הטרדות מד"א

e5d7a123-c119-43a5-8ebf-1daf1fce0ad4

 

חלק מההנחיות שהורה מנכ"ל מד"א למתנדבים בעקבות הטרדות מיניות של מתנדבות קטינות בידי נהגי אמבולנסים אינן חדשות. הן גובשו לפני כמה שנים במסגרת ועדת פיקוח רבנית שהוקמה בארגון אך לא יושמו עד כה במלואן

אילת כהנא

תחקיר של יפעת גליק מהערוץ הראשון חשף בשבוע שעבר הטרדות מיניות שנעשו כלפי המתנדבות הקטינות במד"א. רוב הסיפורים מדברים על פגיעות של נהגי האמבולנסים בקטינות המתנדבות במשמרות לילה שבהן הן משובצות לבדן עם הנהגים. מפאת קדושת הציבור לא נספר לכם את פרטי התחקיר אך העדויות דומות בשלל תחנות ולא נעימות למשמע כלל וכלל.

נושא ההתנדבות במגן דוד אדום, ארגון ההצלה הגדול בישראל שכובש את רוח ההתנדבות בקרב רבים - ביניהם רוב מוחלט של בני נוער, גם דתיים - עלה לכותרות בעבר גם ב'עולם קטן'.

לפני כשש שנים הבאנו כאן לראשונה שיח פתוח בנושא התנדבות בני נוער דתיים במד"א. בעדויות שנאספו עלתה תמונה עגומה ומדאיגה. בני הנוער שרואיינו העידו כי מד"א הוא מקום חברתי מאוד, ומי שמגיע עם סולם מסוים של ערכי צניעות מתקשה ברוב המקרים לשמור עליו - מתוקף האווירה הכללית שבתחנה שבה הוא מתנדב ומפעילויות הגיבוש הנערכות למתנדבים, שלא נעשות ברוח שעליה התחנך. בנוסף, המתנדבים מצאו עצמם לפעמים נשאבים, ברצונם או שלא ברצונם, לנהלים החברתיים המתירניים של התחנה מתוקף ההתערבבות באווירה החילונית ששררה בתחנות. יוסי בן-שחר, מתנדב ותיק בתחנת מד"א שברובע היהודי, חתם אז את הכתבה כי דרוש פתרון מערכתי בשמירה על הפרדה בין בנים לבנות לא רק בפעילויות הרחבות של הארגון כי אם גם בשטח - בתחנות נפרדות, משמרות נפרדות וקורסים נפרדים.

"לא מדובר בתופעה"

ארבע שנים מאוחר יותר, הצטרף בן-שחר לועדת פיקוח רבנית שקמה בידי מנכ"ל מד"א אלי בין, בראשות הרב שמואל אליהו, בעקבות מכתב שעליו היו חתומים פוסקי הדור החרדים נגד ההתנדבות בארגון. על הקמת הוועדה דווח לראשונה ב'עולם קטן' בשנת תשע"ב.

מנכ"ל מד"א אלי בין, מגיב כעת לפרטי התחקיר בהתייחס לוועדת הפיקוח הרבנית ומסקנותיה.

מדוע הקמתם את הוועדה בזמנו?

"הוועדה הוקמה כדי להתוות תנאים שהציבור הדתי והחרדי יוכלו בעזרתם להשתלב ולהמשיך לסייע בהצלת חיים במדינת ישראל, בלי החשש של המתנדב הדתי שהוא יפר את ההלכה", אומר בין. "לכן, ביקשנו מרבנים שיעשו את ההתאמות במסגרת הוועדה והם התוו את הדרך".

אחת המסקנות העיקריות של הוועדה הייתה נושא הלינה בחדרי המנוחה. "אם לפני ארבע שנים בחדרי המנוחה שבתחנה לנו מתנדבים ומתנדבות, היום, בעקבות מסקנות הוועדה, בכלל תחנות מד"א חדרי המנוחה מופרדים בצורה מוחלטת. במקומות שבהם אין יותר מחדר מנוחה אחד ההנחיה היא חד-משמעית - לא יהיו בנות מתנדבות במשמרת לילה הדורשת מנוחה. כלומר, בשום אופן לא תהיה לינה מעורבת". בין מספר שבעקבות התחקיר שפורסם הוא חידד את ההנחיה הזו השבוע בקרב העובדים והמתנדבים.

בנוסף, הנחיה חדשה שנמסרה היא לא לאפשר למתנדבות קטינות לעלות לאמבולנס שבו נמצא רק נהג. מהיום הן יעלו לאמבולנס רק עם מתנדב או מתנדבת נוספים. הנחיה נוספת אוסרת לפזר את המתנדבים אחרי משמרת ברכבים פרטיים. פיזור יעשה רק באמצעות האמבולנס כשהצוות נמצא עליו.

איך אתם מתייחסים לטענות שעלו בתחקיר?

"אני אומר בצורה חד-משמעית: לא מדובר בתופעה במגן דוד אדום. יש בארגון כ-15 אלף אנשים אבל מבחינתי גם מקרה אחד הוא יותר מדי. ולכן, המטרה שלי היא להביא לאפס מקרים כאלו, אף שאני יודע שיהיה קשה מאוד להגיע למספר כזה.

"בנוסף, אנחנו לא נרשה בשום פנים ואופן התנהגות שהיא לא על פי ההנחיות, וכמו שבעבר גילינו אפס סובלנות בנושא, היום נגלה אפס אפס סובלנות בנושא".

לזכותו של מנכל מד"א ייאמר שהוא לקח את הטענות שהועלו בתחקיר ברצינות גמורה, ושבעקבותיו קיים ביום שלישי שיחה עם בעלי התפקידים בארגון. "אמרתי לעובדים שהאחריות שלנו כבעלי תפקידים היא אישית לעניין הזה. כמו שאנו דואגים לביטחון ולמבצעיות של הארגון, אחד התפקידים המרכזיים שלנו הוא לדאוג שהמתנדבים לא רק חוזרים הביתה בשלום אלא גם שלא מתנכלים להם ולא מטרידים אותם. זו משימה שאני אתן עליה דגש בחודשים הקרובים, כולל אכיפה ופעולות מניעה. עם זאת, אני מבקש מהציבור לזכור כי אי אפשר להכפיש ציבור שלם של עובדים מסורים שעושים לילות כימים להציל חיים. יש כמה עשבים שוטים, נעקור אותם מהשורש ונכה אותה בכל מקום שאראה שהם מנסים לעשות דברים לא ראויים".

המקרים יכלו להימנע

הרב שמואל אליהו שליט"א עמד בראש הוועדה שפעלה לפני ארבע שנים. ביקשנו את התייחסותו לתחקיר שפורסם, בהתאם למסקנות הוועדה הרבנית שבראשה עמד.

"היה שיתוף פעולה מלא מצד אלי בין בגיבוש תכנית על ידי הוועדה. לאחר מכן, פעילות הוועדה הופסקה כשבמשך שנתיים כמעט לא היה קשר בין הוועדה לבין הארגון. לצערנו, ההמלצות שגובשו בהמלצת אלי בין כמעט לא יושמו". בין המלצות הוועדה היו הנחיות בנושא מניעת הטרדות מיניות וכן בנושאים כמו שבת. "חלקן בוצעו אבל חלקן הגדול לא בוצעו", אומר הרב, "וחבל, כי השקענו בזה המון זמן ומאמץ".

ביחס לדברי מנכ"ל מד"א בדבר חידוד ההנחיות ושימת הדגש על יישומן בזמן הקרוב, אומר הרב כי הוא שמח לשמוע על כך, אך "העדויות מהשטח אומרות אחרת. התקנה על חדרי מנוחה נפרדים אכן קיימת אך לא מיושמת לצערנו. כך עולה ממקרים רבים שאנו שומעים מאנשים שפונים אלינו".

כיצד היה הרב ממליץ למנכ"ל מד"א לנהוג כעת לאחר התחקיר?

"הייתי ממליץ למד"א ליישם את ההמלצות שגובשו בזמנו ונמצאות על שולחנו של המנכ"ל. אם היו מיישמים את ההמלצות של הוועדה בזמנו, יכול להיות שלא היה צורך בתחקיר הזה. הבעיות הללו ידועות, הן לא חדשות, והדוגמה הכי כואבת בתחקיר הזה היא שמערכת הארגון מאפשרת לאדם שהואשם בהטרדה שבה דנו בוועדת המשמעת לחזור לכהן כיו"ר ועדת המשמעת".

תמונה: יח"צ

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
לא כל האמצעים כשרים

  סאגת עצורי דומה לא...

כתב סתרים

  ה'אלף-בית' העתיק בעולם הוא...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

052-5471494 נדיה 

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם