד ביקורתו על הקמפיין אל מול חשיבותו. אמור מעתה: MeTwo#

 

ח"כ בצלאל סמוטריץ'

 

כשהקדוש ברוך הוא ברא את העולם הוא השאיר כמעט את כל התחומים לבחירתו החופשית של האדם. כמעט הכול, חוץ ממה שנוגע לעצם קיום העולם והמשכיותו. נסו להפסיק לנשום ותראו שלא תצליחו. כשייגמר לכם החמצן במוח, האף או הפה שלכם ייפתחו אוטומטית ואתם תנשמו באופן אינסטינקטיבי. עצם קיום החיים טבוע בנו, והבחירה החופשית באה לידי ביטוי בתוכן שאנו יוצקים אליהם.

 

את שלושת כוחות החיים הבסיסיים הנדרשים לקיום העולם טבע בנו ריבונו של עולם ככוחות חזקים מאוד - הנשימה, האכילה וכוח ההולדה. לשלושתם יש לאדם בריא משיכה חזקה שנועדה להבטיח את קיום העולם. זה לא אומר שאין לנו בחירה חופשית ביחס לשימוש בכוחות הללו, ודאי שיש. יש לנו בחירה חופשית אם לנשום אוויר בריא או לעשן, האם לאכול בריא או למלא את גופנו ברעלים ולגרום לו נזק, ויש לנו גם בחירה חופשית איך ומתי נשתמש בכוח ההולדה שלנו. אבל אי אפשר להתעלם מהייחודיות של שלושת אמצעי קיום העולם הללו - שאליהם ישנה לנו משיכה חזקה בטבע. זהו המפתח לקיום העולם. כשחז"ל ניסו לבטל את יצר העריות, לא מצאו ביצה אחת בכל גבול ישראל. ללא הכוחות הללו פשוט אין קיום לעולם.

 

ריבונו של עולם טבע בנו כוח הולדה חזק, ובהכירו את הכוח הגדול הזה הוא גם קבע גדרים וגבולות ברורים מאוד למימושו ולשימוש בו בצורה הנכונה והבריאה ביותר בעבורנו.

אז הקמפיין הזה יגרום אולי ליותר נשים לאזור אומץ ולהתלונןזה חשוב בפני עצמו ואפילו קריטינשים אמיצות ששוברות את קשר השתיקה ארוך השנים ממחישות את המחיר הכבד שישלמו הפוגעיםפורצות דרך חשובה וראויות לכל גיבויועדיין זה לטפל בסימפטום במקום במחלה עצמה

 

זה מתחיל ב"עשה טוב" - נישואין והקמת משפחה וחיזוק זוגיות בריאה ושלמה - כבסיס בפני עצמו, וכמפתח להתמודדות עם האתגרים שהכוח הזה מציב לפנינו. וזה גם "סור מרע" - חז"ל קבעו גדרים וסייגים ברורים מאוד הנדרשים לאדם כדי להבטיח שלא יעשה חלילה שימוש מזיק ולא נכון בכוח הזה. שלא נשכח שהוא אמצעי לקיום העולם ולא מטרה בפני עצמו.

 

למרבה הצער נראה שאלו שדחפו את קמפיין MeToo וקידמו אותו, אינם עוסקים בשני התחומים הללו, לא בעשיית טוב ולא בהתרחקות מהרע (ואני לא מדבר חלילה על הנשים שהשתתפו בו אלא על הגורמים בעלי העניין שמקדמים אותו). אז הקמפיין הזה יגרום אולי ליותר נשים לאזור אומץ ולהתלונן. הוא יגרום אולי ליותר גברים לחשוש מכך שמעשיהם יתפרסמו וממילא להטריד פחות ולפגוע פחות. זה חשוב בפני עצמו ואפילו קריטי. נשים אמיצות ששוברות את קשר השתיקה ארוך השנים, ממחישות את המחיר הכבד שישלמו הפוגעים, פורצות דרך חשובה וראויות לכל גיבוי, ועדיין זה טיפול בסימפטום במקום במחלה עצמה.

 

אם באותו עיתון שבו התפרסם הקמפיין מתפרסמות כתבות בשבח אדם שהקדיש את כל חייו בפרהסיה ובגאווה גדולה לנושאים שבינו לבינה (כשכמובן לא מדובר ביחסים שבין איש לאשתו), אם באותו עיתון, וגם בחוצות העיר, מרוחות תמונות של נשים ספק לבושות כדי לנסות למכור לנו מוצר כזה או אחר, ואם אותם אנשים המשתייכים לקמפיין הזה מתנגדים בתוקף לחוק שמבקש לחסום כבררת מחדל אתרי אינטרנט פוגעניים - אז אין כאן ניסיון לטפל בבעיה אלא במקרה הטוב רצון כן לטפל בסימפטום ובמקרה הפחות טוב להעלות את הרייטינג, לסכסך בין המינים ולפרק את המסגרות הכי בסיסיות של החברה שלנו - את התא המשפחתי השלם והברור מאליו שרובנו הגדול חלק ממנו.

 

לצערנו הרב, נושא ההטרדות המיניות חוצה גילאים ומגזרים, ומגיע למספרים בלתי נתפסים. כולנו צריכים לעשות חשבון נפש, לקחת אחריות מלאה ולעשות כל שביכולתנו כדי למגר את התופעה. אבל כדי שהתופעה הזאת תצטמצם, לא מספיק שנשים יתלוננו, צריך שגברים יפסיקו להטריד.

 

תמיד יהיו בשולי החברה עבריינים וכאלה שאינם שולטים בעצמם, אבל אפשר וצריך לדאוג שרוב רובה של החברה יהיה רחוק מתופעות כאלו. בשביל שזה יקרה צריך לחנך ולהחדיר לתודעה שנשים אינן חפץ של אף אחד, ושאסור לאיש לעשות בהן כרצונו.

 

צריך ליצור סביבה בריאה, שיש בה פחות גירויים. שהגבולות בין נשים לגברים ברורים בה מאוד. שאין בה שימוש בנשים והחפצת נשים בפרסומות וכו'. שהחיים בה אינם אוסף פיתויים אחד גדול שדורשים מהאדם הרבה מאוד כוחות להתמודדות. ולא, הנשים הן ממש לא היחידות שמשלמות את ה"מחיר" של יצירת האקלים הבריא הזה. הטענה הזו היא שקר, או לפחות בורות. כל מי שקצת לומד הלכה יודע שאת עיקר ה"מחיר" משלמים הגברים. עיקר ההלכות וההרחקות מוטלות עליהם ואת עיקר העבודה הם נדרשים לעשות, בעיקר על עצמם. הנשים נדרשות לתת כתף ולסייע במאמץ המשותף לבנות את אותה סביבת חיים טובה.

 

ובעיקר, וזה שורש התיקון, כולנו צריכים להשקיע הרבה מאוד בבניית התא המשפחתי, ביציבות הזוגיות, בטיפוח הקשר והאהבה הבריאה שבין איש לאשתו, בעיסוק באינטימיות קדושה טהורה ומותרת בתוך הבית פנימה - בין איש לאשתו. כמו בכל תחום, גם בתחום הזה, מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך.

 

אני קורא לכולכם להצטרף אליי לקמפיין MeTwo.

 

גם אני בשניים. גם אני בזוגיות טובה.

 

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם