Print this page

שחררוני מהסטטוס-קוו

3 sofer

אופיר סופר, מזכ"ל האיחוד הלאומי

מאז ומתמיד תפסה הציונות הדתית עמדה מגשרת בכל הקשור לנושאי דת ומדינה, והעמדה החרדית היא שעל פי רוב הובילה מאבק חסר פשרות. כנער מתבגר אני זוכר את מאבק השבת בפתח תקווה, ודווקא שם למיטב זכרוני זה היה מאבק משותף כתף אל כתף של הציונות הדתית ושל החרדים. הציונות הדתית נאבקת מאבק חסר פשרות בענייני ארץ ישראל – על גוש קטיף, על עמונה, על חוק ההסדרה. יש כאן מסר סמוי שנדמה שאנו מנסים להעביר, מסר של אחריות או הבנה כי קירוב רחוקים בעם ישראל לא ייעשה על ידי כפייה, וכפייה אף תשיג תוצאה הפוכה של ריחוק וניכור.

בעבר היה לכל אחד מאתנו שכן או חבר מהצבא – ההוא החילוני שאני לא מנסה להחזיר בתשובה אבל אני באמת גאה ביחסים הטובים שלנו. היום אנחנו כבר נמצאים במצב אחר, העסק טבעי הרבה יותר

בעבר היה לכל אחד מאתנו שכן או חבר מהצבא – ההוא החילוני שאני לא מנסה להחזיר בתשובה אבל אני באמת גאה ביחסים הטובים שלנו. היום אנחנו כבר נמצאים במצב אחר, העסק טבעי הרבה יותר. אנחנו חברה מעורה יותר, גילוי החילונים הטובים והאידאליסטים שייך לדור ההורים. אנחנו בעצם לא מופתעים מזה שיש חיילים קרביים שכיפת שמים לראשם – קצת התבגרנו. אנחנו, כל עם ישראל, חיים בטבעית רבה עם כל הזרמים, מכבדים את כולם, מתקשרים עם כולם. גם המשפחה של כל אחד מאתנו כבר אינה הומוגנית ויש בה לייטים, חרד"לים, דתל"שים ואפילו גיס חילוני מבטן ומלידה. אנחנו באמת לא רוצים להפריע לאווירה הנעימה של היחד, וכל כניסה לוורידים עלולה ליצור ניכור וממילא ריחוק, ואין בכך תועלת – אנו משאירים משהו לקב"ה.

הנקודה המעצבנת ביותר בעניין השבת היא הצירוף סטטוס-קוו – בעצם מדובר בצמד מילים יבש, חסר כל אמירה רוחנית, המבטא תפיסה ישנה ושמרנית שאינה מאפשרת שום חיות, התעדכנות וחדשנות. ובכל זאת שמירת השבת במרחב הציבורי היא בעצם שמירה על אופייה היהודי של המדינה. בדיוק כפי שיום הזיכרון ויום העצמאות הם ימים מחייבים במדינת ישראל, השומרים על אופייה ומעצבים את האתוס של המדינה, כך שמירת השבת במרחב הציבורי משמרת אתוס ואופי של מדינה יהודית. ועדיין מדובר פה באירוע של פעם בשבוע ולא באירוע שנתי – אולי קצת הגזמנו.

השבוע פרסמה חברת הכנסת זהבה גלאון רשומה בפייסבוק המאיימת בהתקוממות עממית ובהבערת השטח אם ייאכף הסטטוס-קוו בעניין השבת. תהיתי האם הגמגום שלנו הוא שמאפשר לה להתבטא בסגנון המזכיר את אנשי הפלג הצפוני ואת ראשי הרשימה המשותפת. גלאון פרסמה את הרשומה בהקשר של דיון בבג"ץ שדן בעתירת בעלי העסקים הקטנים כנגד פתיחת המרכולים בשבת, ביטאה את כמיהתה למדינה חילונית והעדיפה לוותר על העמדה החברתית הקבועה שלה – ההגנה על הקטן והחלש.

הנה נוצרה הזדמנות לדבר בשמם של ערכים יהודיים של 'ואהבת לרעך כמוך', לשמור על החברה הישראלית, להגן על החלשים מפני הרשתות והטייקונים – ובה בעת לשמור את השבת. את הסטטוס-קוו הייתי משאיר בשלב זה להסכמים הקואליציוניים ובהחלט לא להיבטים ההסברתיים או לשיח הערכי שרצוי וכדאי לפתח. איני מתכוון שלא נדבר חלילה על קדושת השבת, אלא שננסה לפרוט ערכים נוספים שהיא נושאת. קריאתי היא בעיקר להנמכת השימוש בטיעון הסטטוס-קוו ככל האפשר, שהרי ממילא, עם יד על הלב, הוא לא מחזיק מים (ולכן גם נפרץ אט-אט) בהיעדר תוכן חלופי אמתי שהיינו אמורים לצקת לתוכו כבר מזמן.

 

b7underdos5

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם