עידן חדש בהיסטוריה

3 talit

השאלות "מי יש כאן יותר - דתיים או חילונים" ואפילו "האם יש יותר חוזרים בתשובה מול כאלה שנוטשים את היהדות" מסיחות את הדעת מהדרמה האמתית שמתרחשת סביבנו

מוטי קרפל

כבר כמה עשורים מתרחשת בחברה הישראלית "מהפכה שקטה" שעד לאחרונה לא הבחינו במשמעותה, שכן היא מתרחשת מתחת לפני השטח. אבל המהפכה הזו, מהפכה רוחנית ותודעתית, שמתחילה להגיע גם לכותרות, עומדת להקפיץ את שיבת ציון המודרנית לשלב הבא שלה – חיבור מחודש לתודעה הישראלית המקורית. מדובר על עידן התשובה, העידן האמוני.

ישנם אנשים שלא רואים כאן תהליך כלל-ישראלי, הם רואים רק את הפרטים. ומבחינתם, אדרבה, רבים יותר "יוצאים בשאלה" מאשר "חוזרים בתשובה". אבל זוהי ראייה מוטעית של המציאות, כי גם אם נניח לצורך העניין שרבים יותר "יוצאים בשאלה", המספרים אינם הדבר החשוב, כי התהליכים המשמעותיים בהיסטוריה הם איכותיים ולא כמותיים.

בדיוק כפי שלא משנה העובדה שבתחילת המאה ה-20 רוב היהודים שהיגרו ממזרח אירופה – מיליונים – היגרו לארה"ב, ורק מיעוט זניח – כמה אלפים – עלו לארץ ישראל במסגרת העלייה השנייה. כי בהגירה היהודית לארה"ב לא היה שום חידוש. יהודים תמיד היגרו, במשך אלפיים שנה, מארץ שבה חשו מצוקה לארץ שפתחה לפניהם את שעריה. אבל העלייה באותו זמן לארץ ישראל הייתה חידוש מהפכני. העובדה שיהודים עלו לארץ ישראל על מנת לחיות בה, לבנותה, לכבשה וליישבה – היא עצמה הייתה פריצת הדרך. העובדה שהדבר נהיה אפשרי, שנוצרו התנאים ההיסטוריים, שנוצר טיפוס האדם הזה, זהו החידוש האיכותי. וכשנוצרת פריצת דרך מהותית ואיכותית כזו, הכמויות באות בהמשך באופן טבעי ומתבקש.

כך גם לעניין התשובה בדורנו. נניח אפילו שישנם יותר "יוצאים בשאלה" מאשר "חוזרים בתשובה". נניח. זה לא תהליך משמעותי. זה תהליך שנמשך בעם ישראל כבר יותר ממאתיים שנה. 90% מעם ישראל עזבו את המסורת ואת התורה בדורות האחרונים. אין שום חדש בתופעה הזו. אלה אחרוני האחרונים, שהם או הוריהם, או סביהם, לא העזו לעשות זאת לפני כן, מכל מיני סיבות. ועכשיו הם משלימים רווחים (תופעת הדתל"שים, אגב, היא עניין אחר, עניין לעצמו).

החידוש הוא בתהליך התשובה בדורנו, במהפכה השקטה הזו. כי זה שישנם ישראלים שנוצרו ונוצקו על פי התודעה הציונית המודרנית, שהתחנכו על עלייה, קיבוץ, התיישבות, קיבוץ גלויות, בניין הארץ, קוממיות לאומית, שירות בצה"ל; שנולדו בטבעיות אל תוך עולם המעוצב על פי ערכי הציונות והמודרנה והאידאלים שלהן, שלמדו באקדמיה, ששירתו בצה"ל, וכדומה, ואחרי כל זה הם מסוגלים לראות בתורת ישראל מרכיב חיוני לחייהם – זהו החידוש. ויתר על כן, לא רק שהם קיבלו את כל הטוב ההוא שהביאה הציונות, אלא שהם מסוגלים לחבר אותו לתורת ישראל, ליצור סינתזה מורכבת שכזו, לשתול אותו על בסיס התורה, ולא רק לזנוח אותו ולזרוק אותו מאחוריהם – זו פריצת הדרך התודעתית.

ולא מדובר רק על "חזרה בתשובה" במובן הצר של המושג, אלא על חיפוש המשמעות במסורת ישראל, על הפתיחות לעולם היהדות, התורה והזהות היהודית – עולם שהכול היו בטוחים שאבד עליו הכלח ושהוא שייך לעבר – זה החידוש האיכותי. העובדה שעולם התורה נהיה פתאום רלוונטי לבן התודעה המודרנית – היא חידוש מהפכני.

וזה אפילו לא משנה אם רובם של "החוזרים בתשובה" לא מסוגלים לעשות את הסינתזה הזו, אלא זורקים את עולם החול ומסתגרים בישיבות. נניח. כי עצם העובדה שכבר יש לנו טיפוס אדם שמסוגל להעלות את כל הטוב שבחול ולנטוע אותו בחזרה בקודש – בלי לאבד אותו אלא רק מתוך בירור שלו – זהו הניצחון הגדול של עם ישראל ושל תורת ישראל.

ולכן המספרים כלל לא חשובים. היווצרות התנאים במציאות לתופעה שכזו, תופעת התשובה במובנה הרחב, והעובדה שהיא כבר נמצאת ופועלת בממשות ההיסטורית, זו העובדה המשמעותית.

כל השאר יבואו בהמשך, איש איש בעתו ובזמנו ועל פי דרכו. וכמובן, תשובת היחידים תהפוך לתשובת הכלל.

אשרי העם שככה לו.

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
למה ד' עושה לנו קורונה?

  הרב שלמה אבינר משיב...

הרקע ההיסטורי של יציאת מצרים

  מאור עובדיה מ'מכון ידעיה'...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם