ימות המשיח בפלורנטין

6bugsi

איילת כהנא

הבאגסי המיתולוגי של פלורנטין – כשר
זה ממש לא עובר חלק, אבל הבעלים של מסעדת הבאגסי בפלורנטין החליטה בתשעה באב האחרון שהיא לא מוכנה יותר לעבוד בשבת. אמרה ועשתה. התגובות של החברים שוחרי החירות, איך לומר בעדינות – לא אוהדות * הרב לאו בכבודו ובעצמו הגיע למקום ונזכר בילדות התל אביבית שלו, ואם גם אתם בסביבה, יש אחלה של בשר

לרחוב הישראלי לא קל עם שינויים. ומתברר שלרחוב התל אביבי, עם כל הסימפטיה, לפעמים אפילו קשה יותר.

שף חיה קלור, הבעלים של מסעדת הבאגסי ומוכרת לציבור הישראלי גם בזכות השתתפותה בעונה השנייה של "משחקי השף", החליטה לפני כחודשיים להפסיק לעבוד בשבת. בעקבות זאת החליטה גם להכשיר את המקום, לאחר כ-15 שנות פעילות בחיי הלילה התל אביביים. בשיחה אִתה עולה כי ההחלטה גררה תגובות קשות מצד לקוחותיה שהזדעזעו מהשינוי, וכעת מאחלים לה שתסגור את העסק.

"הבנתי שאני הולכת לחטוף ושארד בהכנסות בצורה משמעותית כי רוב ההכנסות הן מסוף השבוע", מספרת חיה, "אך לא תיארתי לעצמי שלקוחות קבועים שרגילים לבוא באמצע השבוע יגיבו בצורה דרמטית ויגידו שהם מחכים לרגע שאסגור". היא מספרת גם על לקוחות שהבינו שהמסעדה כעת כשרה, והחליטו משום כך לא להשאיר טיפ למלצר.

"יום שישי, אמרתי לבת שלי: אני לא עובדת יותר בשבת. אני היום לא נמצאת פה. היא אמרה לי: איך אפשר ככה מהרגע להרגע? יש הזמנות. אמרתי לה: בואי נעשה את מה שצריך לעשות, השאר תשאירי לבורא עולם"

לפני כשבועיים פרסמה בתה של חיה, אסתר, פוסט שריגש את הקהילה הדתית בפייסבוק וקרא לה להגיע ו"לכבוש" את הבאגסי:

"מי שלא יודע, הבאגסי, הבר הראשון של פלורנטין, הבר שהוא הכי מזוהה עם חיי הלילה של תל אביב, עבר שינוי... בהחלטה אמיצה ובלי להביט לאחור, מיד לאחר תשעה באב, הגיעו משגיחים של הרבנות והכשירו את המטבח תוך כמה שעות. שמו תעודה על הקיר והנה אנחנו כשרים. מאז, אין לי מנוח.

לקוחותינו האהובים החילונים לא ידעו איך לבלוע את השינוי. במקביל קיבלנו תגובות קשות ומתאבלות בפייסבוק של באגסי, והיו גם כתבות לא מפרגנות בעיתונות לצעד הזה שלנו... מי שלא הגיעו עדיין, הם שומרי הכשרות. לציבור הזה אנחנו בהחלט מצפים שיגיע".

הפוסט, שקיבל אלפי לייקים ומאות שיתופים, הביא לפתיחת שערי הבאגסי לרבים מאנשי המסעדות הדתיים ושומרי הכשרות.

"התהליך הזה זה תהליך שהתחיל אצלי לפני מספר שנים" מסבירה חיה את פשר ההחלטה. "והשבוע גיליתי דבר מדהים- בכל שנה יוצא לי כל שנה להיות בהילולא של ר' שמעון בהר מרון. ובכל שנה בנסיעה בדרך אני קוראת תהילים וכותבת על פתק את כל הדברים שאני רוצה שיקרו לי. השבוע מצאתי פתק בתוך ספר התהלים שכתבתי לפני כחמש שנים. היה כתוב בו בקשה מבורא עולם שיעזור לי, שיש לי חרדה מאד גדולה לעשות את זה אבל שאני לא רוצה יותר לעבוד בשבת". השבוע כאמור, כחודש אחרי השינוי מצאה חיה את הפתק.

חיה מספרת שבשבת שלפני תשעה באב נפלה ההחלטה: "ביום שישי אמרתי לבת שלי: אני לא עובדת יותר בשבת. היא אמרה לי: איך אפשר ככה מהרגע להרגע? יש הזמנות. אמרתי לה: בואי נעשה את מה שצריך לעשות, השאר תשאירי לבורא עולם. הוא יעשה כבר כל מה שצריך. זה היה מין רגע כזה של עת רצון". היא עשתה כמה שיחות, עלתה למעלה למסעדה, כתבה על פתק את הפסוקים המתייחסים לשבת בספר בראשית: 'ויכולו השמים והארץ' ואת המשפט: 'אנחנו לא עובדים יותר בשבת, נתראה במוצאי שבת'. אני לא יודעת אפילו לתאר איך עברה עליי השבת הזו", היא מספרת בהתרגשות. "לא אשכח איך קיבלתי את השבת אחרת, בפעם הראשונה ב-15 שנים האחרונות. פשוט כבר לא יכולתי לבשל במטבח ביום שישי בערב, זה כבר לא היה זה".

אורח מיוחד

בשבת שאחרי ט' באב, הבאגסי כבר עבר לשלב הבא של הכשרת המקום וכעבור יומיים, התנוססה על קיר המסעדה תעודת הכשרות. "באחד הלילות של חודש אלול הודיעו לי שהרב הראשי דוד לאו בדרך ושהוא מבקש לקבוע מזוזה במקום כי הוא שמע שקשה לנו", אומרת חיה. "מעבר לזה התברר שיש לו קשר אישי למקום: הסבא שלו, הרב פרנקל, היה רב השכונה בפלורנטין, והוא זוכר שזה היה מקום שחילונים ודתיים חיו בו יחד עם הרבה אווירה של יהדות. אני זוכרת את שמחת תורה פה בפלורנטין, מה שהביא אותי לפה זה החגיגות האלה שאני זוכרת מילדותי. הוא אמר שהוא היה רוצה מאוד שהיהדות תחזור לשכונה, וזה ממש ריגש אותי. זה היה מין סימן מלמעלה שעשיתי את הדבר הנכון".

האם הרגשת בתגובות השליליות כפייה חילונית?

"בהחלט כן. אנשים עכשיו לא נכנסים, והרבה אומרים 'עוד מעט הם יסגרו. לא יגרמו להתחרדות של השכונה'. לא ברור לי מאיפה השנאה הגדולה הזו בסך הכול לקשר אישי שיש לי עם בורא עולם. אני מרגישה שהעבודה בשבת לא הביאה לי ברכה כל השנים האלה".

היו גם תגובות חיוביות?

"ברגע שהבת שלי כתבה את הפוסט וברגע שהחבר'ה שמחפשים אוכל כשר נחשפו לזה, הגיעו גם תגובות מחזקות מאוד. כאלה שעושות חשק להמשיך.

"אני מרגישה שנולדתי מחדש", היא מסכמת. "אני לא אומרת שזה פשוט וקל, אנחנו כבר כמה חודשים בקושי עובדים. הבת שלי חוששת שנתרסק. אמרתי לה את יודעת מה, אם אנחנו צריכים להתרסק אז אנחנו צריכים להתרסק. אני מרגישה שמה שיקרה לנו הוא הטוב והנכון כי אני עושה את מה שצריך".

הציבור שוחר הבשר, האלכוהול והאוכל הכשר, מוזמן להגיע ולפרגן לשף חיה קלור בבאגסי - פלורנטין 26, תל אביב.

 


 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם