ילד, אני כאן בשבילך

4 summer

אתגרי החופש הגדול, ובפרט הפנאי והאינטרנט הזמין, מגלגל לפתחם של ההורים הזדמנות פז להזכיר לילדיהם את נכונותם להכיל אותם ולהיות לצדם בכל מצב ובכל התמודדות

הרב רפי אוסטרוף

כשהייתי ילד, בדוכן הגלידה יכולנו לבחור בין הטעמים שוקו, וניל או תות. היום קשה להחליט אם רוצים שוקו-מנטה, פררו רושה, וניל איטלקי עם נגיעות של עוגיות אוראו או בכלל פסיפלורה בטעם חלב עז.

פעם היה הרבה יותר קל. לא היה מה לבחור או היה מעט מאוד, ולכן התבלבלנו פחות. ברגע שאין כמעט אפשרויות בחירה, אפשר לבחור. אך כאשר יש אפשרויות בחירה, אנו עלולים לעמוד עשר דקות ליד הדוכן ולא לדעת מה לבחור, ומשכבר בחרנו, לא להיות מרוצים כי יש משהו שאולי נראה טוב יותר.

עודף הבחירה אינו מקל עלינו, הוא מקשה ומבלבל. מרוב בלבול, אנחנו כבר לא יודעים מה טוב לנו ומה קצת פחות, ויותר מזה - מה רע אבל מוצג כטוב, ואיך באמת באה לידי ההחלטה הנכונה שבדבר.

אבל חופש הבחירה הוא לא בהכרח דבר רע. העובדה שאנו חיים בעולם של בחירה חופשית הופך את הבחירות שלנו לאמיתיות יותר. אנחנו לא "דתיים" כי נולדנו בשטעטל ואין אפשרות אחרת, אלא אנחנו בוחרים את זה יום יום מחדש. הרבי מקוצק אמר פעם: "המתפלל היום מפני שהתפלל אתמול, הלומד תורה ואינו מתייגע עליה, החוטא ומוחל לעצמו - רשע גמור טוב הימנו". או במאמר אחר: "חירותו של אדם גדולה מתלמוד תורה, וחייב אדם מישראל לייגע עצמו בפרשת חירותנו וביציאת מצרים - יותר מבסוגיה קשה שבתלמוד".

כלומר החירות והחופש הם ביסוד הווייתו ומשמעותו של ה"אדם". נבראנו כדי לבחור בבחירה חופשית גמורה, וזה מה שעושה אותנו בני אדם. ולכן, החופש לבחור הוא האידיאל.

החופש הגדול גם הוא בבחינת "בחירה". איני יודע אם יש בחירה קשה יותר, התמודדות ואתגר גבוה יותר כמו השילוב של שעות רבות של פנאי, נערים ונערות צעירים, החופש לבחור והאינטרנט. הדברים מתחדדים משנה לשנה, כשהשוני משנים עברו הוא שהסכנה כבר לא נמצאת רק ברחוב.

פעם אמא הייתה אומרת לבנה "אל תחזור מאוחר". אבל היום אולי עדיף שהילד לא יישאר בבית לבדו, בחדר סגור עם מחשב וטלפון נייד. הקלות הבלתי נסבלת של כל סוגי התכנים וזמינותם למי שאינו יודע להשתמש בהם, היא התמודדות קשה מנשוא בעבור רבים. בעניין זה, החופש הגדול מזמן בעבור נערינו וצעירינו אתגרים ללא סוף.

כהורים, הדבר העיקרי והמרכזי שעלינו לעשות הוא לדבר על זה עם הילדים שלנו. שהם ידעו שאנחנו יודעים, יודעים שעם זה הם מתמודדים, יודעים מה יכול להיות שם. להיות מסוגלים להכיל שהילד שלנו, הצדיק והתמים, מתמודד עם דברים כאלו. ובעיקר: אם יש לו קושי, אנחנו כאן בשבילו. לא בשביל לשפוט, לא כדי להעביר ביקורת ולצקצק בלשון, אלא כדי להיות שם בשבילו. על כל דבר שמציק להם, וגם בעבור זה.

שיהיה חופש משמעותי לכולם!

הכותב הוא חבר ארגון רבני ורבניות בית הלל

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם