היום האחרון של פורים

6d1fef71-5b18-4b91-8ce6-144f9f1cf783

 דוד שמחון

העולם המבוגר, המערבי והמתקדם מקדש את המילים. פעילות שנחשבת רצינית תהיה לרוב פעילות טקסטואלית. היכולת הזו היא מבחנה הראשון של תרבות והשכלה. בכיתה א' לא לומדים ציור או ריקוד אלא צולחים את השער לחינוך באמצעות רכישת יכולת הקריאה והכתיבה. גם רוב המקצועות הרווחיים ביותר דורשים את היכולת הזו. אי אפשר לתאר את החיים הדתיים שלנו בלעדיה. גם באופן אישי הרבה יותר חשוב לי שילדיי יקראו ויכתבו מאשר ירקדו, ירוצו או ייצרו כלים מחומר. ובכל זאת, צריך לדעת שהבחירה החברתית הזו יוצרת באופן מובנה מעמדות חברתיים וממילא גם הדרה חברתית וכן דלות מסוימת של חיי הרוח. זו התוצאה של חיי רוח שמנוהלים באופן כמעט גורף על ידי מילים וטקסטים ולא באמצעים נוספים - גופניים, אמנותיים, מוזיקליים ועוד. שמעתי לא מזמן משפט נהדר: "כשמורה נכנס לכיתה ואומר לכולם להוציא מחברת זה כמו שרופא ייכנס למחלקה בבית חולים ויגיד לתת לכל החולים חוקן עכשיו". הטקסטואליות אינה מתאימה לכולם ובבחירה התרבותית שלנו אנחנו מפסידים דברים. לא להיבהל. אני לא אכנע כל כך מהר ועדיין ברור לי שטקסטים ומילים הם האמצעי הכי חזק והכי חופשי להגיע לעומק ולגובה, להוויות מופשטות ולרעיונות נשגבים - אבל עדיין הייתי רוצה חברה שתיפתח יותר לאפשרויות ביטוי נוספות, שאני מניח שחלקן אולי יהיו חושניות ועצמתיות יותר. נראה לי שזה חלק מגאולה.
'היום האחרון של פורים' הוא ספר שפותח רובד נוסף מעבר למילים ולטקסטים. באופן כללי רומנים גרפיים מזוהים עם ספרות ילדים, מכונים גם 'קומיקס' ונחשבים סוג של ספרות קלילה ופחות רצינית ועמוקה. אז לא. רומן גרפי הוא הזדמנות לסֵפֶר שפועל לא רק באמצעות מילים. רומן גרפי טוב, ו'היום האחרון של פורים' הוא מצוין, יכול בעזרת איור לשנות את כל נקודת המבט ולקחת אותך כקורא למקומות חדשים. קשה להדגים את זה במסגרת הפינה המילולית הזו אבל רומן גרפי יכול לפעמים להעביר חוויה יותר חזקה מאשר סרט, ובלי החולשות של המדיום הזה. אלה דברים שאי אפשר לעשות במילים, הם מעניקים משמעויות נוספות ועושר גדול ובאופן כללי הם משדרים חירות גדולה של המספר וממילא של הספר. מבחינה זו, 'היום האחרון של פורים' הוא קודם כול ספר של בן חורין ומשדר חירות ולכן הוא מצליח כל כך לפתוח בפנינו עולמות חדשים.
העולמות החדשים של הספר אינם רק בצורה. הספר מספר את סיפורו של יוסי, ילד עולה חדש מאתיופיה, ואת סיפורה של משפחתו המתגוררת כעת בנתניה. זה כבר חידוש גדול וחשוב. באופן מפתיע אני לא מצליח להיזכר בשום ספר שעוסק בעלייה זו ובקהילה האתיופית. זה מתמיה ומעורר אי נוחות. אין ספק שיש לחברה הישראלית עוד דרך ארוכה לעשות בנושא הקהילה האתיופית וההדרה התרבותית שלה היא רק קצה הקרחון לקשיים ולהדרה.
הספר 'היום האחרון של פורים' מתוק ונוגע ללב מכל בחינה. גם בלי קשר לסוגיה החברתית הנוקבת שעולה ממנו. הוא מתאר כמעט הכול - את היחס בין האחים ובין ההורים לילדים, את קשיי הפרנסה, את קשיי ההסתגלות לחיי העיר ולחיים המודרניים בכלל, את הקשיים בחברה ובכיתה, את זיכרון החיים בכפר באתיופיה וכן את המסע המופלא מאתיופיה לישראל. זהו מפגש מעורר השתאות, שמצליח בצורה מדויקת לקפוץ מעל כל הפערים ולספר סיפור. מה שמאוד מרשים הוא שאין בספר שמץ של כעס ומרמור. הייתי בטוח שאני הולך להחזיק ביד ספר כועס וקיבלתי ספר שפשוט מציג תמונות מחייו של ילד עולה מאתיופיה. אפילו כשצוחקים עליו בכיתה זה לא מתואר בכעס. יוסי ואסה פשוט מניח את הסיפור לפנינו ומשאיר לנו מרחב גדול. זה לא יהיה מרחב קל והוא יהיה נוקב ומטריד - אבל הוא לא יהיה רוטן וממורמר. גם ההתייחסות בספר לפורים ולתחפושת הנינג'ה היא גאונית ומעיפה ונוגעת בעומק האתגר של החברה ושל הקהילה האתיופית בישראל. הספר מאויר מאוד מאוד יפה בידי ירדן ואסה והוא בעצם פרויקט זוגי מרהיב של יוסי וירדן ואסה. מומלץ מאוד.


ספר האגדה

ח"נ ביאליק וי"ח רבניצקי, עם פירוש חדש מאת אביגדור שנאן. הוצאת כנרת זמורה ביתן דביר בשיתוף בית אביחי, תשע"ו.
התנ"ך הוא הספר הקדוש ביותר. לא בכדי הוא הספר שממנו אנו קוראים בטקסיות בבית הכנסת - בפרשות השבוע, ההפטרות והמגילות. ובכל זאת, נראה שהתלמוד והמדרשים הם אלה שעיצבו בצורה העמוקה ביותר את היהדות שאנו מכירים היום. צורת המחשבה, עולם המושגים והציפיות, הטעם והריח וכמעט כל מה שמזוהה היום עם יהדותנו מוצאו מהתלמוד והמדרשים. זו גם הסיבה ש'ספר האגדה' הוא ספר חשוב כל כך. הוא הספר שאִפשר לציונות החילונית, שלעתים הסתפקה בתנ"ך בלבד, להיחשף לעולם התלמוד, המדרשים, התנאים והאמוראים.
ביאליק ורבניצקי החלו את כתיבת ספר האגדה ב-1903 באודסה וסיימו את הפרויקט הענק הזה ב-1930 בארץ ישראל. ספר האגדה הפך לסמל, לספר חובה בכל ספרייה ובלי ספק לספר מכונן ובעל השפעה גדולה על עיצובה של החברה הישראלית המודרנית. הוא הפך למקור ראשוני לחלק ניכר מאגדות חז"ל והוא יצר את האופן שבו נחשוב על רבי עקיבא או על משה רבנו. אני בטוח שאפשר לדבר עליו גם בביקורת ומן הסתם היו רבים שהסתייגו ממנו כשיצא. ובכל זאת, בעיניי ספר האגדה הוא ספר חשוב מאוד ויש חשיבות גדולה כל כך שיהיה נגיש לכל קורא - וזה בדיוק מה שמנסה לעשות המהדורה החדשה שיוצאת כעת על ידי אביגדור שנאן וצוות שלם בשיתוף 'בית אבי חי'. מה שמשמח הוא שלא מדובר פה בספר חדש ונוצץ. זה אותו ספר האגדה המוכר. הוא שוקל אותו דבר ומכיל את אותו תוכן. החידוש המרכזי בו, מעבר לעיצוב מחודש, נקי ומוקפד, הוא הפירוש. לצער הלב מתגלה שגם כשהמקורות מדברים עברית זה לא תמיד מובן ונגיש. פערי התרבות והשפה המיוחדת יוצרים לעתים מרחק שקשה מאוד לגשר עליו. הגשר הזה הוא בדיוק הפרויקט הזה של ההוצאה המחודשת של ספר האגדה. מדובר בלי ספק בפרויקט גדול וחשוב ולא מפתיע שהוא ארך עשר שנים. זה פרויקט שמאפשר להתרגש שוב מספר שנראה לעתים מובן מאליו.
בהשבעה הצבאית כל חייל מקבל ספר תנ"ך ואותו עליו להכניס מיד לכיס מכנסיו כדי שלא יפריע בהמשך הטקס. ספר האגדה צריך להיות הספר שיקבל כל חייל ביום השחרור שלו. זה לא ספר שאפשר לתחוב אותו בקלות לכיס או לתיק, ובכל זאת הוא ספר חובה בעיניי. הכובד והגודל הפיזי שלו יוצרים חוויה של תרבות ענקית שמועברת אל הקורא. מה שמפתיע הוא שאף שזה בסך הכול כביכול ספר אגדות הוא כנראה כן יפריע לך ולא ייתן לך מנוחה בהמשך, שזה אחד הדברים החשובים ביותר בספר. ספר האגדה במהדורה החדשה שלו עושה כבוד גדול למפעל הזה ואני מציע אותו כמתנה אולטימטיבית לבר ובת מצווה ואפילו לחתונה (סלחו לי על האשכנזיות, אבל זה חתיכת נכס הספר הזה). נראה לי שעם ישראל ירוויח הרבה אם נוותר על מטוס 35F– אחד, רק אחד, ונעניק את הספר הזה לכל בית בישראל. ואחרי שהספר הזה ינחת בבית שלכם - תקראו בו. תלמדו אותו עם הילדים או עם עצמכם. אפשר לעשות בו גם דף יומי. נכון שהוא לא כל התורה, אבל הוא הרבה ממנה.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אל תסגרו את החינוכית

  שוקי ברקן, עובד החינוכית...

נועריבונות

  הכירו את נוער הריבונות...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

052-5471494 נדיה 

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם