המכשול החילוני לשלום

4 lang

יחזקאל לנג

השמאל טוען שההתנחלויות הן המכשול הכי גדול לשלום. אבל מהי הבעיה האמתית לדעת השכנים שלנו?

השמאל הישראלי אוהב לתאר את עצמו כ"מחנה השלום" - בחתירה מתמדת לדו-קיום והבנה עם השכנים הערבים של ישראל. כבררת מחדל המחנה הלאומי מסומן כ"מחנה המלחמה" שחותר תמיד לסכסוך. הערבים לא אוהבים אותנו כי אנחנו מדכאים אותם, אומר השמאל. אם רק נוותר על חלקים ממולדתנו, הם יפסיקו לשנוא אותנו. תנו להם עצמאות, ותיראו שאיבתם לנו תיעלם.

האם כניעה טריטוריאלית הביאה שלום?

אחרי כמעט 25 שנה של הסכמי אוסלו ו-40 שנה של כניעה טריטוריאלית (בסיני, בעזה, ברצועת הביטחון בלבנון) ישראלים היום מוכנים פחות להסכים עם החזון האוטופי של השמאל. ב-40 השנים האחרונות ישראל ויתרה על אדמות ששטחן גדול פי שלושה משטחה של מדינת ישראל, והשלום עדיין נראה רחוק מתמיד. למעשה, כמעט כל האדמות שישראל מסרה נתפסו על ידי קבוצות אסלאמיות שנחושות להשמיד את ישראל. זה כולל עזה - הנשלטת בידי חמאס, רצועת הביטחון בלבנון הנשלטת בידי חיזבאללה ואפילו במדבר סיני, הנשלט היום בידי דאעש ואל-קאעידה.

זאת ועוד. מאז חתימת הסכם "השלום" אוסלו, ישראל נלחמה בארבע מלחמות נפרדות, בעיקר באזורים שהיא מסרה לערבים: מלחמת עזה הראשונה, מבצע חומת מגן, מלחמת לבנון השנייה ומבצע צוק איתן.

האם כסף הוא הכול?

בתיאום עם השמאל בישראל, השמאל המערבי טוען שהמוסלמים נעשים רדיקליים עקב עוני ודלות.

הנשיא האמריקני היוצא עצמו קישר טרור לעוני. "כאשר מיליוני בני אדם הם מרוששים ואין להם תקווה לעתיד… כעסיהם מוגדלים והסיכון של חוסר יציבות וקיצוניות גדל", אמר ברק אובמה. הנשיא האמריקאי לשעבר ביל קלינטון מחזיק בדעות דומות. בהתייחסות לארגון הטרור אל-קאעידה הוא טען כי "הכוחות האלה הם תגובה להתפתחות, עוני וייאוש".

באופן לא מפתיע, השמאל הישראלי מסכים. לדברי האדריכל אוסלו וראש הממשלה והנשיא לשעבר שמעון פרס ז"ל, "הפונדמנטליזם היא דרך של מחאה נגד העוני, השחיתות, הבורות והאפליה. אז אם אתה רוצה לעצור אותו, אתה חייב להתייחס לשורשיו ולסיבה לכך".

אף שהוא תומך בכניעה טריטוריאלית בעיקר מילולית, ראש הממשלה נתניהו שותף לאמונה כי עוני מסייע לטרור ולכן הוא המציא את המושג "שלום כלכלי". "אנחנו צריכים לחזק את החלקים המתונים של הכלכלה הפלשתינית על ידי טיפוח צמיחה כלכלית מהירה עם יתד לשלום בעבור הפלשתינים הפשוטים", אמר.

אנשי ג'יהאד אמידים

אבל האם האסלאמיים והג'יהאדיסטים באמת מונעים על ידי עוני? האם אפשר לקנות אותם בכסף? אוסאמה בן לאדן, מייסד אל-קאעידה, היה מולטי-מיליונר. החוק האסלאמי מופיע בהבלטה בבחריין, בקטאר ובערב הסעודית – מדינות הנהנות מההכנסות לנפש הגבוהות ביותר בעולם. עם זאת, הוא לא משחק תפקיד מרכזי במדינות ערב עניות כמו תוניסיה ומרוקו.

בספרו "הבנת רשתות הטרור" בדק הפסיכיאטר מארק סייגמן, קצין לשעבר ב-CIA, את הרקע של 172 טרוריסטים ג'יהאדיסטים ושל אל-קאעידה. הוא מצא כי לא פחות ממחציתם היו אנשי מקצוע; שני שליש היו בני מעמד אמצעי או גבוה, ולכמה מהם היו אפילו דוקטורט.

מחקר שנערך לאחרונה באוניברסיטאות קנדיות בשם"שיחות עם לוחמי חוץ: דחיפה חברתית-כלכלית או משיכה קיומית" מצא כי ג'יהאדיסטים צעירים אינם מונעים על ידי גורמים כלכליים אלא על ידי מניעים דתיים. "אף אחד במדגם שלנו לא הגיע ממצב משפחתי של עוני. נהפוך הוא, רבים אמרו שהייתה להם ילדות די שמחה, או לפחות נוחה". הדו"ח מדגיש שוב ושוב כי הלוחמים נמשכו לעיראק ולסוריה על ידי רעיונות דתיים.

מה באמת מטריד את המוסלמים בישראל?

במקום להגיד לשכנינו המוסלמים במה הם מאמינים, אולי יהיה חכם יותר פשוט להקשיב למה שהם עצמם אומרים. מה באמת מפריע להם במדינת ישראל?

אולי היריב הגדול ביותר של ישראל הוא מחמוד אחמדינג'אד, נשיא איראן לשעבר. הנה כמה ציטוטים בוטים המבטאים מה לא בסדר במדינת ישראל בעיניו:

"הציונים הם אנשים ללא דת כלשהי. הם משקרים לגבי היותם יהודים בגלל שדת פירושה - אחווה, ידידות וכיבוד לדתות אחרות".במסיבת עיתונאים בטהרן, 28 באוגוסט 2007.

"אנו מאמינים כי יש מיעוט בארצות הברית והם ציונים. אין להם דת. הם לא מאמינים בשום דת". ריאיון עם אנדריאה מיטשל, NBC News, 16 בספטמבר 2010.

"הציונים הם קבוצה של אנשים גזענים, צבועים, שבאים בטענת שווא שהם פועלים לפי עקרונות דת יהודיים". 'היום הבינלאומי של אל-קודס', 2 בספטמבר 2010.

"הציונים, שאין להם שום אמונה בדת או אפילו בא-לוהים, טוענים עכשיו לאדיקות דתית ומתכוונים לקחת את הזהות האסלאמית של הקודש". בנאום לפני קבוצת הידידות הפרלמנטרית הטורקית-פלשתינית, 3 בינואר 2012.

"המוסלמים לא רואים בישראל מדינה יהודית, אלה מדינה נהנתנית, מערבית. הציונות היא אידיאולוגיה מערבית ורעיון קולוניאליסטי... וברגע זה טובח במוסלמים, עם עזרה ישירה מארצות הברית וחלק מאירופה". 2 בינואר 2006.

וגם כוכבים נוספים בעולם המוסלמי מביעים דעות דומות. "מי מסייע למשטר הציוני המזויף? מי תומך בהם ומפנה את הדרך בעבורם? מי עומד מאחוריהם? אלה מעצמות המערב ובראשן אמריקה, שעושות זאת". האייתוללה של איראן עלי חמינאי, 1 בינואר 2016.

"ישראל חלשה יותר מקורי עכביש... הכבוד של ישראל לחיי אדם, והאופי הנהנתן של החברה הישראלית הפכו אותה לחלשה, והיא אינה מסוגלת להילחם לאורך זמן ולהתמודד עם שפיכות דמים". מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, 'אל-מנאר', 30 בינואר 2007.

"היהודים של היום הם לא בני ישראל שהושבחו על ידי אללה, אלה צאצאיהם של בני ישראל אשר המרו את דבריו". יוסוף אל-קרדאווי המנהיג הרוחני של האחים המוסלמים.

אבל אולי העדות החזקה ביותר מגיעה משגריר ישראל באו"ם דני דנון. ראו מה קורה כאשר ישראל מחבקת את השורשים היהודיים שלה, במקום להתכחש להם: "בנאום הראשון שלי במועצת הביטחון חבשתי כיפה וקראתי מתוך ספר תהילים... לאחר מכן פנו אליי שגרירים מוסלמים שראו את הנאום ואמרו שמתוקף העובדה שקראתי מתוך (ספרי הקודש היהודיים), הם רוצים להיפגש אתי". עולם קטן, 14 באוקטובר 2016.

ישמעאל ועשו

נראה שהמוח החילוני אינו מסוגל לתפוס כל מניע מעבר לאלה החומריים. אבל האם זה באמת הדבר היחיד שמניע את האנושות? ישמעאל נחשב כמייסד האומה הערבית. פירוש שמו הוא "הקשבה לא-לוהים". המהות של הערבים היא דתית. עשו, אבי אדום ובהמשך האימפריה הרומית, נחשב ביהדות אביו של המערב. שורש השם של עשו הוא "לעשות". עשו הוא איש המעשה בעולם הפיזי. מהותו היא חילונית. כל הדתות הגדולות בעולם מגיעות מהמזרח: היהדות, הנצרות, האסלאם, ההינדואיזם, הבודהיזם והקונפוציוניזם. אבל כל ההמצאות הגדולות בעולם מגיעות מהמערב: מנוע הקיטור, החשמל, הטלפון, המחשב וכו'. אין פלא שהמערב אינו מבין את המזרח. הם מדברים בשתי שפות שונות לחלוטין.

לעצור את המלחמה השמאלנית נגד האסלאם

ומה אם זה באמת להפך? מה אם השמאל הישראלי הוא מחנה מלחמה והלאומנים הם מחנה השלום? נשמע מטורף? מדי שנה ישראל מקיימת תהלוכות גדולות החוגגות את הומוסקסואליות בתל אביב ואפילו בירושלים. קבוצות מוסלמיות, יהודיות ונוצריות עותרות לבית המשפט העליון בקביעות נגד צעדות אלה - ללא הועיל. לאור הטבח הנורא של הומוסקסואלים באורלנדו בידי אסלאמיסט אחד, שמאלנים פעילי 'שלום' צריכים לשאול את עצמם שאלה אחת – האם תמיכתם בהומוסקסואליות מרבה שלום עם שכנינו המוסלמים או מקטינה אותו? מה חשוב לשמאל יותר, לקדם ערכים מערביים קיצוניים במזרח התיכון או לחיות בשלום עם שכנינו הערבים?

חוק התנועה השלישי של ניוטון קובע כי "לכל פעולה יש תגובה שווה והפוכה". נראה כי זה נכון גם לגבי העולם המטאפיזי, לא פחות מאשר לזה הפיזי. ככל שהמערב נעשה חילוני יותר, נעשה המזרח יותר פונדמנטליסטי. כמה אירוני שמי שמחפש כל הזמן להשכין שלום בין ישראל לשכנותיה הערביות, למעשה מרחיק אותנו ממנו הכי הרבה.

אבל זה לא חייב להיות ככה.

ראש הממשלה נתניהו אמר פעמים רבות כי הוא רואה את ישראל כחלק מהמערב. למה? למה תמיד ישראל מעדיפה את המערב? למה אנחנו רואים במערב ישות מוסרית וצודקת יותר מהמזרח? האם לא אירופים חילונים (הנאצים) היו אלה שביצעו את השואה, ולא מוסלמים ממזרח התיכון?

בשל מיקומו הייחודי בין המזרח למערב, על ישראל לפעול כגורם מחבר ביניהם, ולא לנקוט עמדה בקרב המונומנטלי הזה בין שתי תרבויות קיצוניות. הגיע הזמן שישראל תיגע בשורש הסכסוך ותחליט מה היא רוצה להיות – מדינה מערבית המכניסה בכוח את ערכי המערב אל תוך המזרח התיכון, או מדינה יהודית המשמשת גשר בין מזרח למערב.

 

 

b7underdos5

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם