לסניוריטי באהבה

3 senyority

על שולחנה של ועדת החוקה בכנסת הונחה השבוע השאלה: האם תנשב מבית המשפט רוח המכבדת את הרשויות הנבחרות ואת עקרון הפרדת הרשויות או שיוסיף לשרור נוהג של התערבות אקטיבית בפעילות הממשלה והכנסת?

יהודה עמרני, מנכ"ל התנועה למשילות ודמוקרטיה

מי שמחפש תוצאות כאן ועכשיו לא ימצא עניין רב בדיון המשמעותי שנערך השבוע בכנסת, אך תהליכי עומק שביכולתם לחולל שינוי בתרבות השלטונית של מדינת ישראל חייבים להיעשות גם דרך צעדים מהסוג הזה: בפעם הראשונה בתולדות המדינה התייצבה נשיאת בית המשפט העליון לדיון רשמי בכנסת כדי לנמק את עמדתה ולהסבירה לציבור ולתת דין וחשבון לנבחריו בכנסת על שיטת המינוי לתפקיד נשיא בית המשפט העליון.

הדיון לא נועד להיות אופרטיבי. כבר בפתח הדברים תחושת המתח ששרתה בה נאור גרמה לה לשים את הדברים על השולחן, והיא הבהירה כי שרת המשפטים שקד היושבת לצדה כבר הסכימה כי אסתר חיות תהיה הנשיאה הבאה, ועל דעת זה ניאותה הנשיאה לבוא לפני הוועדה ולהשתתף בדיון למדני שנכפה עליה, ובלשונה: "דיון עקרוני המנותק מעניינים פרסונליים".

אלא ששיטת הסניוריטי מעצם טבעה מבטיחה דיון פרסונלי בכל נקודת זמן שיתקיים. על פי השיטה, כבר בעת מינוי שופט חדש לבית המשפט העליון, בהינתן גילו וגיל השופטים האחרים, אנו יודעים לומר בדיוק האם ומתי הוא ימונה לנשיא ומתי יפרוש, ולכן לאורך כ-25 שנה ידועה רשימת הנשיאים הבאים, ובכל עיתוי שיתקיים הדיון הוא ייגע תמיד לגופו של אדם.

סוגיית אמון הציבור, שעלתה בדיון גם בדברי אהרון ברק, היא כנראה נקודת המפתח להבנת הסוגיה כולה. המתעלמים מרחשי לב הציבור אינם רואים את הדבשת של עצמם ועומדים על כך שהשיטה שהונהגה מקום המדינה לבחירת נשיא לבית המשפט עובדת, ראויה ונכונה, על אף המגרעות שגם הם מודים שיש בה

נאור טענה כי אין לגעת בשיטת הסניוריטי מפני שהוכח כי השיטה עובדת. היא אמרה כי בית המשפט זוכה לאמון ציבורי רחב, ולדבריה: "אם יבוטל הסנוריטי ייפגע אמון הציבור בבית המשפט". הקביעה הזו של נאור מנותקת לא מעט מהמגמות האחרונות, שאין עליהן מחלוקת. בעשורים האחרונים אמון הציבור במוסד החשוב הזה מתרסק; פחות ממחצית הציבור היהודי רוחש אמון לבית המשפט העליון. כשהציבור אינו מאמין בחברי הכנסת ובממשלה הוא יכול להחליף אותם בקלפי, אך את השופטים אי-אפשר להחליף, ולכן רמת האמון בהם כיום מסוכנת למשטר דמוקרטי.

סוגיית אמון הציבור, שעלתה בדיון גם בדברי אהרון ברק, היא כנראה נקודת המפתח להבנת הסוגיה כולה. המתעלמים מרחשי לב הציבור אינם רואים את הדבשת של עצמם ועומדים על כך שהשיטה שהונהגה מקוּם המדינה לבחירת נשיא לבית המשפט עובדת, ראויה ונכונה, על אף המגרעות שגם הם מודים שיש בה.

ציפוף השורות נועד למנוע התערבות של נבחרי הציבור בזהות נשיאי בית המשפט העליון. הקרב הזה מייצג את התפיסה הרואה במי שהציבור בחר מזיקים, בעלי השקפת עולם חשודה ופוליטיקאים במובן הירוד של ההגדרה.

הכול יודעים כי שום שיטת מינוי לא תביא להשפעה של פוליטיקאי על פסקי דין פליליים או אזרחיים, אבל היא תשפיע על אופי בית המשפט העליון – אם ייטה לשמרנות משפטית או לפעלתנות ויצירתיות – ואם מבית המשפט תנשב רוח המכבדת את הרשויות הנבחרות ואת עקרון הפרדת הרשויות או ישרור נוהג של התערבות אקטיבית בפעילות הממשלה והכנסת. זוהי השאלה המרכזית שהונחה השבוע על שולחן ועדת החוקה, והשופטים התייצבו כמקשה אחת למנוע מנבחרי הציבור יכולת השפעה על אופייה הדמוקרטי של מדינת ישראל.

שופטי בית המשפט העליון מתאמצים לשמור לעצמם את הכוח למינוי נשיא ולעיצוב דמות בית המשפט עד שאינם שמים לב שהם עצמם קבעו במקרים דומים כי פעולות כאלה אינן חוקיות. כל רשות שתנסה לבחור מנהל או בעל תפקיד אחר בשרירותיות לא סבירה כזו תיבלם במהירות על ידי בית המשפט. כשפסלו שופטי בג"ץ את מתווה הגז הם טענו כי לא ייתכן שממשלה תכבול את שיקול הדעת של עצמה לעשר שנים קדימה; מדוע אפוא אפשר להצדיק את כבילות שיקול הדעת של הוועדה לבחירת שופטים לטווח של כ-30 שנה קדימה? קשה לדעת.

כאילו כדי להוכיח שהמצב בעייתי ודורש תיקון התייצבו כל השופטים, כולל מי שבדימוס, נגד שינוי השיטה. ביום שנשמע קולות מגוונים מהיכל בית המשפט, יחזרו דרכי מינוי השופטים להיות הליך שאינו מושך תשומת לב ציבורית, ולכך נדרשת כברת דרך ארוכה אך נחושה.

 

.

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם