תוקפים מלמעלה

7fly

איילת כהנא

אחרי יותר מעשור של פעילות משפטית אינטנסיבית נגד הבנייה הבלתי חוקית של פלסטינים וערבים תושבי ישראל, בתנועת "רגבים" ממריאים לשלב הבא ומשיקים את יחידת הרחפנים. טוב מראה עיניים, ומהאוויר עוד יותר טוב

לפני כשנה וחצי החליטו בארגון 'רגבים' לנסות את הרחפן, אותה מצלמה מעופפת שמשמשת היום אלפי אזרחים צלמים וחובבנים, וגילו את יתרונות הכלי: הרחפן משדרג משמעותית את יכולות התיעוד של הפקחים ואף מונע את סיכון חייהם.

"הרעיון עלה כמה פעמים אחרי מקרים שבהם הגענו לתעד בנייה בלתי חוקית או פגיעה סביבתית ביו"ש או באזור המשולש, ונקלענו לסיטואציות של סכנת חיים ממשית", מספר ישי חמו, מרכז 'יחידת הרחפנים' ב'רגבים'. "אם בעבר היינו צריכים להיכנס לתוך כפר ולהסתובב בפנים עם כל הסיכונים הכרוכים בכך, היום אנחנו יכולים לעמוד מחוצה לו בנקודה נסתרת, לשלוח את הרחפן ולקבל תמונה באיכות גבוהה מהאוויר שנותנת לנו הבנה טובה יותר של חוקיות הבנייה במרחב".

78

חמו מסביר כי השימוש ברחפנים שיפר באופן ניכר את הפעילות המשפטית של הארגון: "הטכנולוגיה הזו מעניקה שדרוג משמעותי ליכולת שלנו לדעת מה קורה בשטח בזמן נתון. בעבר היינו חייבים להזמין צילומי אוויר שנתיים שעלו כמה מאות אלפי שקלים, ואחר כך צריכים לפענח את התצלומים. היום יש לנו מבט אווירי משלנו, שיכול לחזור לשטח בכל רגע נתון כדי לבחון שינויים".

הרחפן יכול להחליף את התצ"א?

"לא, מכיוון שהוא מצלם תא שטח קטן מאוד. הרחפן כן נותן לנו תמונת מצב על תא שטח נתון. אם לדוגמה יש לי תצ"א משנת 2015 ואני רוצה לבדוק מה השתנה בשטח מאז, אני מרים את הרחפן והוא נותן לי תמונה שבעבר הייתי צריך להרים בשבילה מסוק".

בין החשיפות שתועדו באמצעות הרחפנים בתקופה האחרונה: ביתו הלא חוקי של חבר הכנסת ג'מאל זחלאקה בכפר קרע, הבנייה הבלתי חוקית של האיחוד האירופי באזור ירושלים, תיעוד פלישות לשטחי אש באזור המשולש, זיהומי נחלים בהר חברון ובצפון הנגב, צילומי מסגדים בלתי חוקיים בכל רחבי הארץ, והלשכה הפרלמנטרית של חבר הכנסת יוסף ג'בארין הפועלת במבנה בלתי חוקי באום אל-פחם.

מה עושים ב'רגבים' עם העדויות שאוספת יחידת הרחפנים בשטח? יש מקרים שמתפתחים לכדי תביעה משפטית, ואחרים נועדו בעיקר לצורך תקשורתי - כמו למשל הזיהום בנחל אלכסנדר: "מדובר בזיהום חריף של הנחל שמקורו באזור מבוא דותן, מעבר לקו הירוק", מסביר חמו. "יש שם פעילות של בתי בד שמזהמת את מקורות הנחל וכן זרימה של ביוב לנחל שכם שבסוף מתחבר לנחל אלכסנדר. העלינו רחפן לאוויר ותיעדנו את הנחל המזוהם והדגים המתים שיש בו. אפשר ממש לראות בווידאו את המים השחורים שנשפכים מהנחל לים".

סיפור תקשורתי נוסף התפתח להחלטות בפועל בוועדת הפנים בכנסת: כמה מפעלים לייצור פחמים פועלים גם הם באזור מבוא דותן ותוצר הלוואי שלהם הוא זיהום אוויר חריף שמגיע דרך מצפה אילן, עובר בפרדס חנה-כרכור ומגיע עד חדרה. מכיוון שמדובר בשטח A שבו אין לאזרח ישראלי שום גישה, הצורך ביחידת הרחפנים בלט במיוחד: "עמדנו במרחק של כשני קילומטרים מהאזור ושלחנו את הרחפן לתוך שטח A", מספר חמו. "הבאנו וידאו ותמונות שנתנו דחיפה חזקה לפעילות בכנסת, והיא הובילה להחלטות שעוצרות את הפעילות של המפחמות".

71

(בתמונה: משחטת הרכב בראמה)

אך למרות הפחתת הסיכון המשמעותית בשטח, מפעילי הרחפנים נתקלים בעימותים לא נעימים כאשר פורעי החוק קולטים את המצלמה המרחפת באוויר: "אני רכז צפון בארגון וצילמתי לאחרונה 'משחטת רכב' ענקית בלתי חוקית באזור ראמה", מספר חמו. "עמדתי במרחק 500 מטר מהמקום והתברר שהם שמעו את הרחפן. ברגע שהנחַתּי אותו הגיע רכב מולי ופשוט חסם אותי. הוא פתח את החלון וצעק עליי: זה אתה עם המטוס-צילום?! אמרתי לו שאני לא יודע על מה הוא מדבר וזרקתי לו משפט בערבית: אני לא טייס. הוא קצת התבלבל שדיברתי אתו בערבית וניצלתי את ההזדמנות לעשות רברס ולצאת".

עם השקת היחידה הצטרפו לשורותיה מתנדבים המחזיקים רחפנים פרטיים כתחביב, ואלו מקבלים משימות צילום בהתאם לצורך. הסרטונים והתמונות המתעדים את הפעילות הבלתי חוקית מועברים און-ליין למחלקה המשפטית ומשם לגופי האכיפה ולשולחן בית המשפט.

תמונות: רגבים

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם