בין הזית לאטד

b 4 olive

הרב אברהם וסרמן

לאחר הניצחון המזהיר של גדעון על המדיינים פנו אליו בני ישראל וביקשו שימלוך עליהם. גדעון סירב מתוך יראת שמים ואמר: "לא אמשול אני בכם ולא ימשול בני בכם – ה' ימשול בכם". אלא שאין רִיק, וכשהעם מחפש מנהיג – הוא מוצא. בעזרת מקורביו ואנשים מפוקפקים תפס את המלוכה על האזור אבימלך, בנו של גדעון מפילגשו בשכם, אגב שטבח ב-69 (!) אחיו על אבן אחת.

יותם, בנו של גדעון, היה השריד האחרון שנמלט מהטבח הזה, וכשהעם המליך את אבימלך בטקס חגיגי בשכם נשא יותם באוזניהם משל מעל הר גריזים:

"הָלוֹךְ הָלְכוּ הָעֵצִים לִמְשֹׁחַ עֲלֵיהֶם מֶלֶךְ וַיֹּאמְרוּ לַזַּיִת מָלְכָה עָלֵינוּ. וַיֹּאמֶר לָהֶם הַזַּיִת הֶחֳדַלְתִּי אֶת דִּשְׁנִי אֲשֶׁר בִּי יְכַבְּדוּ אֱלֹהִים וַאֲנָשִׁים וְהָלַכְתִּי לָנוּעַ עַל הָעֵצִים. וַיֹּאמְרוּ הָעֵצִים לַתְּאֵנָה לְכִי אַתְּ מָלְכִי עָלֵינוּ. וַתֹּאמֶר לָהֶם הַתְּאֵנָה הֶחֳדַלְתִּי אֶת מָתְקִי וְאֶת תְּנוּבָתִי הַטּוֹבָה וְהָלַכְתִּי לָנוּעַ עַל הָעֵצִים. וַיֹּאמְרוּ הָעֵצִים לַגָּפֶן לְכִי אַתְּ מָלְכִי עָלֵינוּ. וַתֹּאמֶר לָהֶם הַגֶּפֶן הֶחֳדַלְתִּי אֶת תִּירוֹשִׁי הַמְשַׂמֵּחַ אֱלֹהִים וַאֲנָשִׁים וְהָלַכְתִּי לָנוּעַ עַל הָעֵצִים. וַיֹּאמְרוּ כָל הָעֵצִים אֶל הָאָטָד לֵךְ אַתָּה מְלָךְ עָלֵינוּ. וַיֹּאמֶר הָאָטָד אֶל הָעֵצִים אִם בֶּאֱמֶת אַתֶּם מֹשְׁחִים אֹתִי לְמֶלֶךְ עֲלֵיכֶם בֹּאוּ חֲסוּ בְצִלִּי וְאִם אַיִן תֵּצֵא אֵשׁ מִן הָאָטָד וְתֹאכַל אֶת אַרְזֵי הַלְּבָנוֹן... וְאִם אַיִן תֵּצֵא אֵשׁ מֵאֲבִימֶלֶךְ וְתֹאכַל אֶת בַּעֲלֵי שְׁכֶם וְאֶת בֵּית מִלּוֹא וְתֵצֵא אֵשׁ מִבַּעֲלֵי שְׁכֶם וּמִבֵּית מִלּוֹא וְתֹאכַל אֶת אֲבִימֶלֶךְ (שופטים ט, ח-טו).

העצים במשל יותם פונים לזית, שממנו מפיקים את השמן, סמל החכמה. כלומר הם פונים לחכם שימלוך עליהם, אבל החכם מסרב. הוא עסוק בעניינים שברוח וחושש מהמלוכה, העלולה להסיט אותו ממסלול חייו המרכזי – התקדמות שכלית ורוחנית, ובתנאים מסוימים אף השגת נבואה. אכן נימוק חשוב.

אחר כך העצים פונים לתאנה, סמל הטוב הגשמי, המתיקות החזקה, האיתנות הכלכלית. אבל היא עסוקה בדיוק בעניינים הללו; יש לה יזמות כלכליות, פיתוח ושגשוג טכנולוגי. המלוכה עלולה להפריע ליזמה למעוף ולקידום המצב הכלכלי. אכן נימוק חשוב.

אחר כך העצים פונים לגפן, שיש בה גם צד רוחני – שהרי מנסכים יין על גבי המזבח – וגם צד אנושי של שמחה, וכמו שטענה בעצמה, שהפרי שלה 'משמח אלוהים ואנשים'. זו גם הסיבה שלא רצתה לעסוק בהנהגת הציבור, שלא להפריע לעצמה לעסוק בעניינים הללו. אכן נימוק חשוב.

בלית בררה העצים פונים לגורם שבין כך ובין כך אינו מועיל ואף טמון בו פוטנציאל של נזק – האטד. שיח קוצני שאינו מועיל ועלול לדקור או להידלק מהר באש ולשרוף את היער כולו. היה משהו מפתה בכוח הנזק של האטד, שאפשר לו להטיל אימה על שאר העצים וכך לשלוט בהם. האטד נבחר. הסוף הידוע מראש לא הרתיע את הבוחרים בו, שלכאורה בחרו בלית בררה את מי שהיה זמין. לאטד היה תנאי: העצים הגבוהים ממנו – והם הרוב, היצרני והתורם פרות וצל – צריכים להכפיף את עצמם ולהנמיך את קומתם כדי שיוכלו לחסות בצלו, להיות תחת השפעתו. הוא הוריד בבת אחת את כל נתיניו לרמתו הירודה, לכוחניות שלו, לריקנות ולאלימות שלו, לחוסר המעש שלו ולפוטנציאל ההרס הגלם בו.

המקרה של אבימלך קיצוני מאוד בתנ"ך. על פי רוב נבחרו מלכים שלפחות הרקע שלהם ותכונותיהם נראו טוב. אפילו מנשה, המלך הרשע אשר מילא את ירושלים דם מפה לפה (מלכים ב כא, טז), היה בנו של חזקיהו המלך הצדיק ונכדו של ישעיהו הנביא (ברכות י ע"א), והוא גדל והתחנך לפי מיטב המסורת של בית דוד ונועד לגדולות, אלא שקלקל בבחירתו הרעה.

משל יותם ותיאור מעלליו הנפשעים של אבימלך האטד נצרכו לדורות, ולכן גם נכנסו לתנ"ך. מי שסבור שלא חשוב מי יהיה מנהיג ובלבד שיש לו יכולת שלטונית – ימצא עצמו תחת שלטון הרוע והנזק, במקרה הטוב בהיקף מצומצם ובמקרה הרע בהיקף רחב.

האטד אינו אשם; יותם הפנה אצבע מאשימה כלפי הטובים שלא רצו לשאת בעול ההנהגה. הם היו עסוקים בעשיית טוב אך לא ידעו להקריב את תרומתם החלקית בעבור תרומה גדולה וכוללת יותר – הנהגת הציבור. אנשי החכמה, היצרנים והגורמים החברתיים נקראו לדגל ביום פקודה, אך איש-איש התחמק בנימוקים כבדי משקל. ביום שלמחרת, כשהמציאות נעשתה בלתי נסבלת – יצאה האש מההנהגה המושחתת ושרפה גם אותם על תרומתם, ומכל זה נותר רק אפר.

לפני שנים מספר טבע אורי אורבך ז"ל את הססמה 'הטובים לפוליטיקה'. הוא הראה דוגמה אישית כשוויתר על תפקיד ומעמד ונכנס למקום שבו נתונים להתקפות ולביקורת מתמדת, מקום שיש להתאמץ רבות כדי לקדם את הנושאים שאנו מאמינים בהם וההצלחה לא תמיד מאירה פנים בהם; מקום שיש ליצור בו בריתות עם גורמים שמעולם לא חלמנו שנחליף עמם מילה, ובלבד שנעשה טוב לבוחרינו ולעם ישראל בכלל.

הססמה 'הטובים לפוליטיקה' הופכת משמעותית יותר בימים אלו, שבהם כוחות חזקים פועלים לרוקן את מדינת ישראל מתוכנה היהודי והציוני. ועל השאלה למה אין מקומם של רבנים בפוליטיקה אענה בלי נדר במאמר אחר.

 

b7underdos5

 

 

 

 

עיון במשל יותם לקראת ט"ו בשבט, יום ייסוד הכנסת

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
ירושלים עולה עולה

  מאמר מאת עפר ברקוביץ

חופש טוב

  שלשה טיפים למימוש החופש...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם