כל התורה על תלוש אחד

4 hersh

אבינועם הרש

תוצאות מבחן פיז"ה (מבחן שמטרתו לבדוק את רמת ההישגים הלימודיים של בני 15 במדינות שונות בעולם) הראו שישראל מדורגת במקום ה-40 מבין 70 המדינות שהשתתפו במחקר, ועם הכי הרבה תלמידים מתקשים בקרב מדינות ה-OECD. סינגפור לעומת זאת קטפה שוב את המקום הראשון.

מן הסתם תגובה ישראלית טיפוסית לתוצאות המבחן תהיה: "סינגפור? מתי שמעתם על אקזיט מייד אין סינגפור? אז הם משאירים לנו אבק במבחן פיז"ה, אבל בואו נספור כמה חומוסיות יש לנו בעמק הסיליקון, שלא לדבר על הסגידה הסינית ליצירתיות הישראלית".

והאמת שיש בזה משהו. כל עוד הסטארט-אפים ממשיכים לדפוק, ומשלחות ישראליות קוטפות מקומות ראשונים בתחרויות רובוטיקה, כמו גם מדענים מהטכניון שמובילים פריצות דרך בשיתוף המעבדות הנחשבות בעולם מהרווארד וסטנפורד, אז הכול דבש. לא ככה?

אבל אם בכל זאת נרצה להבין רגע מה הולך, כדאי לנו לחזור פשוט לעניין מעמד המורה, או אם תרצו התלוש שלו, בהתאם למשפט: "אמור לי כמה כתוב בתלושך, ואומר לך מה מעמדך או כמה לפחות איך מעריכים אותך". להלן התוצאות: בעוד שבסינגפור (שיש בה, אגב, 40 תלמידים בכיתה. מה שאומר שאיכות ההוראה יכולה להגיע גם בכיתות גדולות לאו דווקא בקטנות) התלוש של מורה מגיע ל-55 אלף דולר בממוצע בשנה, מה שאומר 18 אלף שקל בחודש, בישראל הוא יכול לנוע בין 4,000 שקלים למורה חדש ל-15 אלף למורה ותיק בעל עשרות שנות ותק במערכת.

נתון נוסף: בסינגפור בוחרים את המורים בפינצטה והמדינה מגייסת אותם מתוך 5 האחוזים של הבוגרים הטובים ביותר, לעומת הפקולטות לחינוך בישראל שדורשות תנאי סף מהנמוכים שיש בעולם האקדמי. רק תבוא.

מה שני הנתונים הללו אומרים בגדול?

שהיחס למורים בישראל (שחלקם אגב מועסקים כעובדי קבלן ללא זכויות והפרשות בסיסיות כגון קרן השתלמות) ולמקצוע ההוראה גובל בזלזול מופגן בדמות תגמולים זולים ומעליבים למקצועיות ולהכשרה שעוברים המורים, שהרי בניגוד לקברניטי 'אל על' שמרוויחים עשרות אלפי שקלים, הם רק אוחזים בהגה המטוס שמטיס בכל יום מחדש את נשמותיהם של הילדים שלכם ואת אישיותם. אז הם יכולים בהבל פיהם להחליט אם ילד יאמין בעצמו או לא ירצה לקום בבוקר. יש ביחס הזה גם חוסר מודעות מובנה שממשיך לתחזק את אפרוריות מקצוע ההוראה בישראל, משל המורים אמורים לשלם את חשבונותיהם באמצעות ציונים או מילים טובות.

וכך, בעוד משרד החינוך ממשיך להיות במקום השני בין משרדי הממשלה מבחינת התקציב עם עשרות מיליארדי שקלים, התוצאות ממשיכות להיות עגמומיות וכך גם תסכולם של המורים הצעירים. ואם תרצו, זו בעצם כל התורה כולה על תלוש אחד.

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
לדעת הכול

  עשרים שנים לויקיפדיה |...

הנהגה שקטה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם